FALCO nabízí celou řadu kvalitních domácích pomocníků

ETA, GORENJE, SAMSUNG - CALEX, ARDO, MOULINEX, BRAUN ...jsou vžité názvy světově renomovaných firem vyrábějících pro naše domácnosti dnes již nepostradatelné elektrospotřebiče.

S širokým výběrem těchto "pomocníků" se můžeme každý den seznámit v prodejně FALCO na jičínském Žižkově náměstí. Pamětníci několikadenních front na jeden typ ledničky, místo které stejně nakonec přišly televize, musí dnes smeknout před výběrem z dvaceti druhů automatických praček, mrazících boxů, mikrovlnných trub, ledniček, žehliček, kávovarů, vysavačů a celé řady dalších skvělých výrobků.

FALCO zároveň nabízí rozšířený sortiment televizních přijímačů, radiomagnetofonů, autorádií, videomagnetofonů, satelitních přijímačů i jiné spotřební elektrotechniky.

Podle druhu zboží se na všechny výrobky zde zakoupené vztahuje záruka od šesti měsíců do tří let. Objemné zboží vám pracovníci firmy FALCO dopraví až do bytu, kde zajistí jeho odbornou instalaci a servis. Přesnější informace získáte na čísle 0433/22842.

(mar - PI)

Státní vila pouze pro sociální účely

Jičín - Po úmrtí majitele rodinného domu ve Štrauchově ulici na Čeřovce připadla poměrně rozsáhlá nemovitost státu.

Ten ji pak prostřednictvím okresního úřadu bezúplatně převedl na město Jičín za podmínky, že bude nadále využita pouze pro sociální účely.

Po důkladném zvážení zvítězil návrh, aby zde byl po nutných úpravách zřízen "azylový dům pro mladé matky s dětmi". Otázkou však zůstává financování rekonstrukcí a hlavně vlastního, velmi nákladného provozu.

(mar)

O hrob Věry Ferbasové nikdo nepečuje

Jičín - Na jičínském novoměstském hřbitově při jižní zdi, o nběco dále od vchodu, než odpovídá úrovni centrální kaple, stojí hrobka dr. Ferbase, jeho paní a tchyně.

O hrob nikdo nepečuje. Každoročně o Dušičkách sem klade věneček paní Božena Sedláčková, která bydlívala jako dítě pod okresním úřadem, v sousedním domě vedle Ferbasů a ví, že v hrobce je uložen také popel české herečky Věry Ferbasové.

Ráda vzpomíná na její časté příjezdy domů do Jičína, na její veselou a dobrosrdečnou povahu, na dárky a krásné starší šaty, které přivážela a rozdávala po sousedech. I na to, jak ve stáří, když už rodičovský dům prodala, se z posezení u kafíčka v Jičíně vracívala sama až do Bílého mlýna, kde většinu roku bydlívala.

Jméno Věra Ferbasová, s kterou se dnes často setkáváme v televizi ve starých nenáročných českých veselohrách, na rodinné hrobce chybí. Paní Sedláčková se přimlouvá za označení jejího hrobu a sama by na to ráda přispěla. Ujme se toho někdo?

(Ú)

Stavební řízení kdysi a dnes

Za Rakouska proběhlo schvalovací řízení za tři týdny

Když se slečna Bohdana Němcová, dcera naší velké spisovatelky Boženy Němcové, v roce 1910 rozhodla na svém pozemku při sobotecké silnici vystavět vlastní dům, vilu, jak se tehdy začalo říkat, požádala 23.6.1910 městskou radu o povolení stavby.

Předložila radě ve dvojím provedení nákres domu, který podle návrhu našeho předního architekta Dušana Jurkoviče z Brna nakreslil František Mošna, majitel provádějící stavební firmy. Už 25.6.1910 svolal tehdejší starosta Vojtěch Jírů stavební komisi, kterou vedl radní Antonín Holeček, sám stavitel a v níž byl také městský inženýr Bedřich Pek a zároveň majitele sousedních dvou pozemků.

