Kotelna plná šroubků a koleček

Jilemnice - Ve zcela netradičních prostorách bývalé kotelny Městského kulturního střediska v Jilemnici vystavuje od pondělí 26. dubna 1999 své "Objekty" jičínský kumštýř, výtvarník a majitel Galerie Na Hrázi Petr Heber. Vernisáž výstavy uvedl procítěně a jako vždy velmi moudrým slovem profesor Emanuel Bosák, jehož hudebním doprovodem podpořil známý písničkář Pepa Nos.

Předměty pocházející vesměs z "darů" smetišť a skládek, jejichž mnohdy logicky-nelogickým spojením za přispění citu nejen pro výtvarné ztvárnění jejich podoby, ale zaplať pánbůh i zdravou recesi, jež se v dnešní době počertu nedostává, vdechuje Petr Heber novou tvář, ale většinou i atypickou funkci pro někoho již nepotřebnému haraburdí v podobě nejrůznějších rezavých koleček, šroubků, podložek, stojánků, pružinek, vidliček...

Výstava "Objektů" Petra Hebera v bývalé kotelně MKS je zároveň symbolickým vzdáním holdu všem jičínským rodákům žijícím v Jilemnici a potrvá do pátku 14. května 1999. K vidění je od pondělí do pátku vždy od 10.00 do 17.00 hodin a v sobotu a v neděli pak od 13.00 do 17.00 hodin.

(red)


Klasik moderní rakouské literatury

Právě Jičín byl tím místem, kde se 28. dubna 1874 narodil proslulý spisovatel, esejista, literární kritik a dramatik Karl Kraus.

V nárožním domě oddělujícím ulici Nerudovu od Fortny, přišel na svět jako deváté dítě rodiny Krausovy a jako pátý, poslední syn.

Některé prameny uvádějí, že jeho otec byl majitelem papírny, zdá se však pravděpodobnější, že byl obchodníkem a výrobcem papírových sáčků a zásoboval jimi celé Rakousko a střední Evropu.

Když byly Karlovi přibližně tři roky, rodina přesídlila do Vídně na okraj starého města, do právě dobudované Ringstrasse.

V r. 1884 začal studovat gymnázium Františka Josefa, kde se stal vzorným žákem, ale po konfliktech s učitelem náboženství jeho vztah ke škole ochladl. Už jako student navštěvoval kavárnu Griensteidl, kde se scházeli vídeňští literáti. Seznámil se tu s rakouskou "modernou" a jejími představiteli. Brzy však přišlo vystřízlivění a zklamání. Začal hluboce nesnášet vše měšťácké, právě tak jako dekadenci, ve které viděl jen pózu.

V letech 1894-98 studoval filozofii, přispíval do "Neue Freie Presse" a v r. 1897 se stal redaktorem týdeníku "Die Waage". Dne 1. dubna 1899 zahájil vydávání časopisu "Die Fackel" (Pochodeň), který vycházel bez přerušení až do r. 1936. V r. 1899 vydal satiru "Koruna pro Sion", kde se vypořádává s antisemitizmem, zároveň však protestuje proti názoru, že každá kritika židů je útokem na jejich podstatu.

Vyhlašuje boj proti korupci a protekcionizmu a s Kierkegaardem formuluje teze o společnosti a jejích rysech, která spěje k zániku. Do "Pochodně" přispívají význační autoři: Werfel, Trakl, Wedekind, z našich např. Machar a Langer. Časopis je od samého začátku v opozici vůči veškerému měšťáckému tisku. Kraus byl nemilosrdným kritikem a glosátorem úpadku měšťanstva a jeho idejí, který vrcholil o čtvrtstoletí později nástupem nacismu. Kraus jej přežil o tři roky.

Hluboce ovlivnil německé písemnictví především břitkým jazykem, ostrými slovními hříčkami, aforismy a fejetony. Dvě z posledně jmenovaných forem se staly Krausovou doménou a zůstávají pro německy psanou literaturu dodnes nedostižným vzorem.

V r. 1915 začíná pracovat na obsáhlém díle "Poslední dny lidstva", shodou okolností v Čechách, u Sidonie Nádherné na zámku ve Vrchotových Janovicích. Monumentálně pojaté drama se stalo strhující apokalypsou války v literatuře vůbec. Přestože Kraus zpracoval i divadelní verzi, bylo dílo až do r. 1964 nerealizovatelné.

Kraus putuje po známých evropských městech se "čtením ze svého díla", přednáší na Sorbonně, je navržen i na Nobelovu cenu.

Po nástupu fašismu v Německu píše "Třetí Valpuržinu noc". Poslední číslo Pochodně vychází v r. 1936, ve kterém Kraus 12. června umírá.

