Nové Noviny č. 37/0121. září 2001str. 5

Poklesla dopravní nehodovost, ale přibylo smrtelných úrazů

Jičínsko - Podle policejních statistik došlo v tomto roce ke snížení dopravní nehodovosti. Podle odborníků je to však především výsledek změny v povinnosti přivolávat policii. Naopak počet těžkých zranění způsobených dopravními nehodami se zvedl a narostl rovněž počet smrtelných nehod.

"Pozitivní vývoj nehodovosti ovlivňují zejména letošní atypické zimní podmínky s minimálním množstvím sněhu a náledí. Druhým důvodem je nově přijatá právní úprava, ukládající účastníkům nehody povinnost přivolat polici pouze v případech, kdy způsobené škody přesáhnou hranici dvaceti tisíc korun. V loňském roce platila stejná povinnost již od jednoho tisíce korun, proto jsme řešili daleko víc případů. Dnes lze tedy uplatnit pojistnou událost do dvaceti tisíc korun bez šetření nehody přímo na místě jejího vzniku. To ale platí pouze v případech, kdy jsou účastníci nehody schopni se vzájemně dohodnout," upozorňuje Ladislav Spousta, šéf dopravního inspektorátu OŘ PČR v Jičíně.

Během dvou měsíců školních prázdnin došlo na okrese k 249 dopravním nehodám, což je proti stejnému období loňského roku o osmdesát méně. Bohužel ze tří na pět se zvýšil počet jejich obětí.

"V této souvislosti je třeba zdůraznit i celkové navýšení těžkých úrazů z loňských osmi na letošních devatenáct a stejně tak lehkých úrazů z šestatřiceti na rovných padesát. Stoupá počet havárií způsobených motocyklisty, z nichž mnozí těžkým haváriím ve vysokých rychlostech podléhají, anebo je přežívají s trvalými následky. Proti loňsku se v České republice prodalo o 300 % velkoobjemových motorek více, proto lze očekávat další růst vážných nehod motocyklistů," připouští rozrůstající se problém major Spousta.

Jen za dva prázdninové měsíce vznikly na Jičínsku vinou havárií škody ve výši 15,9 milionu korun a jejich pachatelé zaplatili 155 tisíc korun na pokutách. Stoprocentní nárůst zaznamenali policisté i u osmnácti nehod zaviněných alkoholem.

(mar)


Policie České republiky

Hořice - Vyšetřovatel koná řízení ve věci podezření ze spáchání trestného činu krádež, že kterého je podezřelý osmnáctiletý muž z Hořic. Ten 1. dubna kolem jedné hodiny ranní odcizil nejméně 12 litrů benzinu speciál z vozu Škoda 120 zaparkovaného Pod Lipou v Hořicích. Podezřelý, který byl vypátrán policisty OOP v Hořicích, byl odsouzen před osmi měsíci pro další trestnou činnost k podmíněnému trestu. Proto i když škoda činí asi 300 Kč, mohl se svým jednáním dopustit spáchání dalšího trestného činu.

Jičíněves - Během minulého víkendu došlo k největší hmotné škodě v Jičíněvsi, kde řidič nákladního vozu Liaz přehlédl zpomalující a vlevo odbočující vozidlo. Nestačil již dobrzdit a zezadu do něho narazil. Po nárazu byl osobní vůz Peugeot odhozen do protisměru, kde se střetl s protijedoucí Škodou 105. Ta následně havarovala do příkopu, kde se převrátila na střechu. Ke zranění osob nedošlo, alkohol byl u řidičů vyloučen, škoda činí asi 560.000 Kč.

Jičín - Vůz Ford Tranzit, po kterém bylo od 8. září vyhlášeno celostátní pátrání, byl policisty OOP ČR Jičín 16.září nalezen zaparkovaný v ulici U Trati v Jičíně a předán majiteli.

Sobotka - V Sobotce měl neznámý pachatel zájem nejen o finanční hotovost, ale i o karty do bankomatu, které odcizil v noci na 14. září ze zaparkovaného osobního vozu. Škoda činí asi 14.000 Kč.

Železnice, Valdice - V noci na 14. září odcizil neznámý pachatel autorádia v hodnotě 8 a 5 tisíc korun ze dvou zaparkovaných vozů v Železnici. Možná, že by ke krádeži nedošlo, kdyby majitelé z autorádií při opuštění vozu sejmuli odnímatelné přední panely. Další vůz byl odcizen v nedalekých Valdicích. Celková škoda činí asi 18.000 Kč.

Lukavec - V Lukavci nenechal neznámý pachatel při vloupání do chalupy, ke kterému došlo mezi 9. až 14. zářím, bez povšimnutí různé hodiny, kapesní hodinky a také vyřezávaný barometr s teploměrem. Celková škoda činí asi 20.000 Kč.

(tm)


Zajímavé tituly U Pašků

D. Steel Procitnutí

Příběh úspěšné moderátorky zpráv.

Ikar Kč 189,-

Přírodní divy světa

Nádherné fotografie více než padesáti obdivuhodných přírodních zázraků.

Slovart Kč 999,-

Velká všeobecná dětská encyklopedie

Více než 400 tématických hesel, více než 2000 barevných ilustrací.

Svojtka Kč 599,-

NABÍZÍME:

Video - Z pekla štěstí 2 * MC - Pavel Vítek - Největší hity

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/532 267).


Neplaťte víc, než musíte

Jaké jsou daňové postupy u půjčky společnosti s ručením omezeným od společníka?

Podle ust. § 658 odst. 1 zák. č.40/1964 Sb., občanský zákoník, lze při peněžité půjčce dohodnout úroky, půjčku je tedy možné poskytnout bez úroků nebo jako úročenou. Není-li úrok sjednán, nemá samotná půjčka dopad na základ daně z příjmů věřitele (společníka) ani dlužníka (spol. s r.o.).

Při půjčce úročené je nutno pamatovat na ust. § 23 odst. 7 zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, tj. sjednat úrok ve výši obvyklé a tou se pro účely tohoto ustanovení považuje úrok ve výši 140% diskontní sazby ČNB platné v době uzavření smlouvy. Nyní (od 27.7.2001) platí DS ČNB ve výši 4,25%.

Poskytnutím bezúročné půjčky obchodní společnosti od společníka nevzniká závazek společnosti zaplatit společníkovi úrok. U obchodní společnosti se nemění výše obchodního jmění o hodnotu úroku, který by byla jinak společnost povinna uhradit a u společníka se nemění hodnota jeho podílu na obchodní společnosti. Lze tedy dovodit, že v případě smlouvy o bezúročné půjčce uzavřené mezi společníkem a obchodní společností se nejedná o bezúplatné nabytí majetku, které by bylo předmětem daně darovací. Toto je též v souladu se stanoviskem MF ČR - odbor majetkových daní.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.: 0433/523 320)


Poděkování

Děkujeme všem návštěvníkům obou pátečních promítání (14.září) filmu Rebelové v jičínském biografu. Svým počtem nám umožnili odeslat v pondělí 17. září na konto nadace Člověk v tísni při České televizi částku 5000 Kč.

Pavel Nožička, nájemce biografu


Nové Noviny