28.6.1910 se sezvaná komise sešla na místě zamýšlené stavby, sepsala v kladném smyslu protokol a předala jej radě. Ta 1.7.1910 povolení stavby schválila a 11.7.1910, necelé tři neděle od podání žádosti, bylo Bohdaně Němcové stavební povolení vydáno, s podotknutím, že je třeba přísně dbát stavebního zákona. A ten se za Rakouska respektoval!

Sám Václav Fejfar, který se svou firmou na novostavbě prováděl tesařské práce, na překročení stavebního zákona už v roce 1882 zle doplatil. Byl tehdy jičínským starostou, mladým, energickým, průbojným, uznávaným. A dovolil si při stavbě svého činžovního domu na spáleništi hostince "U koníčka", (bylo to na počátku Jarošovské ulice proti Koruně, kde pak byl upraven parčík se sochou J.Á.Komenského) překročit nepatrně regulační čáru vznikající Jarošovské ulice.

Starosta nestarosta, rozestavěná stavba byla zastavena a později zbourána. Když se zemský výbor pozastavil nad tím, že stavební zákon porušil sám starosta, nezbylo Václavu Fejfarovi nic jiného, než z úřadu starosty v lednu 1883 odstoupit.

Dnes je stavební řízení mnohem komplikovanější a ukončit je za tři neděle je sotva možné. Přesto by si občané velmi přáli, aby probíhalo rychleji, třeba tak jako za Rakouska. Na druhé straně by si pracovníci stavebního odboru stejně toužebně přáli, aby stavebníci respektovali a dodržovali předpisy - jako za Rakouska!

(Ú)

Venkovním zateplením objektu ušetříte 30 až 40 % energie

Jičín - V době krkolomně rostoucích cen energií, potřebných zejména k výrobě tepla, uvažuje snad každý z nás jak tímto stále dražším médiem šetrněji hospodařit.

Problémy spojené s únikem již vyrobeného tepla z bytů a obytných budov řeší poměrně jednoduše a elegantně místní stavební firma PATRA JIČÍN.

Venkovní izolací objektu tuzemským, cenově dostupným materiálem RENOP - THERM lze ušetřit za topnou sezónu 30 až 40 % tepelné energie. Finanční náklady k zateplení středně velkého rodinného domku se při současných cenách vrátí během pěti až deseti let.

Stavební práce, při nichž jsou venkovní stěny budovy pokrývány, respektive polepovány "polystyrenovými šablonami", trvají pouhých deset pracovních dní.

Izolací dojde k okamžitému snížení prostupnosti tepla směrem ven z budovy a díky kvalitnímu materiálu k jeho kumulaci v obvodovém zdivu. Zároveň nedochází k přímému ochlazování, ale ani k oteplování stěn vlivem venkovních teplot. Takto jednoduše lze upravovat stavby starší, nové, ale i ty, k jejichž výstavbě dochází nebo teprve dojde.

Metoda venkovního zateplování objektů šetří peněženky již při vlastní stavbě obvodového zdiva, jehož tlouštka samozřejmě nemusí být taková, jako v případě běžné stěny s klasickou omítkou.

Konečná povrchová úprava izolační vrstvy a nátěr speciální barvou dodá vašemu domu zcela nový vzhled a "kabát" se zárukou dlouholeté životnosti.

Bližší informace vám ochotně podají pracovníci autorizované stavební společnosti PATRA JIČÍN na telefonních číslech 0602 447853, 0602 447495 nebo 0433 22257.

(mar - PI)

Domácí automobilky zastupovali prodejci vozů DAEWOO, AVIA a TATRA

Jičín - Třetího ročníku jičínského autosalónu se zúčastnilo jedenáct prodejců osobních a užitkových automobilů.

V průběhu tří výstavních dní si 4 500 návštěvníků na palubovce haly sportovního areálu "osahalo" poslední modely světových automobilek NISAN, HYUNDAY, DAEWOO, OPEL, VOLKSWAGEN, AUDI, FIAT, SUBARU a MITSUBISHI.

