Neváhej a foť...!

Jičín - Nadace kulturního festivalu Jičín - město pohádky, Okresní úřad Jičín, Městský úřad Jičín a Školský úřad Jičín vyhlašují dětskou fotosoutěž.

Do soutěže se může přihlásit každý zájemce z ČR ve věku do patnácti let. Soutěž není tématicky omezena (volné téma). Přijímají se fotografie barevné i černobílé, minimální formát 13 x 18 cm, maximálně 5 kusů, přičemž seriál se počítá jako jedna fotografie.

Soutěžní fotografie zasílejte nebo osobně předejte na adrese: FOTO ULLRICH Palackého 62, 506 01 Jičín (tel.fax.: 0433/524209).

Všechny soutěžní fotografie musí být na zadní straně označeny jménem autora, adresou a ročníkem narození. Uzávěrka je 30. června 1998.

Nejhezčí práce budou oceněny a vystaveny v rámci festivalu Jičín - město pohádky, který se koná 14. - 19.9.1998. Záštitu nad odborným vyhodnocením přijala firma FOTO ULLRICH v Jičíně - tradiční sponzor všech dosavadních ročníků festivalu JMP.

(red)


Duben měsíc Indeco

Popovice - Indeco CZ je dynamicky se rozvíjející firma, jedna z největších ve svém oboru, zabývající se vybavením interiérů. Nabízí funkční a moderní systém posuvných dveří kanadské firmy DSH. Prodejní expozice najdete ve všech větších městech České republiky.

Skříně s posuvnými dveřmi najdou svojí variabilností a designem uplatnění v každém interieru - v ložnicích, obývacích pokojích, předsíních, dětských pokojích, kancelářích a hotelech. Zákazník má možnost si vybrat ze široké škály barevných odstínů posuvných dveří, ozdobných lišt nebo zrcadel, která prosvětlí a opticky zvětší místnost.Dokonalý systém zajišťuje lehké a tiché posunování dveří, vnitřní uspořádání skříně je řešeno na míru dle přání a potřeb zákazníka.

Pracovníci firmy INDECO CZ vám odborně poradí a pomohou navrhnout interier vašeho bytu nebo kanceláře. Veškeré návrhy, poradenská služba a zaměření jsou prováděna zdarma přímo u zákazníka. Šetříme tak váš čas i peníze. Výhradní zástupce firmy Indeco, firma Profil Jičín se sídlem v Popovicích, připravila na měsíc

duben pro všechny zákazníky 10 % slevu. Vševhny vaše dotazy a požadavky rádi zodpoví na telefonních číslech 0433 523309 nebo 0602 340066.

(V.A.D. - PI)


Tak dlouho "perník" vyráběli, až se ucho utrhlo

Drahoraz - Vesnička s devadesáti obyvateli, správou spadající pod nedaleké Kopidlno, se 12. března nesmazatelně vepsala do policejních dějin.

Zřejmě proto, že nelegální výroba omamných a psychotropních látek je ve velkých městech stále komplikovanější a nebezpečnější, stěhují se feťáci "za prací" do vesnic. V našem případě při jejich odhalení sehráli důležitou úlohu místní občané, kteří podle vyjádření starosty Kopidlna Zbyňka Smolíka - "upozornili policii, že se v daném domě delší dobu něco děje, a že tam může docházet i k trestné činnosti".

Podle policejního hlášení však pomohla i náhoda: "Při průjezdu policejní hlídky bylo v noci z 11. na 12. března zjištěno na dvoře domu v obci Drahoraz zaparkované osobní vozidlo, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Jeho řidič se totiž v Praze začátkem března dopustil krádeže a přímo s tímto autem i útoku na veřejného činitele. Pro podezření, že je v domě a že může být ozbrojen, byla povolána zásahová jednotka SVčK Hradec Králové."

Nutno dodat, že zmíněný objekt je rekreační chalupou, kterou pražská majitelka zřejmě vědomě k páchání trestné činnosti propůjčovala.

