Nové Noviny č. 36/0114. září 2001str. 9

Výstava celoživotního díla spisovatele Václava Čtvrtka

Jičín - Městská knihovna v Jičíně poskytuje své služby čtenářům a dalším uživatelům nejen v budově knihovny v Denisově ulici, ale i na dvou dalších pobočkách. Jedna se nachází na Komenského náměstí a navštěvují ji především obyvatelé západní části města, druhá působí na sídlišti na Novém Městě.

A právě zde byla za přítomnosti malých prvňáčků ze 3. ZŠ a dětí ze Stacionáře slavnostně zahájena výstava knih z celoživotního díla Václava Čtvrtka, spisovatele úzce spjatého s městem Jičínem.

O jeho vztahu k Jičínu promluvila vedoucí Literárního archivu PNP ve Starých Hradech Eva Bílková. Znovu připomněla, že spisovatel sice není jičínským rodákem, jak je někdy mylně uváděno, ale několik let v útlém dětství prožitých u dědečka Fejfara přispělo výrazně k jeho tvůrčí inspiraci a situování pohádek právě do Jičína a jeho okolí.

Sukovu studijní knihovnu literatury pro mládež v Praze, která na tuto výstavu zapůjčila ze svého fondu vzácné tisky, představila Ivana Hutařová. Vnímavý návštěvník výstavy jistě ocení možnost seznámit se s prvními vydáními známých Čtvrtkových titulů, ale i s dalšími knížkami, které patří dnes mezi unikáty. První knížka Václava Čtvrtka s názvem Veselé pohádky vyšla již v roce 1947. V začátcích své literární tvorby napsal i několik divadelních her, které jsou zde také vystaveny.

Vrcholem sváteční chvíle bylo půvabné vystoupení knihovnice Evy Kordové z Turnova. Známé pohádkové postavičky z Čtvrtkových knížek postupně ožívaly a malé i velké děti se radovaly ze spoluúčasti na hře a z možnosti uplatnění svých znalostí.

Na závěr si všichni, včetně přítomného starosty Jiřího Lišky a přednosty okresního úřadu Jiřího Vitvara, zazpívali za doprovodu kláves Štefana Hudce mimo jiné i písničku Prší, prší, jen se leje. To proto, aby získali přízeň a naklonili počasí pro festivalový týden Jičín - město pohádky, jehož je tato výstava součástí. Navštívit ji můžete až do 12. října v půjčovní době v pondělí, ve středu a v pátek od 12,30 do 17 hodin.

Alena Pospíšilová


Ullrychův fotografický pohled

Když byl Jiří Ullrych malý chlapec, dostal od svého dědečka jednoduchý fotografický přístroj. Tím bylo o jeho dalším osudu rozhodnuto. V roce 1991 založil v Jičíně fotografickou firmu. V roce 1993 si pronajal letadlo. Byla to Cesna 172 M. V letadle nechal vysadit dveře, pomocí padákového úvazku se přikurtoval, proti pádu pojistil svůj Pentax 6x7 a Canon. Požádal pilota o výšku 150 metrů, někdy výše, až do 400 metrů, dlouze se díval, naváděl pilota znovu a znovu a fotil. Svou jedinečnou sérii leteckých snímků vystavuje teď ve Starých Hradech.

K čemu jsou letecké snímky dobré? Zaručeně jednou k nostalgickému, možná i trochu úsměvnému rozjímání o tom, jak vypadalo "to naše město" kdysi dávno. Neboť mnoho staveb zanikne, další nové se objeví. Třeba podle těch fotek budou jednou odborníci zkoumat úroveň techniky a šikovnost a schopnost naší generace. Třeba se budou smát nebo obdivovat náš vkus. To ponechme dětem našich dětí. My můžeme podle leteckých snímků hodnotit, plánovat výstavbu, či jen se radovat z pohledu, který neznáme. Vzhlížíme na plakát, na pohlednici nebo na fotografii Trosek či docela malé vesničky. U každého města můžeme zkoumat jeho historický vývoj. Domýšlet se, kam doplnit další stavby.

Výstava ve Hradech přináší srovnání mnoha okolních i vzdálenějších měst. Ukazuje jak příjemnější pohled je na město, které má svou dominantu zámku, kostela či jiné historické stavby. Na Ullrychově plakátu Jičína najdeme kromě dominujícího zámku i úžasnou stavbu jezuitské koleje, výrazně vynikne budova Masarykovy obchodní akademie či jiných staveb Čeňka Musila. Tak krásně svébytných, tolik odlišných od uniformity paneláků. Pohledy shora jsou objevné i tím, že někdejším stavitelům nebylo dáno je vychutnat. Tedy už jen tahle stránka výstavy je pozoruhodná.

Další hledisko, které si může návštěvník výstavy vychutnat, je pohled abstraktní, odhlížející od pojmenování ulic či částí měst. Pohled na změť barev a tvarů, na jejich uspořádání v zeleni krajiny, modři rybníků a řek či říček. Pohled zhůry na umělecké dílo, které člověk s větším či menším vkusem vytvořil. Na Ullrychově výstavě ve Starých Hradech je na co koukat. Bude možno až do 4. října.