Letošní novinkou byla účast jičínské firmy AUTO TRANS s.r.o, jejíž zástupci předvedli luxusní TATRU T 700. Premiéru zde zažila i místní firma KENTO, která vystavovala nový model nákladního vozu AVIA A 60 se sklopnou kabinou a zcela novým řešením přední tuhé nápravy. S úspěchem představila i nejnovější a zároveň nejlevnější užitkový vůz na našem trhu - LUBLIN Furgon.

Divácky nejpřitažlivějším byl výstavní stánek jičínského zástupce automobilky PEUGEOT - B&S Autosalon Jindřicha Bydžovského.

Na výstavě kupodivu chyběly zástupci mladoboleslavské škodovky, ale i velkých světových automobilek CITROEN, MERCEDES, FORD, HONDA apod. Neúčastí těchto firem měl letošní jičínský autosalón oproti předchozím nižší úroveň.

(mar)

Co se v mládí naučíš, až se ucho utrhne...

Hořice - V noci z 20.11. na 21.11.1997 vnikl opakovaně po vykopnutí skleněné výplně dveří mladistvý 16-ti letý výtečník z okresu Jičín do prodejny Barvy - laky - chemie v Hořicích, odkud odcizil větší množství barev apod. v celkové hodnotě 17 250 korun. Při druhé "návštěvě" se pokusil ukrást elektrickou kasu s hotovostí 4 500 korun. Jejím poškozením způsobil majitelce obchodu škodu 40 000 korun. Kasu však již neodnesl, protože byl uvnitř obchodu zadržen policisty OOP Hořice. Dne 21.11.1997 jej vyšetřovatel OÚV Jičín obvinil z trestných činů krádeže podle § 247/1b, 2 tr. zákona a poškozování cizí věci podle § 257/1 tr. zákona.

(tmp - mar)

Dopravní nehodu nepřežili dva lidé

Úlibice - Jedenáctého listopadu, krátce po dvacáté hodině, došlo poblíž obce k tragické dopravní nehodě. Řidič vozu NISSAN SUNNY tam zezadu narazil do osobního vozidla FIAT - 126. Ten byl nárazem sražen do silničního příkopu, kde začal okamžitě hořet.

I přes rychlý zásah zdravotníků z ARO okresní nemocnice a záchranářů jičínského hasičského sboru byla "daň motorismu" příliš veliká. Při havárii zahynuli dva lidé, jeden byl těžce a další tři účastníci nehody lehce zraněni.

Hmotná škoda na havarovaných vozidlech se pohybuje okolo 110 tisíc korun. Míra zavinění jednotlivých účastníků dopravní nehody je předmětem vyšetřování.

(tmp - mar)

Spadne či nespadne židovská synagoga?

Jičín - Odvoláním se proti rozhodnutí okresního soudu, "o neplatnosti kupní smlouvy na prodej Židovské synagogy", byl několikaletý případ odložen k projednání u krajského soudu.

Město prodalo synagogu dr. Dusíkovi zhruba za 83 tisíc korun, přestože ji jako kulturní památku mělo přednostně nabídnout státu (odtud tedy termín neplatnost kupní smlouvy).

Nový majitel se však po uzavření obchodu elegantně "vypařil", a tak raně klasicisní budova z roku 1784 chátrá. Příští rozhodnutí soudu snad už vyzní jednoznačně ve prospěch města Jičína, které pak synagogu předá židovské náboženské obci.

Její představitelé zaplatí náklady spojené s rekonstrukcí a kulturní památku zpřístupní široké veřejnosti jako regionální židovské muzeum.

(mar)

Blíží se oslavy 375. výročí založení Lepařova gymnázia

Jičín - V roce 1999 očekává gymnázium napůl zakulacené výročí. Víme, že bylo založeno Albrechtem z Valdštejna v roce 1624. V roce oslav budeme tedy slavit 375. výročí zřízení naší školy, která patří k nejstarším ve střední Evropě vůbec.