Celý příběh pak dostal rychlý spád: "Na základě zjištěných skutečností, a po obdržení písemného příkazu OS Praha 4, zde byla za součinnosti policistů Okresního ředitelství v Jičíně, policistů z Prahy a zásahové jednotky SVčK Hradec Králové (spíše znáte pod URNA) provedena v dopoledních hodinách dne 12.3.1998 domovní prohlídka. Při ni byli v objektu zadrženi dva muži z Prahy ve věku 37 a 38 let."

Jejich velkou smůlou bylo, že se právě plně věnovali výrobě "perníku". Z množství zajištěných chemikálí mohli údajně vyrobit jeden až dva kilogramy pervitinu v hodnotě až dvou milionů korun. Vyšetřovateli OÚV Jičín pak nezbývalo, než oba "chemiky" obvinit ze spáchání pokusu trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů.

Jako nestranný svědek byl přímým účastníkem policejního zásahu i starosta Zbyněk Smolík. "Při vlastním zásahu jsem si připadal jako v nejdobrodružnějším americkým filmu. Když jsem pak vstoupil do objektu, kde byla spáchána závažná trestná činnost, byl jsem doslova šokován prostředím. Nepořádek, o hygieně raději ani nemluvit...

Policie a útvar rychlého nasazení odvedly opravdu vysoce profesionální práci. Lidé, kteří propadnou drogám, jsou schopni doslova všeho, proto tyto policisty obdivuji - musí počítat se vším, může se opravdu stát cokoliv!"

A závěrem několik upřímných rad těm, kteří "P" osobně znají a jsou anebo na něm jednou budou závislí...

Po pervitinu (methamfetamine) se můžeš cítit plný energie nebo můžeš mít mít pocit jistoty ze sebe sama.

Než si však "perník" vezmeš, měl bys znát několik věcí: V dojezdu po pervitinu se můžeš cítit vyčerpán a v depresi. Užívat "P" několik dní po sobě může být velmi vyčerpávající. Vždy se snaž včas přestat, abys dohnal spánek a nedostatek jídla. Při příliš vysokých dávkách pervitinu se může objevit úzkost, změna nálady a také psychóza. Injekčně aplikovaný pervitin může zničit žíly a způsobit další zdravotní problémy. Když už si pervitin pícháš do žíly, nikdy si nepůjčuj a také nikomu nedávej použitou jehlu a stříkačku - vystavuješ se tím riziku infekce HIV.

Pamatuj si: Distribuce pervitinu je trestná. To, že dáš "P" svému příteli, může být vnímáno jako distribuce!

(mar)


O šikovných rukou a poškozené karoserii

Jičín - všichni ti, kteří pečují o své jednostopé nebo dvoustopé miláčky více než o cokoli jiného a rozhodli se poskytovat jim doživotně všechny slasti autoservisů a opravárenských dílen, pro všechny ty které i nepatrný škrábanec na karoserii jejich motocyklu nebo automobilu přivádí k nepříčetnosti víc nežli návštěva tchýně, pro všechny ty jsou určeny následující řádky.

V Ruské ulici v čísle 18 totiž vznikla nová firma R-M Color. Už sám název napovídá, že řeč bude především o barvě o poškozené karoserii a o laku. Jak každý zasvěcený motorista ví, každá karoserie je v podstatě umělecké dílo, které je potřeba udržovat v dokonalém stavu. Jestliže se ráno probudíte a na ulici zjistíte, že si vandalové vyhlídli opět váš automobil, nemusíte již padnout do mdlob. V R-M Coloru za použití nového výrobku - stříkaných vzorkovnic COLORMASTER - se vaše vaškeré obavy rozplynou. Sortiment karet vzorkovnic obsahuje kompletně veškeré existující barevné odstíny za posledních deset let a je každoročně pravidelně doplňován. Každá karta vzorkovnic je absolutně spolehlivá, neboť její barevný odstín je ručně nastříkán laky RM.

