Nové Noviny č. 6/9912. února 1999strana 4

U hasičů vznikne centrum integrovaného záchranného systému

Jičín - Zkušenosti s nedávnými povodněmi jasně potvrzují, jak je důležité, aby měl integrovaný záchranný systém prostory (IZS), v nichž by se všichni zainteresovaní měli možnost v krizových situacích scházet, a aby takové informační centrum bylo umístěno pokud možno co nejblíž operačního střediska.

"Jsou situace, jako byly například povodně, kdy je velké množství lidí soustředěno na jednom místě i čtyřiadvacet hodin denně. V takovém případě potřebují dostatečné zázemí, kde budou mít k dispozici například telefonní linky, místnosti pro porady, odpočinek a společné stravování," vysvětluje přednosta jičínského OkÚ Jiří Vitvar s tím, že právě takové centrum je plánováno v areálu Hasičského záchranného sboru okresu Jičín. Tato iniciativa je součástí rekonstrukce jednoho z tamních objektů, do něhož už delší čas zatéká. "Budova, o které se v této souvislosti uvažuje, má nevyhovující rovnou střechu, kterou nahradí střecha sedlová, v níž se počítá s půdní vestavbou," upřesnil přednosta. Vybudování centra IZS v tomto areálu je podle něj logické, protože hasiči asistují u všech vážnějších havárií.

"S přestavbou se mělo začít už v letošním roce, jediné, co tuto akci brzdí, je nedostatek financí," doplnil ředitel Hasičského záchranného sboru Jičín plk. ing. Jan Lejsek. "Naše ředitelství HZS ČR oznámilo, že akci podpoří jen za předpokladu sdružení finančních prostředků. Podle zpracované studie náklady s tím spojené odhadují na patnáct miliónů korun. Okresní úřad však nemá nadbytečné peníze a ze svého rozpočtu potřebuje pokrýt řadu dalších nejnutnějších výdajů," přiblížil současnou situaci Lejsek.

Jak dále uvedl, v rámci IZS se úzce spolupracuje s jednotkami dobrovolných hasičů obcí. "Vedle profesionálních jednotek v Jičíně, v Hořicích a v Nové Pace mají dobrovolní hasiči nezanedbatelný význam," souhlasí přednosta a dodává, že při povodních to byli právě oni, kteří řešili případné problémy na místě jako první. "S jednotkami dobrovolných hasičů ve větších obcích jsme po vyhlášení poplachu sirénou v nepřetržitém kontaktu prostřednictvím radiostanic. Vyhlašování poplachu zajišťuje operační středisko Hasičského záchranného sboru okresu Jičín, " uvedl Lejsek.

(jn)


Komunikace je rozhodující

Jičín - Přednosti, ale také slabiny integrovaného záchranného systému (IZS) naplno odhalí až krizové situace. Součinnost všech složek IZS prověřily v posledních dvou letech především povodně, které postihly nejprve Moravu a rok poté i část východních Čech.

Nemusí to být jen běsníci vodní živel, na záchranáře se spoléháme i při jiných mimořádných událostech, jako jsou například rozsáhlé požáry, krupobití či vážné dopravní nehody. Vláda a zejména pak ministři odpovědných resortů museli právě po nedávných povodních připustit, že se při ochraně života, zdraví a majetku občanů mnohé podcenilo. Problematice integrovaného záchranného systému se proto v poslední době věnuje více pozornosti, zaměřena na ni byla také nedávná odborná příprava přednostů okresních úřadů, jíž se zúčastnil i zástupce jičínského okresu.

"Integrovaný záchranný systém je potřeba hodnotit ze dvou pohledů. Jedním z nich je legislativní vymezení, které zásadním způsobem podmiňuje jeho fungování v praxi. Cílem je, aby mezi sebou jednotlivé složky komunikovaly," míní přednosta OkÚ Jičín Jiří Vitvar. "Zástupci hasičů, policie a zdravotní záchranné služby se pravidelně schází u jednoho stolu. Tito lidé by se měli navzájem poznat, je to důležité pro řešení následných skutečných zásahů. Myslím si, že dosavadní spolupráce mezi jednotlivými složkami systému je dobrá, i když problémy občas nastanou. Nemělo by se například stávat, aby jednotliví účastníci dostávali důležitou informaci pozdě," konstatuje přednosta.

Ředitel Hasičského záchranného sboru okresu Jičín plk. ing. Jan Lejsek hodnotí spolupráci v rámci integrovaného záchranného systému "uspokojivě". I on připouští, že by se měla zlepšit především komunikace mezi operačními středisky složek IZS. Pokud se občan, který žádá o pomoc, dovolá na jedno z tísňových čísel, prostřednictví dispečinku by podle potřeby měli být o vzniklé situaci informováni i ostatní. "Jsou případy, kdy volající prožil určitý stres, a ne vždy má tedy chladnou hlavu. Vzhledem k tomu, že rychlost a kvalitu zásahu ovlivňuje i prvotní informace, je na dispečerovi, aby se uměl občanů zeptat. Někteří lidé totiž poté, co prožili traumatizující událost, nejsou schopni se v první chvíli například zorientovat," vysvětluje ing. Vitvar.