Přestože nechceme dělat žádné pompézní divadlo, patří historický rozměr k něčěmu, co by mohlo lecos zajímavého přinést i dnešním mladým lidem, kteří na gymnáziu studují a kteří budou tak jako tak oslavy vnímat jako současnou událost. Z řady dalších důvodů chceme, aby oslavy i při skromnějších představách měly důstojný průběh. Protože víme, jak pracná je příprava každé rozsáhlejší akce, svolal ředitel gymnázia Vladimír Carda již v říjnu první schůzku přípravného výboru, kde se diskutovalo právě o prvním nárysu, či dokonce náznaku nárysu toho, jakým způsobem bude záležitost pojednána - zda bude společenský večer, konference, koncert sboru či studentská akademie.

Někteří z výboru máme jisté zkušenosti s organizací větších akcí. Například letošní Valdštějnská konference byla velmi vydařená, a na ní se ve svých úlohách velice osvědčili studenti Lepařova Gymnázia. Už na první schůzce přípravného výboru padla slova o tom, že by se k oslavám měli vyjádřit právě oni, že by jim měla být dána maximální příležitost k tomu, aby "do toho mohli mluvit", aby se na vlastních oslavách mohli také podílet. Proto by jim měla být dána příležitost, aby řekli, co chtějí.

Proto i tato noticka.

(Jan K. Čeliš)

Novopacká městská policie

Nová Paka - Městská policie v Nové Pace si připomene již šest let trvání. Během této doby byl původní počet strážníků zvýšen ze šesti na deset a sborem prošlo čtrnáct strážců městského pořádku. Novopacká městská policie je hodnocena mezi nejlepšími a v současné době se připravuje vypsání výběrového řízení na jedno uvolněné místo s možností nástupu od 1. ledna příštího roku. Odvážní mladíci máte šanci! Dle sdělení vrchního strážníka Bohumila Šmiky budou mít přednost uchazeči s vysvědčením odborné způsobilost.


Převod kasáren

Jičín - Ministerstvo obrany potvrdilo příjem oficiální žádosti týkající se bezúplatného převodu objektů

kasáren v lipách na město. Radní pověřili městského architekta vypracováním ideové studie pro využití této lokality.

(mar)

Střípky ze zasedání městské rady

Jičín - městská rada doporučuje městskému zastupitelstvu odsouhlasit prodloužení mandátu přísedících u krajského soudu pro JUDr. Jaroslava Veselého a Jaromíra Kubína,

- dále odmítla nabídku firmy EKOSERVIS DDD na monitoring jičínských holubů za cenu 22 800,- Kč,

- zároveň konstatovala, že parkovací automaty na Valdštejnově náměstí jsou v provozu a přesto zde parkuje celá řada vozů bez placení,

- vyhověno bylo žádosti ředitele okresního muzea o poskytnutí financí (50 - 70 tisíc Kč) na obnovu oratoře u kostela Sv. Jakuba,

- jednalo se o možnosti převedení sbírky historických bicyklů ze zámku Kačina do prostor jičínského zámku,

- městská rada odsouhlasila žádost SKP JUDO o finanční příspěvek 5 000,- Kč pro 30. ročník Velké ceny města Jičína mužů v judo, který se uskutečnil 6.12.1997,

- zvažoval se ekonomický pronájem respektive zvýšení poplatků za použití WC v Havlíčkově ulici,

- souhlasně vyznělo i využití Valdštejnova náměstí pro předvánoční trhy, požadavkem je dodržení sortimentu odpovídajícího charakteru "vánočního zboží".


Dokončí zmlazení lipové aleje?

Jičín - V případě, že zastupitelstvo schválí návrh rozpočtu okresního města na rok 1998 v nezměněné podobě, bude počátkem příštího roku, ještě v době vegetečního klidu, pokračovat prořez lipové aleje.

V návrhu rozpočtu figuruje částka 600 tisíc korun, která má náklady na zmlazení posledního úseku aleje pokrýt.

(mar)

index