Český literární kritik F.X. Šalda o něm píše: "Karl Kraus je veliký pamfletář, což je mně aspoň tolik jako malý prorok."

Hana Trojanová


Staré Hrady: odpoledne plné veršů

Staré Hrady - Pracovníci starohradského zámku a Osvětová beseda Staré Hrady vás co nejsrdečněji zvou k účasti na "Prvomájovém recitačním odpoledni", v jehož průběhu vystoupí Hana Kofránková a Aleš Vrzák s "kyticí" veršů Jiřího Daniela pod názvem "Mé myšlenky se velice nepodobají dýmu".

Začátek kulturního vystoupení je naplánován na 14.00 hodinu 1. května 1999, kdy při té příležitosti bude zároveň slavnostně zahájena výstava tapisérií "Prostor a čas" Marie Tomášové. Úvodním slovem ji veřejnosti představí akademická malířka Ludmila Kaprasová. Výstava pak bude v zámku Staré Hrady přístupna každý den od 9.00 do 17.00 hodin až do 3. června 1999.

(red)


Slavnostní večer žáků "zušky"

Jičín - Již se stalo tradicí, že se každý rok v posledních dnech měsíce dubna setkáváme na slavnostním večeru s žáky Základní umělecké školy Jičín, kteří zakončují svá studia, ať už v prvním nebo na druhém stupni. Letos tento večer s příznačným názvem "Slavnostní vyřazení absolventů roku 1999" se konal 22. dubna v Porotním sále jičínského zámku. Ředitelka Jaroslava Komárková spolu se zástupkyní Ludmilou Tmějovou předaly všem absolventům výtvarného, tanečního a hudebního oddělení malou kytičku a dárek v podobě pěkných knih s věnováním a fotografie pro vzpomínku na své učitele a spolužáky.

Celý podvečer byl zpestřen vybranými absolventy hudebního oboru. Jako první zahrála Jitka Bílková skladbu I. Hurníka "Touha" a po tónech klavíru se rozezvučely struny kytary v podání Petry Kopecké (skladba M. Tesaře Swing song. Poté vyzvali Katarína Kalvodová a Pavel Hučík, kteří celý večer provázeli slovem, absolventky výtvarného oboru učitelky Jany Nevrlé (D. Plevová, K. Porkertová, P. Strnadová, P. Vavroušková, M. Vydrová a A. Zavadilová), aby za tónů studentské písně Gaudeamus igitur v podání trubek a klavíru předstoupily před diváky a byly jim předány dárky spolu s přáním všeho nejlepšího.

Mluvené slovo bylo opět vystřídáno hudbou. Martin Bažant a učitelka Jiřina Hornová zahráli skladbu pro dvoje housle skladatele H. Halvarsona s názvem Senpolska a poté v podání Lucie Brettové jsme slyšeli skladbu pro klavír P. Jeřábka "Vzpomínka na Jadran".

Opět zazněly úvodní tóny studentské písně a nyní předstoupily absolventky výtvarného oboru učitelky Ludmily Tmějové (M. Langhansová, D. Marušičková, Š. Novotná, P. Říhová a R. Veselá). Každý návštěvník si mohl při vstupu vybrat v předsálí paličkovaný výrobek nebo bižuterii, výrobky všech žáků výtvarných oborů.

Dalším hudebním číslem byla píseň Růže kvetou dál a od Leonarda Bernsteina "To night" v podání absolventů na elektrické varhany Marcely Gelbové a Josefa Hurského z naší pobočky v Sobotce. Následující potlesk patřil letos jediné absolventce tanečního oboru Jitce Velechovské.

Ivana Jandová začínala v ZUŠ na zobcovou flétnu, přítomní ji mohli slyšet, jak bravurně zvládá tak složitý hudební nástroj, jakým je lesní roh. Zahrála 1. větu z Koncertu Es dur č. 3 od W. A. Mozarta a vystřídala ji Barbora Ulrichová, která přednesla na klavír Postludium od Erno Dohnányiho. Před posluchače rovněž předstoupili absolventi hudebního oboru II. stupně, jsou jimi L. Janoušková, J. Bumbala a M. Hanuš.

Největší okamžik nastal v okamžiku, kdy před posluchače předstoupili absolventi hudebního oboru I. stupně, kterých bylo nejvíce. V sále jich bylo přítomno 23, to ale zdaleka nebyli všichni. Trubku a klavír rozezněl také Tomáš Berný a na úplný závěr zazněla Fuga od C. F. Pollarola pro dva akordeony, a to Pavla Havíře a učitele Pavla Hučíka.

