Zámecký park se nachází v žalostném stavu

Jičín - Ne každé město má to štěstí jako naše, že má přímo v samém centru velký prostor zeleně, oázu klidu a odpočinku - zámecký park.

Současný stav jičínského parku je velmi žalostný. Dřeviny jsou přerostlé, keře těžko upravitelné, záhony květin podupané, pískoviště neupravené, cestičky blátivé, lavičky volně se přemisťující, WC uzavřené a mobilní buňka do parku se nehodící je přímo ošklivá.

S uvedeným stavem není spokojena občanská veřejnost, a to zvláště ti, kteří pamatují upravený slunný čistý a maminkami vyhledávaný park, ale ani pracovníci městského úřadu. Z těchto důvodů bylo rozhodnuto o vypracování projektu rekonstrukce celého parku.

Počátkem prosince 1997, jak již informovali NN, proběhlo jednání všech zainteresovaných, kteří byli seznámeni s posledním projektem architekta Šonského. Nutno říci osoby, která původní park pamatuje, k Jičínu má vztah a přistupuje k rekonstrukci velmi citlivě. Tento předpokládá zcela radikální zásah do celého prostoru. Výsledná podoba rekonstruovaného parku však odpovídá duchu původního projektu architekta Musila a bude zcela jistě pro občany města přínosem.

Při rekonstrukci bude nutné provést vykácení mnoha stromů, avšak je samozřejmé, že zcela v souladu s podmínkami odborníků a v souladu se stanoviskem ochránců přírody. Třeba upozornit na to, že nyní přerostlé stromy způsobují, že park není stinný, ale vysloveně pochmurný. Trávníky nerostou, je zde jen hlína a na záhony nemá význam nic vysazovat, protože květinám chybí slunce. O tom, že tento ponurý vlhký park se stává místem nekalé či dokonce kriminální činnosti netřeba pochybovat.

Vzhledem k výše uvedenému nezbývá, něž apelovat na naše zastupitelstvo, aby v rámci rozpočtových možností vzalo jako jednu z priorit nutnost provedení rekonstrukce zámeckého parku i s přihlédnutím k tomu, že velkým problémem středu města je nedostatek WC. Zde umístěné WC by mohlo po rekonstrukci tento nedostatek v centru města podstatně zmírnit. I tímto způsobem dojde k oživení parku, stejně tak poté, co dojde k jeho prořezu tak, aby vešlo slunce do všech jeho koutů. I toto přivede další návštěvníky do parku a park tak bude opět sloužit ku prospěchu jičínským občanům. Věřme, že tato rekonstrukce a tento cíl není vzdálený.

Dr. Petr Krupka


Najdou se zájemci o další nové byty?

Jičín - Až do 26.1.1998 můžete na městský úřad podávat písemné žádosti k získání bytu v domě č. II. v Ruské ulici (v současné době ještě proluka mezi novými domy naproti novoměstskému hřbitovu). V domě bude 15 bytů I. kategorie (10 x 2+1, 2 x 1+1, 2 x 2+kk, 1 x 3+kk). Finanční spoluúčast nájemníka (po 20 letech přejde byt do jeho vlastnictví) se pohybuje od 365 736,- do 846 980,- korun. Formuláře žádostí jsou k dispozici v podatelně městského úřadu. Bližší informace vám podá JUDr. Cimbálová [tel. 0433/21248] nebo ing. Milan Kostinger [tel. 0433/545140].

(red)


"Bezruké bandity" je třeba likvidovat, ne zdražovat jejich provoz

Jičín - Přestože městská policie provádí kontroly provozu hracích výherních automatů, je zcela prokazatelné, že tomuto hazardu aktivně holduje školní i předškolní mládež.

"Veš do kožichu" v podobě "bezrukých banditů" si stát nasadil již před lety a teď je nucen zřizovat specializovaná zdravotní zařízení, kde za peníze daňových poplatníků léčí produkty své benevolence, přičemž jeden den pobytu v Bohnické léčebně stojí tisíc korun.