Poznamenal také, že ve většině evropských zemí existuje narozdíl od našich tří - 150, 155 a 158 jednotné číslo (112) pro tísňové volání. O jeho zavedení se uvažuje i ve velkých českých městech.

(jn)


Okresní hospodářská komora informuje

Z francouzsko-české obchodní komory

Jičín - Burgundský konkurs 1999: V roce 1990 navázalo Burgundsko na dlouhou tradici, založenou již v roce 1920, umožňující přijímání českých studentů na gymnázium v Dijonu. V roce 1920 začalo na tomto gymnáziu studovat v české sekci prvních devatenáct studentů.

Díky této obnovené tradici mohou i dnes studovat mladí lidé z naší republiky 3 roky ve Francii. Umožňuje to společná finanční pomoc francouzské vlády, burgundského regionu, města Dijon a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Výběr studentů proběhne letos v březnu a dubnu v takzvaném Burgundském konkursu. Adresy, kde lze získat doplňující informace, obdržíte v OHK Jičín.

Integrace obchodních a hospodářských komor zemí EU v ČR: Některé obchodní a hospodářské komory zemí EU v České republice diskutovaly o možnosti společného postupu vůči českým zákonodárcům a zastupování podniků EU. Podle předneseného návrhu by funkce jakési "super-komory" vykonával soukromý orgán, zastupující společné zájmy všech podniků EU v ČR, který by nesl název FORUM. Jedním z hlavních a prvních cílů FORA by mělo být zlepšení obchodního klimatu v ČR. Příklad hodný zamyšlení.

Teplárenské dny 99': Ve dnech 20. až 22. dubna 1999 proběhne v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové již pátý ročník mezinárodní odborné výstavy techniky a technologií pro zásobování teplem "Teplárenské dny 99'". Pořadatelé - teplárenské sdružení v České republice a Parexpo, s.r.o. Pardubice - připravili i souběžnou konferenci pod názvem "Vytápění-současnost a budoucnost", kde budou prezentovány nové zkušenosti z provozu zařízení soustav zásobování teplem a účastníci se budou zabývat i otázkami ekologie, cenami paliv a energií, spotřebou tepla a podobně. Další informace o možnostech vlastní expozice mohou podnikatelé získat v OHK Jičín, Havlíčkova 177, 506 01 Jičín, tel.:0433/524 020.

PhDr. Čestmír Jung, konzultant OHK


Příspěvek Valdic na poustevnu

Valdice - Únorové zasedání zastupitelstva ve Valdicích se přihlásilo k valdštejnskému areálu kolem lodžie, ačkoliv je majetkem města Jičína, tím, že uvolnilo příspěvek 50 tisíc korun na opravu grotty - poustevny. Ta bývala milým místem i pro valdické děti a Libosad je stále i jejich parkem.

Je to velkorysé ocenění prací, které město Jičín, hlavně ze státních peněz, v areálu provádí, a projev důvěry k Občanskému sdružení lodžie, na jehož účet budou peníze poukázány.

(Ú)


Lékárenská pohotovost od 12.2. do 19.2.1999

Pohotovostní služba:

Po-Pá : 17.00 - 21.00 hod.
Sobota : 12.00 - 17.00 hod.
Neděle : 9.00 - 17.00 hod.
Svátek : 9.00 - 13.00 hod.

Lékárny:

T - Tylova ulice tel. 21659
H - Husova ulice tel. 522073
A - Aut. nádraží tel. 524944
N - Nové Město tel. 24505

12. únor 1999N
So13. únor 1999A
Ne14. únor 1999A
Po15. únor 1999H
Út16. únor 1999T
St17. únor 1999A
Čt18. únor 1999H
19. únor 1999N


Nízkou porodnost lze očekávat i v příštích letech

Poslední publikovaná data ČSÚ za třetí čtvrtletí loňského roku ukázala, že k 30. září 1998 se v okrese Jičín narodilo 501 dítě. To je o 32 narozených méně než ve stejném období předchozího roku. Za předpokladu, že porodnost se bude v podobném trendu vyvíjet i v posledním čtvrtletí, lze výsledný počet živě narozených v roce 1998 odhadovat na úrovni kolem 650 novorozenců. Tento stav je sice nižší než v roce 1997, kdy statistika zaznamenala 698 novorozenců, ale nijak výrazně se neliší od počtu živě narozených v roce 1996. Tehdy se na Jičínsku narodilo pouhých 655 dětí, což bylo vůbec nejméně v celém poválečném období. Ve světle konečných statistických dat není ovšem vyloučeno, že právě rok 1998 se zapíše do historie svou rekordně nízkou porodností.