Všichni, kdo se tohoto slavnostního večera zúčastnili, odcházeli s krásným zážitkem. Cesta k absolventskému koncertu je velice trnitá. Každého účinkujícího stojí mnoho píle a odříkání, a proto je tento večer považován za významný mezník v životě každého žáka.

(nov)


Představitel českého ruralismu Josef Knap

U příležitosti oslav 600. výročí vzniku obce Podůlší bude uděleno čestné občanství in memoriam spisovateli dr. Josefu Knapovi.

Do české literatury se v současné době znovu vrací tvorba Josefa Knapa (1900-1973), příslušníka literární generace meziválečné doby. Prozaik s lyrizujícími sklony, divadelní a literární kritik a organizátor, byl spolu s Františkem Křelinou (rodákem z Podhradí u Veliše) spolutvůrcem a předním představitelem českého ruralismu (tématiky selství, venkova) v naší předválečné literatuře. Narodil se 28. července 1900 v Podůlší jako sedmý z deseti sourozenců v chalupnické rodině. Po maturitě na jičínském gymnáziu studoval na filozofických fakultách v Praze a Bratislavě dějiny moderních literatur. V roce 1924 získal doktorát. V době mezi válkami patřil k nejvydávanějším českým prozaikům. Psal lyrické prózy naplněné citově prožívaným vztahem k rodné krajině, k půdě (Zaváté šlépěje, Cizinec, Pusta, Réva na zdi). Byl hlasatelem ideologie selství, návratu k půdě. Při svých cestách po Evropě byl zaujat zvláště Švédskem a Norskem, řídil časopis a edici Sever a východ, pracoval v divadelním oddělení Národního muzea v Praze, byl literárním kritikem , redigoval několik edic Topičova nakladatelství.

V roce 1951 byl obviněn z protistátní činnosti, neprávem odsouzen a vězněn. Po pěti letech byl propuštěn, ale pracovat mohl už jen jako nádeník u zedníků. Po deseti letech byl rehabilitován. Při příležitosti svých 70. narozenin byl Josef Knap vyznamenán jako třetí občan naší republiky nejvyšším norským řádem sv. Olava za své zásluhy o severské literatury. Téměř současně však v roce 1970, v době počínající normalizace, byl ve své vlasti opět dán úřady do klatby a zařadil se znovu mezi autory politicky zapovězené. 13. prosince 1973 v Praze Josef Knap zemřel.

Kromě vesnické prózy psal i práce literárně kritické a o divadle. V roce 1970 napsal povídkovou knihu psychologicky laděnou Čas kopřiv (1. vydání šlo do stoupy, 2. vydání 1993), v roce 1997 vyšla jeho vzpomínková kniha Bez poslední kapitoly, psaná v posledních letech jeho života. Autor tu poutavě líčí život v rodné vesnici, osudy členů své rodiny i sourozenců na počátku století s láskou i úctou k rodinným tradicím, k životu prostých vesnických lidí naplněnému těžkou prací i vírou. Ožívá tu i celý kraj Jičínska doby jeho mládí.

Josef Knap - prozaik zůstává trvalou součástí moderní české literatury. A připomíná-li právě dnes Josef Knap, že i v nelidském světě může existovat lidskost, bije-li zde jedno jediné opravdové srdce - není to zanedbatelné poselství.

Jana Hofmanová


Čarodějnice v lodžii

Sedličky - Občanské sdružení lodžie vás srdečně zve na "Pálení čarodějnic", ke kterému musí nutně dojít již dnes odpoledne, tedy 30. dubna 1999 po 15.00 hodině v prostoru Čestného dvora u Valdštejnské lodžie.

Dnes již tradiční každoroční akce pořádaná laskavým přispěním obětavých členů Občanského sdružení lodžie bude věnována nejprve ruční výrobě "moderních čarodějnic", které budou posléze samozřejmě dle prastaré symboliky v ohni upáleny.

Letošním speciálním vylepšením reje čarodějnic je nabídka odvozu dětí mezi 15.30 až 16.00 hodinou od sportovního areálu v lípách osobními automobily - veterány až do Libosadu.

(red)


Zajímavé knihy U Pašků

Janoušek Rozhovory s Janem Werichem. Kniha rozhovorů, které vedl autor s Werichem v posledním roce jeho života. HAK Kč 169,-

Liška Neslavné konce mocných. ETC Kč 159,-

Radost ze zahrady. Důležité dovednosti krok za krokem i pro začátečníky. Svojtka Kč 329,-

Bird Zahrádka pro zdraví. Praktické uplatnění staronových postupů "přírodního" zahradničení. Svojtka Kč 299,-

Domácí lékař vašeho psa. Kompletní kniha péče o psa po celý jeho život. Cesty Kč 240,-

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/222 67).


index