(prochor)


Dorostenci zahájili vítězstvím

Jičín - Boje o mistrovské body ve druhé lize zahájili také starší dorostenci Jičína. Ti sehráli úvodní duel letošní sezóny v Praze, kde nastoupili proti nováčkovi soutěže, celku TJ Chodov. V barvách Jičína budou v letošní sezóně nastupovat hráči loňského prvoligového mladšího dorostu. Trenéři se rozhodli nepočítat s jejich o rok staršími spoluhráči, kteří by rovněž mohli v kategorii staršího dorostu nastupovat, neboť ti tvoří základ třetiligového mužstva mužů.

TJ Chodov - AGS HBC Jičín 12:14 (8:8)

Průběh celého střetnutí nesl všechny znaky úvodu sezóny. Hráči obou celků jako by se na hřišti hledali. Prim hrály obrany, útočné snažení bylo utrápené. Jičínští přesto vstoupili do utkání razantně a v osmé minutě vedli 1:4. Přišel však herní útlum a obrat ve vývoji utkání, 6:5 ve prospěch domácích. Hostujícím házenkářům dělala největší problémy vysunutá obrana domácích, která jim znemožňovala rychlejší a přesnější kombinaci. Do kabin se odcházelo za nerozhodného stavu 8:8.

Druhé dějství se neslo ve velmi podobném duchu. Jičínským se nedařilo vypracovat si výraznější náskok, neustále se museli strachovat o výsledek. Nedařilo se jim vytvářet střelecké příležitosti z prostorů křídel, většina akcí se odehrávala na zhuštěném prostoru spojek. Rozhodující náskok se Jičínu podařil mezi 47. - 53. minutou, kdy odskočil na 11:14 a nakonec dovedl utkání do vítězného konce v poměru 12:14. Hráči podali bojovný výkon, který by však na silnější a kvalitnější soupeře nestačil.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Veverka - Krejčí 6; Kolář 4; T. Vitík 2; Bareš a Kvasnička po 1; Chalupa; Boháček; Horčičko; Chromý. Statistika utkání: Sedmičky: 0/0 - 0/0. Vyloučení: 7 - 3. Rozhodčí: Svatoň, Želina.

V neděli 16. září se představí Jičínští na domácí palubovce, kdy budou od 14 hodin v hale sportovního areálu hostit celek Aritmy Praha.

Ostatní výsledky II. ligy staršího dorostu: ČZ Strakonice - Baník Most 13:13, Sezimovo Ústí - Louny-Litvínov 15:12, Aritma Praha - SKP Pardubice 17:17, Sokol Bolevec - HSC Plzeň 16:22. Výsledky I. ligy mladšího dorostu: Ledeč n/S - AGS HBC Jičín 16:10, Dvůr Králové - České Budějovice 27:17, HK Lovosice - Jiskra Třeboň 26:27, HSC Plzeň - HK Savia VŠ Plzeň 28:20, Dukla Praha - Aritma Praha 25:16.

(bama)


Přihlášky na 26. ročník turnaje neregistrovaných družstev v kuželkách

Do turnaje je možné se hlásit do 15. září. Tento termín je konečný a již 16. září se začne s rozlosováním. Přihlášky přijímá každé odpoledne od 14. hodin na jičínské kuželně František Kynčl. Vklad za družstvo je opět 2 000 Kč.

Bowlingová liga Hotelu Start

Tabulka 1. ligy (po 1. kole)

1.Tabák - Týna1102 (779)
2.Strike1102 (833)
3.Bouráci1102 (828)
4.Big koule t.1010 (780)
5.Hecer team1010 (768)
6.Medvídci1010 (454)
7.Blue Stars00000
8.Parta Hic00000

Tabulka 2. ligy (po 1. kole)

1.Rudá hvězda1102 (772)
2.Ráj žíznivců1102 (763)
3.RHB team1102 (582)
4.ASPV1102 (560)
5.Mušketýři1010 (572)
6.Tichá smršť1010 (492)
7.Dizlektik tým1010 (589)
8.Dělový koule1010 (495)


Nábor do juda

Jičín - V úterý 4. září začal nábor do oddílu SKP JUDO Jičín, který bude probíhat až do konce října. Hlásit se mohou chlapci i děvčata ve věku 7 - 14 let každé úterý a čtvrtek od 15.00 do 16.30 hodin v jičínském Sportovním areálu v tělocvičně juda, kdy zde probíhají tréninky nováčků.

(ps)


Pohádkový turnaj v basketbalu

Jičín - V rámci pohádkového festivalu pořádá o tomto víkendu BSK TJ Jičín již III. ročník turnaje žáků, o který byl veliký zájem. Přišlo celkem patnáct přihlášek a turnaj bude tentokrát skutečně velmi kvalitně obsazen. Letos v něm bude startovat devět celků převážně žákovské ligy a zúčastní se i slovenský tým Inter Slovnaft Bratislava, jehož mládežnické celky patřily vždy mezi nejlepší v bývalém Československu a tuto tradici a výkonnost si drží dodnes.