Takže si můžete být jisti, že odstín, namíchaný podle příslušné receptury, bude vždy přesně stejný. Používaný systém míchání barev je schopen vytvořit kterýkoli požadovaný odstín barvy. Ale tím to vážení teprve všechno začíná. Dejme tomu, že vaše Felicie utrpěla vadu na kráse. Podle číselného kódu uvedeného v dokladech namíchá automat dokonale autentický odstín. Je libo pět kilogramů laku, nebo stačí jen tak pár kapek na škrábanec. Chcete to v plechovce nebo přímo stlačit do spreje. Říkáte, že barva už vybledla a neodpovídá uvedenému kódu. Žádný problém. Stačí se pouze dostavit s automobilem a všechno ostatní přenechat odborníkům.

(V.A.D. - PI)


Cenové deregulace

Jičín - "Tak nám, paní Nováková, zase zdražili fšechno, že jo!"

Toto konstatování se v posledních letech stalo jaksi běžným a již vžitým hovorovým obratem nižších a středních vrstev obyvatelstva, kterých se cenové deregulace svým dopadem dotýkají především.

Je bohužel pravdivé. Růst cen energií se musí zákonitě promítnout do výše cen doslova všeho. Do cen všech obchodovatelných výrobků, produktů a především do běžného zboží denní potřeby.

ČEZ za loňský rok vykázaly miliardové zisky, přesto jim současná vláda umožňuje od prvního července zdražit elektrickou energii o 24 %. Rozhodně jim závidět nebudou plynaři, protože ti mohou "deregulovat" cenu plynu o celých 27 %.

A aby nebyl všem špatným předvolebním zprávám konec, zdraží se i nájmy v průměru o 27 %. Tím se pro mnoho rodin s největší pravděpodobností uzavře stále se stahující bludný kruh. Nejenže nebudou stačit platit za energie, ale co je horší, nebudou mnozí moci platit nájemné. V případě, že bydlí v obecních bytech, bude škodná obec. Ta však na neplatiče podá trestní oznámení a soud s největší pravděpodobností přivolí k výpovědi z bytu. Slušnější neplatič bude vystěhován do holobytu v Soudné (všech pět je v současné době obsazeno), ten méně slušný bude vystěhován bez náhrady, to znamená před barák. Představitelům měst a obcí opravdu není a nebude co závidět.

No a snad už posledním případem k naštvání je neotřesitelné monopolní postavení TELECOMU, který se od prvního dubna veřejnosti presentuje dalším zvýšením cen telekomunikačních služeb, tentokrát v průměru o 1,9 %. Měsíční paušál za samostatně připojenou stanici se zvýšil z 90 na 100 Kč, a cena tarifního impulzu z 2,25 na 2,40 Kč. Rovněž bylo zdraženo zřízení nebo přeložení telefonní stanice, a to z 2 100 na 3 500 Kč.

(mar)


Kreditní karty rozšiřují nabídku spořitelny

Jičín - Majitelům sporožirových účtů a běžných účtů nabízí Česká spořitelna širokou nabídku karet, které slouží nejen k výběrům hotovostí ze spořitelních bankomatů, jejichž síť je na území České republiky nejhustší, ale i k bezhotovostnímu placení za zboží a služby v široké síti obchodních organizací označených logem kartového programu spořitelny.

Z debetních karet s platností na území ČR je klienty nejžádanější karta VISA ELECTRON (platnost 2 roky, cena 190,- Kč, max. denní limit výběru v on-line bankomatu 8 000,- Kč). Kartu je navíc možno dostat i bezplatně, pokud je o ni požádáno do 90 kalendářních dnů od založení sporožirového účtu. Karta je určena též k použití mimo bankomat k bezhotovostnímu placení obchodníkům vybaveným elektronickými snímači karet. Držitelé karty jsou aoutomaticky pojištěni proti úrazu s následkem trvalé invalidity nebo smrti.