Současná úroveň porodnosti na okrese Jičín představuje pouze 65% počtu živě narozených z přelomu 80. a 90. let a už tehdy více obyvatel zemřelo, než se jich narodilo. Následný úbytek obyvatelstva na Jičínsku (mimochodem ten se projevuje již od 60. let s výjimkou krátkého období poloviny 70. let) nezastavilo ani převažující přistěhovalectví z jiných okresů. Neradostnou řeč "suchých" statistických čísel asi nevylepší ani skutečnost, že v posledních třech letech lze na Jičínsku vysledovat jistý "pozitivní" trend. Ten spočívá ve stabilizaci porodnosti na úrovni 650 - 700 porodů ročně.

Mohlo by se tedy zdát, že rapidní pokles porodnosti z první poloviny 90. let byl zastaven, alespoň prozatím. Přesto důvody k přehnanému optimismu nejsou na místě. Zastavení úbytku porodů totiž s největší pravděpodobností nepřinese očekávaný zvrat ve vývoji křivky porodnosti směrem nahoru. Podobný vývoj byl totiž pozorován i na celorepublikové úrovni a stal se předmětem diskusí. Za hlavní příčinu tohoto trendu bývá označován nynější nástup populačně silných ročníků ze 70. let do sňatkového věku. Odsouvání sňatků a porodů do vyššího věku a současně preference jednoho dítěte ale způsobují, že tento efekt se oproti původním předpokladům projevuje později a velmi omezeně. A tak ani do budoucna nemůžeme příliš počítat s alternativou, že by populačně silné ročníky nějakým zásadním způsobem "zlomily" nežádoucí demografický vývoj. Spíše přispějí ke zpomalení dalšího poklesu porodnosti.

Tyto nepříznivé trendy ve vývoji porodnosti na okrese Jičín (a obecně v celé České republice) však nelze připisovat pouze na účet transformačních změn v 90. letech. Není sice sporu o tom, že porevoluční ekonomická reforma negativně ovlivnila přístup mladých lidí k rodině s dětmi (např. v souvislosti se snížením životní úrovně, nedostatkem bytů, nejistotou na trhu práce, nedostatečnou úvěrovou a finanční podporou apod.). Na druhé straně je třeba si uvědomit, že trendy ke snižování úrovně porodnosti a plodnosti (tj. průměrný počet dětí připadajících na jednu ženu) byly v České republice nastartovány již v průběhu 60. let a jsou obecnějšího charakteru (výjimku tvoří pouze krátké období poloviny 70. let, kdy výrazné navýšení počtu novorozenců vyplynulo ze zdvojení efektu nástupu silných poválečných ročníků do sňatkového věku a současně propopulační politikou tehdejší vlády).

Obecná filosofie klesající porodnosti ve druhé polovině 20. století vychází ze zkušeností většiny relativně vyspělých zemí. Souvisí se společenskými změnami, v jejichž rámci se posouvá žebříček hodnot jednotlivců. Přednost dostává vlastní seberealizace, vzdělání, zaměstnání nebo kariéra. Uzavření sňatku a početí dítěte se potom logicky odsouvá do vyššího věku. Mění se i vztah k počtu narozených dětí (je preferováno stále méně dětí) a dnes už zcela běžně hovoříme o tzv. plánovaném rodičovství. Proces naší transformace v 90. letech patrně přispěl k ještě většímu uvědomění si těchto skutečností i mezi českou populací a myšlení mladých lidí se již v mnohém přibližuje rozvinutému světu. Ostatně je známo, že i vyspělé západoevropské státy se potýkají s úbytkem obyvatelstva vlivem nízké porodnosti a plodnosti (a nic na tom nemění jejich vysoká životní úroveň).

Méně často zmiňovaným aspektem je i celkové snižování biologické plodnosti současné populace, která může v budoucnu hrát důležitější roli při snižování porodnosti. Již dnes je oproti minulosti řada manželství biologicky neplodných a tato neschopnost zplodit potomka se zvyšuje s rostoucím věkem obou partnerů.

Rekordně nízká porodnost na Jičínsku, stejně jako v celé České republice, budí oprávněné obavy nad populačním vývojem v dalším tisíciletí. Nejde totiž pouze o pokles počtu obyvatel. Současné snižování počtu narozených hluboko pod hranicí zajišťující prostou reprodukci povede ještě v průběhu této generace ke zmenšování podílu ekonomicky aktivního obyvatelstva a k nárůstu skupiny obyvatel v důchodovém věku (hovoří se o "demografickém stárnutí"). Tento trend může do budoucna negativně působit například na příjmy a výdaje veřejných rozpočtů. Přibývající skupina obyvatel v důchodovém věku bude totiž stále více zatěžovat výdajovou stránku rozpočtů (vyplácení důchodů, náklady na zdravotní péči, výstavba a provoz sociálních zařízení, zajištění levného bydlení apod.). Ale paradoxně to budou právě důchodci, kteří přispějí relativně méně do společné pokladny (nižší odvod daní - většinou již neodvádí daň z příjmu, menší kupní síla).

Navzdory pesimistické předpovědi vývoje porodnosti na Jičínsku nám nezbývá, než doufat v "lepší zítřky". Vždyť 2000 let stará slova římského historika Livia platí stále :"Lidskému rodu není nic dražšího než děti."

Mgr. Vladimír Pešek

Graf porodnosti v okrese Jičín


Nové Noviny