Družstva byla rozdělena do tří základních skupin. Vítězové postupují do finále o 1.-3. místo, druzí budou hrát o 4.-6. místo a třetí pak o konečné 7.-9. místo. Skupina A: BK AŠK Inter Slovnaft Bratislava, BSK TJ Jičín, BC Kolín. Skupina B: BK Pardubice, BŠM Brno, SKB Rokycany. Skupina C: Sokol PP Hradec Králové, Sokol Pražský, BC Benešov.

Turnaj bude oficiálně zahájen v sobotu v 9 hodin. Hrát se bude v hale i v tělocvičně v sobotu po celý den až do 18 hodin. Nedělní finálový program začne v 8.30 hodin a závěrečné vyhlášení vítězů se předpokládá ve 13.30. Loňské prvenství v turnaji obhajuje celek BK Pardubice.

(kk)


Juniorky krajskými přebornicemi

Liberec, Jičín - Ve své premiérové sezóně v Libereckém kraji dosáhly jičínské atletické juniorky velkého úspěchu, když v posledním kole krajského přeboru dokázaly s velkým bodovým náskokem před favorizovaným družstvem LIAZu Jablonec vybojovat titul krajského přeborníka. Potvrdily tak svůj postup do semifinále Mistrovství ČR družstev z prvního místa a splnily tak první z dílčích cílů stanovených před sezónou.

Děvčatům se podařilo zvítězit ve většině vypsaných disciplín. Výkony však byly výrazně ovlivněny chladným a deštivým počasím. Tým se opíral především o výkonnost tradičních opor běžkyň Plesarové a Maškové, všestrannost Šindelářové, vrhaček Marešové a Dufkové a turnovské posily Šťastné. Důležité body družstvu přinesla i ostatní děvčata Ondřejová, Koňáková, Sůvová, Vlková, Kobosilová a Bláhová.

V republikovém semifinále, které se uskuteční 22.září na turnovském stadioně, by děvčata měla potvrdit roli jednoho z favoritů na postup mezi nejlepší juniorská družstva v republice.

Jičínským juniorům Vrátilovi, Machovi, Matějkovi a Přikrylovi, startujícím v dresu Turnova, se v závěrečném dějství přeboru rovněž podařilo velkým dílem přispět k celkové druhé příčce a i oni budou bojovat v republikovém semifinále o postup mezi juniorskou elitu, i když jejich role bude podstatně těžší než u děvčat.

(PeŠ)


Basketbalistky na turnaji druhé

Nová Paka - Nekompletní, pouze v osmi, bez sester Kalendových a starších dorostenek, které hrály za Texlen Trutnov na turnaji v Olomouci, se zúčastnily novopacké basketbalistky turnaje, který jako Memoriál Ing. Bohuslava Langra uspořádal minulý víkend basketbalový oddíl z Ústí n/O.

Jiskra Ústí n.O. - Sokol Nová Paka 41:117 (12:32, 21:54, 26:88)

V utkání se plně prosadily všechny novopacké basketbalistky. Snaživým, ale ve všech basketbalových činnostech zaostávajícím domácím hráčkám nasázely bez problémů stovku.

Body NP: Křížková 42, 13/10, 1, Fejfarová 19, 2x3, 3/3, 4, Hanušová 18, 1x3, 2/1, 2, Čapková 12, 5/3,4, Doubravská 9, 6/3,4, Urbanová 8, 0,1, Němcová 7, 2/1,4, Podrazilová 2,2/0, 2.

Trestné hody: 25/15: 33/21, trojky 0:3, fauly 28:22.

Sokol Nová Paka - Sokol Stěžery 70:75 ( 19:18, 35:38, 53:56)

Ani celek Stěžer nebyl kompletní, ale trenérovi Jirsovi chybělo daleko méně hráček než packému týmu. Výhodu měly i v přestávce mezi utkáními. Zatímco hradecké soupeřky hrály prvé utkání již v pátek, sokolky proti nim nastupovaly dvě hodiny po svém prvém utkání. Utkání bylo po celou hrací dobu velice vyrovnané a sokolky ze Stěžer o svém vítězství rozhodly až v závěru utkání, kdy od 7. minuty čtvrté desetiminutovky byla vyfaulovaná Fejfarová. Ze zbývajících sedmi hráček, z nichž byla většina pivotmanek, nebyla ani jedna schopna proti silnému soupeři těžkou úlohu střední rozehrávačky splnit.

Body NP: Fejfarová 25, 3x3,4/2, 5, Křížková 23, 13/9, 3, Doubravská 7, 7,6/3,4, Hanušová 6,0,2, Němcová 4,0,1, Urbanová 2, 0,4, Podrazilová 2,0,1, Čapková 1,2/1,1. Trestné hody 25/15: 28/22, trojky 3:0, fauly 22:24, pět osobních chyb 1:0.

V pátečním utkání turnaje zvítězil Sokol Stěžery nad Ústím 72:20. V příštích dnech sehrají sokolky dvě přátelská utkání s ligovým celkem Texlenu Trutnov.

Míla Pour


Nové Noviny