Česká spořitelna zahájila jako první banka v ČR a jako jedna z prvních bank v zemích bývalého východního bloku vydávání mezinárodních kreditních (úvěrových) platebních karet VISA. Kreditní karty jsou ve světě velmi oblíbeným platebním nástrojem. Jsou využívány především při nákupech spotřebního zboží a k úhradám výdajů spojených s cestováním. Umožňují klientům nejen doma, ale i v zahraničí, výběr hotovosti z bankomatů nebo na přepážce banky a bezhotovostní úhrady za zboží a služby v rámci dohodnutého úvěrového limitu, aniž by klienti měli adekvátní množství prostředků na svém účtu předem. Kreditní karty jsou založeny na tom, že klient hradí své vzniklé závazky až následně.

Standardní nabídkou spořitelny je pro fyzické osoby a k soukromému použití ktreditní karta VISA CLASSIC (platnost 1 rok, cena 550,-Kč, max. denní limit výběru v on-line bankomatu 20 000,- Kč). Kreditní karta VISA ELECTRON STUDENT (platnost 1 rok, cena 250,- Kč, max. denní limit výběru v on-line bankomatu 20 000,- Kč) je určená studentům vysokých škol. Výhodným doplňkem obou karet je, že majitelé jsou pojištěni při cestách do zahraničí. Bonitním klientům je určena kreditní karta VISA GOLD a pro služební účely podnikatelům tzv. charge karta VISA BUSINESS.

(red -PI)


Pakliže jsem HIV pozitivní, nemusím mít ještě projevy onemocnění AIDS

Jičín - Když je člověk HIV pozitivní, je nakažen virem HIV a může jej přenést na jiného člověka. Neznamená to však, že má AIDS. HIV pozitivní člověk může žít dlouhá léta a nemusí se u něj známky onemocnění AIDS projevit, pokud se řídí radami odborníků a zachovává určitá pravidla tak, aby ochránil sebe i ostatní.

Podle vyjádření MUDr. Františka Ulmana z okresní higienické stanice není v současnosti na jičínsku registrován jedinný pacient HIV pozitivní.

"Proti minulým létům se situace podstatně změnila zejména v přístupu občanů k tomuto závažnému problému."

Uvedl v rozhovoru MUDr. Ulman.

"Zaznamenáváme narůstající zájem nejen v oblasti osvěty, ale především ve stále se rozšiřujícím počtu žadatelů o vyšetření krve. Ještě před nedávnem jsme prováděli tak jeden odběr měsíčně, dnes jsou to již dva až tři týdně. Nejčastěji přicházejí mladí lidé ve věku od sedmnácti do sedmadvaceti let. Musím zdůraznit, že vlastní odběr krve i její vyšetření je zdarma, hrazeno pojišťovnou, a zcela anonymní."

Zopakujme si jak se člověk virem HIV nakazí a co je rizikové chování?

"Existují tři způsoby přenosu nákazy. Nechráněným pohlavním stykem (muž se ženou, muž s mužem, žena s ženou). Za druhé krevní cestou - injekčním užíváním drogy (společným používáním jehel, injekčních stříkaček a roztoku drogy) a transfuzí krve nebo krevních derivátů, což je dnes prakticky vyloučeno. V třetím případě se jedná o přenos nákazy z infikované (nakažené) matky na plod v době těhotenství, při porodu nebo při kojení.

Mezi riziková chování rozhodně patří nechráněný pohlavní styk s partnerem, o jehož zdravotním stavu si nejsem jistý, časté střídání sexuálních partnerů, sexuální praktiky působící narušení sliznice a krvácení, a konečně injekční užívání drog."

Kde hledat radu, případně pomoc?

"Poměrně úspěšně pracuje národní linka prevence AIDS - HELP LINE AIDS - na kterou můžete bezplatně volat z kteréhokoli místa České republiky (tel: 0800 1 44444 - od 13 do 18 hod). Samozřejmě ale nejblíže pro radu i pomoc to máte k nám na Okresní hygienickou stanici v Jičíně."

(mar)


index