Nové Noviny č. 38/015. října 2001str. 9

Studentské divadlo v koleji

Na divadlo do jezuitské koleje nechodí se v kravatách a dlouhých šatech, nejsou tu křišťálové lustry, ba večer není vidět vůbec. Cestu do sálu, kde se hraje, vyznačují svíčky. Sedadla, patrně z někdejšího kinosálu, to je jedna z mála užitečností, které tu po sovětské armádě zbyly. Divadlo v jezuitské koleji má své svérázné diváky, což vůbec neznamená pokleslou úroveň ani nízkou uměleckou kvalitu. Z hlediska nasazení hereckého, soudím, jest intenzita vyšší, než u některých z musu odehraných zájezdových představení herců pražských.

Důkazem budiž dvě představení studentského divadla DAMU, která byla odehrána 16. a 18. září. Katynka z Heilbronu aneb Zkouška ohněm měla tu svou premiéru jičínskou. "Hru si testujeme na divákovi," pravila autorka Petra Zámečníková před velkou premiérou pražskou. U slova autorka třeba přinést vysvětlení. Několik let přemýšlela nad baladou romantika Heinricha von Kleista, aby ji pak předvedla současnému divákovi. Použila klasický text, připojila citace z písemností někdejších, kupříkladu dopisů, ale hlavně připsala druhý děj, příběh herců. Divadlo na divadle není novinkou, bylo proto třeba hledat nápadité, nové formy.

Romantický duch, právě tak jako jistou dramatičnost povedlo se zachovat. Vnímavý divák musí často přepnout mezi až sladkobolnou scénou milostnou a bohapustou taškařicí, scénami šermířskými, až po obnažení Kunhuty vstupující do lázně. Hrají herci, hrají loutky, význam má i jednoduchá, byť nápaditě variabilní scéna. Na jevišti hoří, smutní se, hraje na housle, zpívá, běží pantomima v prosvětlení zezadu, akce za akcí nedá pěti hercům odpočinout. Loutkové divadlo v dnešní formě jest divadlem tvůrčím, autorským. Soubor vykonal vše, od napsání přes výrobu loutek a scény (nápady Roberta Smolíka zdají se nevyčerpatelné) až po nastudování, odehrání i práci kulisáků. Živě si představuji hraní na českých návsích, ulicích měst, či hradních nádvořích.

Samozřejmě není představení bez otazníků. Postava prosťáčka, který nepromluví, zůstala mi neobjasněná. Z hlediska diváckého je třeba dořešit hraní bez vyvýšeného jeviště, neboť diváci od třetí řady viděli dění na nízké úrovni předscény špatně.

Ostatně soudím, že narodilo se pěkné divadlo. Aniž by mu bylo třeba jakkoli se podbízet, slevovat z kvalit dobrého kumštu, diváka zaujalo.

(prochor)


Zahájení výstavy Evy Hnykové

Jičín - Výstavou, s prozaickým názvem Obrazy, se představila včerejší vernisáží v galerii jičínského zámku vrchlabská malířka Eva Hnyková.

Tato novopacká rodačka a členka Spolku podkrkonošských výtvarníků je známá z mnoha výstav nejen v místech našeho regionu. Před několika dny se naposledy prezentovala svoji tvorbou až na jihu Čech, v Třeboni. Obrazy Evy Hnykové těší i mnoho soukromých sběratelů. Její soubor obrazů přinášející rozmanitou výtvarnou krásu a neopakovatelnou atmosféru Krkonoš a Pokrkonoší, jistě potěší i milovníky umění v Jičíně a okolí. Lyrická něha krajin, zobrazená na plátnech okouzlujících duši a dávající prostor k zamyšlení, stojí jistě za zhlédnutí.

Přátelé umění se mohou obrazy Evy Hnykové těšit v galerii jičínského zámku až do 28. října, mimo pondělí, vždy od 9 do 17 hod.

