Dvaapadesátiletá historie Mikulášského běhu

Tuto neděli se na Bradech poběží v pořadí již 52. ročník Mikulášského běhu a tak se tedy sluší učinit několik poznámek pamětníka zrodu tohoto mimořádného podniku jičínské atletiky.

S určitou nostalgií dlužno konstatovat, že jsme byli jako jeho zakladatelé - bratři Eman a Hasan Bosákovi, Dagmar Volfová, Tonda Samek a Dexla Sládek, atleti tehdejšího oddílu Sokola Jičín - o dvaapadesát let mladší.

Stejně tak i ostatní nadšenci, kteří vyrazili pěšky za mrazivého rána první prosincové neděle 1946 na Brada. Bylo nás dohromady devatenáct, kdož odstartovali od soch sv. Petra a sv. Pavla u křížku na kopci a doběhli do cíle na plácek před hospodu s umístěním v mužích 1. semilský J. Fidler jako host, oddílový přeborník ing. Moc a v ženách Dagmar Volfová.

Zvítězili však všichni, neboť každý borec závodil ve vlastní speciální kategorii. Po premiéře jsme si sedli v šenku u Kropáčků, blahé paměti a vedli řeči úměrné našemu věku malin nezralých...

Od té doby se rok co rok vše opakovalo, ovšem zdaleka ne doslova a do písmene. Původně komorně laděný a nezbytnou recesí mládí provázený atletický karneval přerostl svůj místní rámec. Vyvinul se ve všesportovní pouť s rostoucí účastí z blízkého okolí i vzdálených míst, Prahu nevyjímaje. Pro mnohé se start na Bradech stal součástí celoročního programu a jejich osobní prestiže. Dnes v Čechách stojí MB po boku staroslavných Běchovic (1897) a Velké kunratické (1934), která vznik našeho závodu inspirovala, na třetím místě historie běhů mimo dráhu, pořádaných bez přerušení toku let.

Pomyslnou bronzovou medaili MB spolu se symbolickým věncem z bradského vřesu jsme před dvěma lety položili na startovní čáru 50.ročníku. Tato pocta náležela především všem běžcům a běžkyním, jichž bylo dle záznamů kronikářů MB (Hasan a Karel Hlaváč) v dosavadních ročnících do roku 1995 celkem 17925 mužů a 3636 žen. Jejich jménem zároveň s úctou vzpomínáme i všech účastníků, organizátorů a příznivců MB, kteří se jeho předloňských padesátin nedožili. Čest jejich památce!

(V. H. Bosák)

Moderní tvorba v zámecké galerii

Jičín - Právě v těchto dnech máte jedinečnou příležitost navštívit v zámecké galerii (OMaG) výstavu obrazů Nového sdružení pražských umělců.

28 výtvarníků s hostem Vladimírem Fortinem zde od 20. listopadu až do 14. prosince vystavuje 80 obrazů. Vernisáží výstavy provedl milé hosty kunsthistorik Jiří Urban a ke zdaru malé slavnosti přispělo i pěvecké vystoupení sboru Smetana vedeného Jaroslavou Komárkovou.

Výtvarníci, z nichž se část zúčastnila slavnostního zahájení výstavy, představují jičínské veřejnosti obrazy s tvorbou figurální i krajinnou. Všechny společně však v zajímavém moderním provedení. Možnost setkání s moderním výtvarným uměním v jičínské galerii pro vás organizačně připravil místopředseda sdružení dr. Karel Maleček.

(ras)


Občanské sdružení LODŽIE hledá finanční prostředky

Není tomu tak dávno, co jsme měli jedinečnou možnost obdivovat krásnou, originální výstavu hraček manželů Lhotákových. Předsedkyně spolku Lodžie, Renata Lhotáková, se se svým zdravým sebevědomím a osobitým půvabem pokouší oslovit naše největší ústřední sponzory, aby přispěli na přeměnu dvora Lodžie na Centrum pro hru, děti a poučení. Žádá o statisíce i miliony, protože uskutečnění tohoto záměru vyžaduje 40 - 50 milionů korun.

V poustevně - grottě v Libosadu se začalo s pracemi na její rekonstrukci - vykácením čtyř ze šesti stromů (dva zůstaly, aby vytvořily přítmí poustevníkovi). Na jaře přijde na řadu oprava zdí. Celkové náklady budou 200 až 300 tisíc korun. Kdo nemůže pomoci statisíci, může přispět stokorunou (i padesátikorunou), na opravu poustevny. Kde? V Městském informačním centru na Valdštejnově náměstí, nebo na účet IPB (Husova třída) č.ú. 112181766/5100, anebo Vladimíru Úlehlovi.