Provozovatel výherních automatů, na rozdíl od jejich "uživatelů", není hlupák. Dobře ví, že alkohol v krvi podporuje chuť hazardovat a tak ďábelské přístroje instaluje především v restauracích a nejrůznějších nálevnách. Kde taková není, zřídí alespoň bar, aby si hráč mohl průběžně posilovat sebevědomí nejen sám před sebou, ale především před vlastní rodinou, která se mu "ne jeho vinou" rozpadá. Závislí na hazardu i alkoholu se časem rozvádějí a z hospodských "hrdinů" se pak velmi často stávají nezaměstnaní, neplatiči nájemného, bezdomovci, dlužníci, zloději a v neposlední řadě lidské trosky, jejichž léčení jsou nuceni platit slušní lidé.

V Jičíně je dnes registrováno více jak 120 hracích automatů. Očekávaná novela zákona o správních poplatcích bohužel neřeší jejich likvidaci, pouze umožňuje zvýšení ročních správních poplatků za provoz.

Doposud se platilo do pokladen měst a obcí 25 tisíc korun ročně za jeden přístroj. Novelizace zákona zvyšuje tuto částku na 30 tisíc korun, přičemž se o ni stejným dílem rozdělí stát a obecní pokladny. Úpravou vlastních vyhlášek pak mohou města a obce zvýšit poplatky o dalších 20 až 80 tisíc korun ročně.

V případě, že městké zastupitelstvo schválí zvýšení poplatků z hracích automatů na nejvyšší možnou hranici, přibude do jičínské pokladny ročně 11 milionů a 400 tisíc korun.

Je však otázkou, zda stále rostoucí problém vyřeší peníze v pokladně města, nebo radikální zrušení vlastní příčiny mnoha lidských tragedií.

(mar)


Číňané v Hořicích

Hořice - Před několika málo dny se jedno z center našeho regionu stalo terčem mezinárodního zájmu.

V místních Hořických strojírnách čekali návštěvu, která neklepe na dveře každý den. Vedení podniku v čele s ředitelem Milošem Vancem přivítalo čínského velvyslance v České republice Yana Penga a obchodního radu Sun Chenyao. Po prohlídce závodu projevila návštěva nebývalý zájem o všechny typy zametacího zařízení PSK, které je "dítětem" hořických konstruktérů. Nyní budou probíhat další kola jednání, o jejichž výsledcích vás budeme informovat.

Po návštěvě Hořic odjela čínská delegace do Jičína, kde ve firmě AGS, a.s. proběhla další jednání, bohužel však za neprodyšně zavřenými dveřmi.

(V.A.D.)

Počet mrtvých na okresních silnicích je opět rekordní

Jičín - Od 1.1.1997 do 16.12.1997 vyšetřovali policisté na silnicích našeho okresu celkem 1254 dopravních nehod (proti stejnému období roku 1996 nárůst o 51 havárií). 268 osob při nich bylo zraněno lehce (o 24 méně) a 58 těžce (o 3 méně). Pokles počtu úrazů však smutně "kompenzuje" 17 mrtvých, což je o 4 úmrtí více než v roce 1996.

Podle vyjádření vedoucího okresního dopravního inspektorátu kpt. Ladislava Spousty je celkový nárůst nehod úměrný stále se zvyšujícímu provozu na silnicích. Zárážející je však fakt, že při 96 dopravních nehodách byla krev řidičů obohacena alkoholem (nárůst o 35)! Šedesát procent těchto nehod však zavinili opilci z jiných okresů. Podobná situace je i u bouraček s následky nejtěžšími. Pět lidí například zahynulo při nehodách, kde hlavní úlohu sehrála únava polských řidičů vracejících se z práce v Mladé Boleslavi.

Na otázku, jak se v policejních statistikách projevilo snížení nejvyšší povolené rychlosti v obcích na 50 km/h je poměrně snadná odpověď. Spíše negativně. Celá řada řidičů toto nařízení stejně nerespektuje, a když ano, tak se jejich vozidla zdržují delší dobu v obcích, zanechávaje tam po sobě více znečištěné ovzduší. Ve větších obcích a městech se na výjezdových komunikacích tvoří kolony aut, čímž se zvyšuje pravděpodobnost vzniku nehod. Z vlastních zkušeností vidíte jak vypadá dopravní situace v Jičíně. Za dva až tři roky dojde v centru města k dopravnímu kolapsu, který rozhodně nevyřeší "Rumlova" padesátka.

(mar)


Část Městských lázní je v provozu

Jičín - Po mnoha letech byla před nedávnem opět zpřístupněna veřejnosti část Městských lázní. Manželé Erbanovi tak svojí nezměrnou pílí navázali přetrženou nit dlouholetých tradic tohoto historického relaxačního centra.