(ur)


Konference Valdštejnovo město Jičín - minulost, budoucnost

Jičín - V souvislosti s projektem Sláva barokní Čechie proběhne v Jičíně ve dnech 10. - 11. října konference nazvaná Valdštejnovo město Jičín - minulost a budoucnost, kterou pořádá Městský úřad Jičín spolu s okresním muzeem a galerií a Lepařovým gymnáziem. Na setkání se bude hovořit o historických hodnotách města a okolí, o existujících problémech i o potřebách dalšího rozvoje tohoto území. Smyslem akce je soustředit zajímavé podněty a názory nejen od odborníků, ale i od obyvatel města. Ty poslouží pro pozdější zpracování.

Ve středu se v Porotním sále jičínského zámku uskuteční vlastní konference, na které vystoupí předem přihlášení účastníci, ale i představitelé státní správy a samosprávy. Součástí konference bude i anketa, kterou budou zajišťovat studenti Lepařova gymnázia. Vernisáž výsledků ankety bude zahájena po odpolední panelové diskuzi přístupné veřejnosti a proběhne na arkádovém nádvoří zámku od 17 hodin. Uskuteční se zde i výstava plánů města Jičína a diaprojekce leteckých snímků z fondu jičínského muzea. Poslední část setkání je pokusem vytvořit jakési konkláve z účastníků dopoledního bloku, případně autorů zajímavých myšlenek z odpolední části. Ti budou uzamčeni v prostorách zámku do doby, než vyjádří souhrnné stanovisko.

Výstup by se podle organizátorů měl stát podnětem a odborným doporučením pro představitele státní správy a samosprávy. Následujícího dne se uskuteční výlet účastníků po valdštejnských památkách.

(red)


Novopačtí sokolové zahájili vítězstvím

Nová Paka - Prvým dvoukolem byl minulý víkend zahájen oblastní basketbalový přebor. Bez dvou loňských opor, Lukeše a Nádvorníka, zvítězili snadno sokolové v sobotním utkání v Havlíčkově Brodě. V neděli v Heřmanově Městci bez Sedláka, ale naopak s Gottšteinem stejně snadno podlehli loňskému nejúspěšnějšímu týmu oblastního přeboru. Do puntíku se tak splnily předpoklady pro tyto dva úvodní víkendové zápasy.

Havlíčkův Brod - Sokol Nová Paka 79:108 (34:53)

Jasnou převahu sokolů dokumentoval průběžně ukazatel stavu, kde pravidelně body přibývaly na kontě domácích a zvyšoval se tak celkový rozdíl, který nakonec dosáhl devětadvacet bodů. Body NP: Celjak 31, 4x3, 4/4, 0, Sedlák 20, 3/2, 3, Vondráček 16, 2x3, 1/0, 1, Link 14, 7/6,4, Jisl 11, 4/3,1, Sekot 7, 4/3,1, Kraus 7, 4/1,4, Haratický 2,0,1, Tomášek 0,0, 1. Trestné hody 27/19, trojky 7, fauly 16.

Heřmanův Městec - Nová Paka 99:68 ( 50:34)

Jak již naznačuje skore z poločasu, utkání probíhalo podle podobného scénáře jako v Havlíčkově Brodě, pouze s rozdílem, že to byli tentokráte sokolové, kteří tahali za kratší konec provazu. Na výborné bývalé ligisty z SKP Pardubice neměli a nakonec byli rádi, že neodjeli se stovkou. Body NP: Celjak 22 1x3, 7/7, 2, Gottštein 13,4/3,4, Kraus 11, 7/1, 5, Haratický 6,3/2,0, Vondráček 5,2/1,4, Jisl 4, 4/0, 3, Link 4,4/2, 2, Sekot 3, 2/1,5. Trestné hody 33/ 17, trojky 1, fauly 25.

Příští utkání sehrají novopačtí basketbalisté na své palubovce. V sobotu 13. října hostí v 16 hod. celek Litomyšle a o den později přivítají v 10 hod. tým Vysokého Mýta.