(Ú)


Tečka za letošním pohádkovým festivalem

Jičín- Zástupci výboru festivalu Jičín - město pohádky přijali pozvání městské rady ke společnému setkání, na kterém hodnotili průběh letošní akce.

"Vejboři" včele s presidentem Ivanem Matějkou při té příležitosti nastínili výhled a záměry příštích ročníků. Starosta města Jiří Liška všem organizátorům za vynaložené úsilí spojené s realizací pohádkového týdne poděkoval.

Finančním příspěvkem 286 500,- Kč se na úspěchu letošního dětského festivalu spolupodílela i jičínská radnice.

(mar)

Moravanka na Plese cestovatelů a Nových novin

Valdice - Přichází plesová sezóna a opět bude pouze na vás, zda navštívíte všechny společenské akce, nebo si z bohaté nabídky vyberete podle svého vkusu.

Cestovní kancelář TOMTOUR spolu s naší redakcí pro vás připravují na sobotu 7. února Ples cestovatelů a Nových novin. Tento ples se bude konat v Kulturním domě ve Valdicích. Tam i zpět budete firmou AD ZIKMUND zdarma dopraveni autobusem. Celým večerem vás provede "stálice" našeho hudebního nebe - Slabákova Moravanka. Spolu s Moravankou Vám bude hrát jičínská hudební skupina Premier a ing. Stanislav Dejl.

Pořadatelé připravují bohatou tombolu a milé překvapení. Generálním sponzorem tohoto plesu je firma VKUS Jičín. V těchto dnech byl zahájen předprodej vstupenek, jejichž počet je samozřejmě omezen kapacitou sálu. Vstupenka na ples bude současně sloužit jako jednorázová sleva na zájezdy zakoupené v cestovní kanceláři TOMTOUR. Bližší informace a lístky získáte prostřednictvím pracovníků cestovní kanceláře TOMTOUR v Ruské ulici 110, nebo na tel. čísle 0433/522604.

/max-mar/

Jičínský Krakonoš napsal před sto lety

- Trochu více statečnosti! Obecní úřady v přenesené působnosti obstarávají roznášení všech úředních listin berních, volebních atd. Dávají s trpělivostí přímo ovčí, roznášeti také listiny, na nichž k naší hanbě nejenom, že stkví se německý text, v českém městě úplně zbytečný, avšak na nichž je čeština docela zastrkována na druhé místo. Dnes si již podobné urážky nesmíme dát líbit a proto je povinností obecních úřadů, aby s důrazem odmítly své spoluúčinkování v nešetření práv českého jazyka. Domůžeme se konečného vítězství svého práva jenom tehdy, když všechny vrstvy a všichni činitelé se spojí k odporu proti úřednímu germánství.

- Bordely v Jičíně - byly na základě stížnosti občanů novoměstských dle usnesení městské rady dnem 5. května 1897 počínaje úplně zrušeny.

- Hrozná čísla. V Rakousku-Uhersku prokouřilo se roku 1896 - 93,205.869 zl., o 3,540.637 zl. více než rok 1895. Z toho připadá na speciality 3,825.477 zl. Nejvíce prokouřilo se v Čechách (25,081.676 zl.) a v Haliči (12,045.356 zl.). Dramek vykouřilo se 1100 mil., krátkých 516 mil., portorik 209 mil., sultánek 208 mil., trabuk 4 a půl mil., britanik 37 milionů kusů. Dohromady se vykouřilo 1244 mil. doutníků (o 2,2 mil. kusů více než roku 1895) a 1995 mil. cigaret (o 1,8 mil. kusů více nežli r.1895).


SPORT

Jičínští judisté úspěšně reprezentují nejen vlastní klub, ale i město a okres

Jičín - Závodníci SKP JUDO Jičín si vedli v tomto roce velmi dobře v soutěžích družstev, o čemž svědčí 4. místo mužů v extralize a již třetí rok po sobě 3. místo dorostenců v dorostenecké lize. Znamená to, že si Jičín udržuje neustále pozici ve špičce judistických klubů v rámci České republiky, což je vynikající reprezentace nejen jičínského juda, ale i města a okresu Jičín.

Muži se v letošním roce opírali o tradiční opory Chynoranského a Kyziváta, ale i o mladé Šandu, Sunkovského, Imlaufa a další. Po základní části si zajistili postup do finálové části a tím i možnost bojovat o medaile. V obou jarních turnajích základní skupiny skončili na druhém místě, když podlehli pouze favorizovanému celku JC Štola Praha. Výborně si vedli ve 3. turnaji, kde bojovaly první 2 celky z obou základních skupin, a kde si vytvořili předpoklady k boji o medaile.