Lázně byly postaveny v roce 1905 podle projektu B. Peka a jako "Městské, parní, vanové a lidové lázně v Jičíně" byly poprvé otevřeny 12. listopadu 1905.

Část nově zrekonstruovaných lázní nabízí v současné době klasické masáže, perličkové a přísadové koupele, audiovizuální stimulaci přístrojem ("trénink" mozkových buňek) a suché uhličité koupele.

Novinkou v našem regionu je tak zvané "Mrtvé moře" neboli floating provozovaný ve floating tanku, což je relaxační zařízení pracující na principu beztížného plavání a především pomocí specifické tekutiny simuluje prostředí Mrtvého moře.

Do objektu Městských lázní se vstupuje zadním vchodem - jakoby od technických služeb směrem k zimnímu stadionu. Lázně jsou otevřeny v pondělí, středu, čtvrtek a v pátek od 8.00 do 11.00 hod - 14.00 do 20.00 hod a v sobotu a neděli od 13.00 do 20.00 hod. V úterý je zavřeno. O dalším rozšiřování služeb v Městských lázních vás budeme průběžně informovat.

(mar)


Samoobsluha na Lidickém náměstí bude uzavřena

Jičín - S největší pravděpodobností až do konce února bude zcela uzavřena prodejna potravin na Lidickém náměstí.

Před nedávnem totiž samoobsluhu od firmy UDOS zakoupila firma Interkontakt Group, která ji má v úmyslu upravit na diskontní prodejnu potravin podle projektu REMA 1000.

Touto aktivitou se na trhu potravin v okresním městě představí zcela nový subjekt. Uvedený projekt realizuje společný norsko-český podnik, s prodejnami rozmístěnými v celé ČR a v celé řadě dalších zemí Evropy. Zákazník si tak bude moci v Jičíně vybrat z prodejen potravin různých typů, mezi nimiž REMA 1000 patří k těm s nejnižšími cenami.

Firma Intrekontakt není jičínským občanům tak neznámá, neboť již delší dobu jsou do jejího projektu SAMA zařazeny prodejny vlastněné firmou UDOS. Úspěšnost tohoto projektu můžete sami posoudit v prodejnách potravin v lipách a pod Čeřovkou. O dalších podrobnostech a termínu otevření prodejny na Lidickém náměstí vás budeme informovat v příštím čísle Nových novin.

(fra)


I v pětačtyřiceti je SRDÍČKO stále mladé

Jičín - Pohádku Vojtěcha Cinybulka "Ostrov splněných pokladů" uvedlo Loutkové divadlo SRDÍČKO u příležitosti 45. výročí jeho založení.

Jeden z dlouholetých členů divadla Josef Horáček k této události řekl.

"Uběhlo dlouhých pětačtyřicet let souboru, ve kterém se nestárne, ale naopak staří kmeti mládnou a mladí nestačí zestárnout.

Soubor byl založen v roce 1952 a stačil za tu dobu udělat radost tisícům dětí, ale také dospělým. Kdo do loutkového divadla chodil jako dítě, dnes vodí své děti a my věříme, že i ony jednou přivedou své děti.

Souborem za ta léta prošlo mnoho lidí, kteří zde zanechali výraznou šlápotu, mnoho jich zůstalo divadlu věrných a rádi se vrací.

Přejme si, aby současné členy neopouštěla inspirace a mohli ještě dlouho rozdávat radost dětem i dospělým. Přejme si, aby do tohoto divadélka našlo cestu ještě hodně takových "šťastných bláznů". Neboť oni hrají a hráti budou se srdcem na dlani i pro toho nejposlednějšího diváka."

(red)


Odpadové hospodářství bez větších problémů

Nová Paka - Provoz odpadového hospodářství ve městě budou i v příštích týdnech zajišťovat nynější firmy. Předtříděný odpad zůstává nadále v kompetenci Technických služeb, zbytkový odpad bude svážet firma RUND. Toto je základ verze, kterou přijalo na svém zasedání novopacké městské zastupitelstvo. Do budoucna však není vyloučena možnost spolupráce s dalšími firmami. K tomuto problému se zastupitelstvo vrátí až po přijetí dalších kroků. Jedním z nich je například novelizace obecně závazné vyhlášky o hospodaření s odpadem a stanovení výše poplatků za jeho likvidaci.

(ku)


index