(bas)


Házená: Jablonečtí přehráli béčko

AGS HBC Jičín - AGP ELP Jablonec n/N. 19:26 (8:15)

V utkání 3. ligy házené mužů B se v neděli předvedli Jablonečtí i na jičínské palubovce. Od samotného začátku byli téměř nepřekonatelní v obraně a domácí hráče přehrávali rychlou rozehrávkou na post pivota. Domácí mladíci se nedokázali vypořádat s urostlými obránci hostí, kteří je svojí důsledností v obranné činnosti nutili k chybám. Těch bylo v počátku zápasu přespříliš a právě tyto technické chyby pomohly hostím k poměrně lacinému vedení. Domácí měnili sestavu obrany, ale tu optimální nenašli prakticky celý zápas. Také trocha smůly při střelbě byla příčinou poločasového vedení Jablonce o 7 branek.

Do druhé části hry nastoupili domácí s vůlí zvrátit výsledek, přidali na bojovnosti, ale vždy jim chyběl pověstný krůček k dotažení náskoku soupeře. Vždy, když se domácí nadechovali k rozhodujícímu útoku, přišly zbytečné chyby, které zkušení hosté zákonitě trestali. V posledních minutách přibyla také častá vyloučení a neurovnaná úroveň zápasu gradovala likvidačním faulem jabloneckého hráče na Mareše tři minuty před koncem zápasu, když Jičínští ve snaze alespoň korigovat výši porážky nasadili osobní obranu. Po tomto zákroku, kdy se na hřišti musela objevit záchranná služba, se dohrávalo spíše jen z povinnosti.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Coufal, Krupička - Masák 7/2; Kůta 4; Mareš 3; Šulc 3/2; Král a Kolář po 1; Schoř; Ženatý; Horyna; Bareš. Sedmičky: 6/4 - 3/2. Vyloučení: 5 - 3; ČK: 0 - 1. Rozhodčí: Podzimek M., Vlk.

(bama)


Pohárové vítězství v Nuslích poslalo packé sokolky do druhého kola

Praha - Na palubovce nuselské sokolovny minulou sobotu snadno v prvém kole Českého poháru přehrály novopacké sokolky domácí hráčky o osmadvacet bodů a zajistily si tak postup do druhého kola. Podle výsledku utkání Sokol Hradec Králové B - Skřivánek Ústí n.L. pojedou 27. října ke druhému kolu sokolky buď do krajského města, nebo si s Ústím zahrají doma.

Sokol Nusle - Sokol Nová Paka 58:86 (11:18, 24:47, 43:61)

Sokolky jely do Prahy společně s trutnovským extraligovým týmem starších dorostenek, ve kterém startovalo z devíti hráček šest hráček a odchovankyň novopackého basketbalu. Začátky obou utkání a blízkost pražské haly USK na Folimance od nuselské sokolovny umožnily třem hostujícím dorostenkám, po vítězství nad USK Praha, doplnit šestku sokolek. Utkání začaly packé basketbalistky festivalem trojek z rukou Petry Kalendové a Lucky Fejfarové. Do konce prvé desetiminutovky přidaly již pouze šest bodů z rukou Evy Křížkové a Pavly Kalendové. Domácí od páté minuty dorovnaly do jedenácti pouze sedmi úspěšnými trestnými hody. Ve druhé části zlepšenou osobní obranou získaly pod svým košem značný počet míčů, které dokázaly využít k rychlým protiútokům, při jejichž zakončení se většinou nemýlily. Třiadvacetibodový náskok v polovině utkání poněkud hostující basketbalistky ukolébal. Domácí hráčky přitvrdily hru a zlepšily střelbu, což se projevilo okamžitě na skore utkání, když touto část vyhrály 19:14. V závěrečné desetiminutovce se sokolky opět našly a s přehledem zakončily toto vstupní utkání do letošní sezóny.

Body NP: Křížková 23, 16/11, 2, Fejfarová 18, 4x3, 0,1, Pavla Kalendová 16, 1/0,2, Petra Kalendová 13, 3x3, 6/4,4, Krauseová 6, 0,5, Němcová 4,0,4, Hanušová 3,1x3,0,1, Matoušová 2, 0,0, Doubravská 1, 4/1, 5. Trestné hody 23/11:27/16, trojky 2:8, fauly 26:24, pět osobních chyb 1:2.