Před závěrečným turnajem play off zvažovalo vedení SKP JUDO Jičín zdali se má tak jako jeho soupeř posílit zahraničními borci (což znamená nemalé finanční náklady) a nebo jít do boje s kádrem, který bojoval po celý rok. Zvítězil názor, že i když judisté potřebné finanční zdroje měli, bude lépe je věnovat do budoucnosti.

Finálový turnaj zahájili porážkou s loňským mistrem Judoclub Opava, která je posílena nejen borci z Litvy, ale i reprezentanty ČR Nováčkem a Věnsekem. V boji o bronzové medaile podlehli těsně Judoclubu Štola Praha, která se pro závěrečný turnaj rovněž posílila reprezentanty Drahotou a Kargerem. I když jičínští borci podali jeden z nejlepších výkonů, a Imlauf nedokázal do konce dovést vyhraný zápas s Drahotou, je zisk 4. místa v České republice vynikajícím úspěchem.

V průběhu celé soutěže si nejlépe vedli: Šanda, Kyzivát, Sunkovský a Chynoranský. Úspěšní však byli i Moudřík, Imlauf, Žižka a Vébr. Své první ligové body získali mladíci Skrbek, dorostenec Trávníček a družstvo doplnili dále i R. Jedlička a Hnát.

Dorostenci si po celou základní skupinu (4 turnaje) udržovali poměrně s přehledem postupové pozice, když nakonec obsadili po základní části výborné 2. místo ve skupině. Ve finálovém turnaji vybojovali ve velmi dramatických zápasech nakonec 3. místo a získali tak již třetí rok po sobě bronzové medaile. Mnoho však nechybělo, aby dokázali zvítězit v boji o postup do finále nad letošním mistrem ČR MEZ Mohelnice, kterému podlehli jen těsně 3 : 4.

Dorostenecké družstvo se opíralo o výkon Slaniny, Elsenwortha, Jiříka, Nekoly, Trávníčka a Masáka. Dobře si vedli i M. Trávníček, Stoklasa, Havlík, Chalupa a Dědek. K medailím však pomohli i Dědek, Chlada, Brádler a Novák, když možnost startu dostali i Vaverka, Fanta, Karban a Kuna. Věřme, že mladí judisté udělají vše pro to, aby jednou byli stejně úspěšní i v kategorii mužů.

Celkově je možné zhodnotit vystoupení judistů v soutěžích družstev jako velmi úspěšné a v součtu obou kategorií jako jedno z nejlepších v posledních letech. Díky judistům se tak Jičín udržel v povědomí všech, kteří judo sledují v celé České republice.

(Josef Letošník)

Kuželkáři TJ Jičín porazili Podbořany

Jičín - V sobotu 22.listopadu sehráli závěrečné podzimní kolo II. ligy kuželkáři TJ Jičín. Na kuželně v lipách zvítězili nad třetím celkem tabulky Tatranem Podbořany přesvědčivě 14 : 2, když výkonem 4916 : 4848 vyhráli o 68 kuželek.

Jednotlivé výsledky: Pavlata V. - Čaloun 805:807, Bureš - Tempel 770:768, Louda - Zeman 821:813, Pavlata T. - Pop 817:787, Křivka - Ambre 842:831, Vik - Šáma 861 - 842

Po 11. kole jsou jičínští druholigoví kuželkáři na 7 místě s 10 body a 4908 shozenými kuželkami. Tabulku vedou Rokycany s 22 body a 5087 shozenými kuželkami.

(fk)

Turnaj kuželkářů

Jičín - 22. ročník největšího celorepublikového turnaje čtyřčlenných družstev mužů a žen probíhá právě v těchto dnech na kuželně v lipách.

Startuje celkem 135 kolektivů, z toho 101 družstev mužů a 34 družstev žen. Muži jsou rozděleni do 14-ti a ženy do 5-ti skupin, ve kterých hraje každý s každým. Vždy každou středu se hrají zápasy I. a II. ligy.

Do letošního ročníku se nově přihlásila družstva mužů: Posádka Jičín B, Kůrana, ZŠ Libáň, K+K, CS Kontakt, Bekop, Šavle team, Rasáci, Mave Soběraz, Lempl Boys Hořice, Telecom Hořice, Valc Hořice, Šmaspol Hořice.

(fk)

V neděli 7.12. se uskuteční 52. ročník Mikulášského běhu.
Více na straně 8.


index