Příští víkend již sokolky zahajují utkání druhé ligy, v sobotu hrají v hloubětínské hale s pražskou Slovankou, v neděli v Nymburce s tamním nováčkem.

(bas)


Mladé sokolky podlehly v Hradci

Hradec Králové - V přípravě na ligu sehrály novopacké mladší dorostenky přátelské utkání s děvčaty ze Sokola Hradec Králové. So. Nová Paka - So. Hradec Kr. 57:76 (16:15, 34:26, 41:44)

Po vyrovnaném prvém poločase, kdy ještě domácí basketbalistky vedly 34:26, patřila třetí čtvrtina a zvláště závěr utkání hradeckému týmu. V domácím týmu se dařilo Tereze Jislové, která zatížila konto soupeřek třemi trojkami, jednu přidala i Lukešová. Z jičínských hostujících basketbalistek si nejlépe vedla Smolíková.

Do vedení 11:8 dostala sokolky třemi trojkami a dvojkou Tereza Jislová. Ve druhé čtvrtině sokolky zvýšily svůj náskok z úvodu utkání až na osm bodů, ale bohužel ve druhém poločase již na soupeřky nestačily. Zatímco za prvý poločas vsítily 34 bodů, za druhý pouze 23 a to spolu se slabší obranou rozhodlo o výsledku. Předností soupeřek byla větší vyrovnanost týmu. Nový trenér David Streubel může být ale s předvedeným výkonem svých svěřenkyň spokojen, protože pouze tři hráčky jeho současného týmu mají zkušenosti s dorosteneckou ligou a ostatní jsou loňské nebo ještě i letošní žákyně.

Body NP: Jislová 22, 3x3, 9/5, 3, Schlöglová 11,13/7, 3, Smolíková 10, 2/2.0, Podrazilová 8, 6/2,3, Lukešová 5, 1x3, 0,1, Doležalová 1,2/1, 1, Boháčková, Bílková, Spáčilová a Kuhnová. Ligu mladších dorostenek zahájí sokolky 6. října v Čelákovicích a o den později v hale pražských Kompresorů s tamním týmem, který podobně i jako packá děvčata sestoupil z extraligy.

(bas)


Dorostenecká liga judo

Praha - V Praze Na Folimance pokračovala dorostenecká liga judo svojí finálovou skupinou, kde se bojuje o mistra ČR. Mezi šesti nejlepšími družstvy, která postoupila ze dvou základních skupin, ani tentokrát nechyběli dorostenci SKP JUDO Jičín.

V prvním kole finálové skupiny potvrdili svoji suverenitu v domácím prostředí borci USK Praha, kteří ani tentokrát neokusili hořkost porážky a jasně po prvním kole vévodí pořadí družstev. Tři porážky a dvě vítězství zařadily SKP JUDO Jičín zatím na 4. místo, ale mezi 2.-5. družstvem je rozdíl pouhé 4 body, což znamená, že při vyrovnanosti těchto kolektivů ještě není před závěrečným kolem nic rozhodnuto. Před závěrečným kolem, uskuteční se koncem října v Jičíně, si tedy Jičínští ještě uchovali naději na 3. místo. Výsledky jičínských judistů: SKP JUDO Jičín - SJ Litoměřice 2:6 (20:52) Body Líhan a Kučera, dále bojovali Voceďálek, Kořínek, Letošník, Németh, Pich a Švercl. Jičín - USK Praha 2:6 (20:60) Body Líhan a Švercl, dále nastoupili Voceďálek, Kořínek, Herbrych, Havlík, Kloubec, a Kučera. Jičín - So Vršovice 5:3 (45:30) Body Kořínek, Líhan, Letošník, Pich a Kučera, nastoupili Voceďálek, Németh a Švercl. Jičín - FEMAX Drahotuše 3:5 (30:47) Body Kořínek, Líhan a Švercl, bojovali Voceďálek, Letošník, Nečas, Kloubec a Kučera. Jičín - MEZ Mohelnice 5:3 (50:30) Body Voceďálek, Líhan, Letošník, Németh a Švercl, nastoupili Kořínek, Pich a Kučera.

(ps)


Nové Noviny