Tělesné postižení jim není překážkou

Jičín - Ve dnech 17. až 19. dubna se pod záštitou okresního města a jeho starosty MVDr. Jiřího Lišky v hale sportovního areálu uskutečnilo XXXII. Mistrovství České republiky tělesně postižených sportovců ve stolním tenise. Mistrovství se hrálo na 12 stolech za účasti 54 startujících hráčů a hráček z 12 oddílů. Domácí barvy TJ Jičín reprezentovali Miroslav Cinibuk, Karel Formánek, Jiří Soukup a Miloslav Zhouf.

Výsledky 32 Mistrovství ČR TPS ve stolním tenise

Ženy - Skupina postižení 6-9: 1. Eva Peštová (J. Lázně), 2. Michaela Žáková (Havířov), 3. Dana Pavelková (Fr. Místek).

- Skupina postižení 10: 1. Jolana Davídková (Havířov), 2. Jana Mojová (Havířov), 3. Veronika Páslerová (J. Lázně).

Muži - Skupina postižení 8: 1. Pavel Čech (Teplice), 2. Jiří Soukup (Jičín) , 3. Mojmír Janků (Kolín).

- Skupina postižení 9: 1. Miroslav Cinibuk (Jičín) , 2. Václav Lágner (Kolín), 3. Lubomír Jančura (Havířov).

- Skupina postižení 10: 1. Ivan Karabec (Havířov), 2. Lubomír Mašek (J. Lázně), 3. Ladislav Brůžička (Havířov), 5. Miloslav Zhouf (Jičín), 8. Karel Formánek.

OPEN - bez rozdílu postižení

Dvouhra ženy - 1. Jolana Davídková (Havířov), 2. Eva Peštová (J. Lázně), 3. Michaela Žáková (Havířov).

Čtyřhra ženy - 1. Davídková - Žáková (Havířov), 2. Peštová - Mojová (J. Lázně - Havířov), 3. Obrdová - Pavelková (Praha - Fr. Místek).

Smíšená čtyřhra - 1. Davídková - Karabec (Havířov), 2. Peštová - Mašek (J. Lázně), 3. Žáková - Jančura (Havířov).

Dvouhra muži - 1. Ivan Karabec (Havířov), 2. Lubomír Mašek (J. Lázně), 3. Lubomír Jančura (Havířov).

Čtyřhra muži - 1. Karabec - Jančura (Havířov), 2. Mašek - Ďuračka (J. Lázně), 3. Soukup - Čech (Jičín) .

Pořadatelé MČR TPS chtějí touto cestou poděkovat jak městu Jičínu, tak dalším organizacím, společnostem a firmám, které se na uspořádání, zajištění a organizaci podíleli. V neposlední řadě děkují všem členům, hráčům a funkcionářům oddílu stolního tenisu TJ Jičín, kteří se podíleli na organizačním a technickém zabezpečení mistrovství.

Poděkování si zaslouží: Český svaz tělesně postižených sportovců Praha, Dakura s.r.o. Praha, Mave a.s. Jičín, Královský pivovar a.s. Krušovice, Komerční banka a.s. Jičín, Česká spořitelna a.s. Nová Paka, Zdravotní pojišťovna MV ČR Hredec Králové, Městský pivovar a.s. Nová Paka, Dentál a.s. Jičín, AGS a.s. Jičín, Framagro a.s. Jičín, IDV s.r.o. Praha, Kento s.r.o. Jičín, Staving s.r.o. Valdice, Silnice a.s. Jičín, Sklárny a.s. Nový Bydžov, Stepa Žeretice, Jatky a.s. Lomnice nad Popelkou, Masokombinát a.s. Česká Skalice, Obklady a dlažba Jičín, LPM s.r.o. Jičín.

(red)


Nejhorší má Štikovská rokle snad již konečně za sebou

Nová Paka - Autokrosové závodiště ve Štikovské rokli se stalo pojmem mezi příznivci automobilového sportu v celé Evropě zejména díky jednomu ze závodů evropského šampionátu, který se jezdí vždy první víkend v červenci.

V posledních letech však bylo pořádání ME nejednou odloženo. Nevyjasněné majetkové poměry, nedostatek finančních prostředků, ale i upadající zájem o autokros prohlubovaly vrásky na čele pořadatelů. Na současný stav, ale i plány do budoucna, jsme se zeptali hospodáře novopackého autoklubu Miroslava Pitry.

Závodní trať ve Štikovské rokli měla tak říkajíc namále. Podařilo se najít řešení při legalizaci závodiště a narovnání majetkových vztahů?

"Po dlouhých sedmi letech dohadů i soudních řízení se konečně podařilo areál zkolaudovat, a proto bude možné od letošního roku pořádat závody na legálně provozované trati. Stálo to ovšem nemalé úsilí, o finančních nákladech ani nemluvě."

Jak tedy vidíte možnosti využití celého areálu? Není dosud pořádaných akcí poněkud málo k plnému využití závodiště?

"Právě díky provedené kolaudaci bude letos možné areál využít více než v letech minulých. První akce se zde uskuteční již prvního dubna, kdy firma NISAN pořádá propagační předvádění svých vozidel, která budou řídit populární herci a novináři. Další poutavé akce jsou připraveny na další letošní víkendy."

Autokros v poslední době poněkud ztrácí na popularitě a je vytlačován atraktivnějším relykrosem. Neuvažujete o vybudování tratě pro tento sport?

"Po poněkud hubenějších několika minulých letech se autokros opět dostává na výsluní motoristického sportu. V letošním roce se ve startovní listině objeví nové tváře, které obohatí autokrosovou základnu. Na relykros nezapomínáme a pokud dostaneme dotaci Autoklubu ČR, začne se ještě v letošním roce s výstavbou tratě."

Jaký bude tedy letošní program na závodišti?

"Začne již zmíněnou akcí firmy NISAN, 17. května uspořádáme mistrovství republiky v autokrosu, 6.6.1998 pak přebor územního centra v motokrosu, 13. a 14. června WV brouk cup, 4. a 5. července hlavní závod sezony ME v autokrosu, 1. a 2. srpna celostátní setkání motocyklistů, v září Českou trofej terénních vozů 4x4, 4.10.1998 mezinárodní mistrovství ČR v superkrosu - JIM BEAM CUP 98 a v dosud neurčeném termínu závody v trabantkrosu. Kromě motoristických akcí využijí areál také hasiči pro své soutěže a v létě skauti k táboření."

Chystáte pro návštěvníky závodiště nějaké speciální překvapení?

"Mezi překvapení můžeme počítat atraktivní mezinárodní Country Cross. Jedná se o závod motocyklů enduro, kdy startuje najednou až 150 závodníků. Tuto podívanou můžeme zhlédnout 8. a 9. srpna. Rovněž Česká trofej vozů 4x4 bude pro mnohé běžně nevídanou novinkou."

Jak se vypořádáváte s nedostatkem peněz? Najdou se sponzoři ochotní podpořit vaše akce?

"To je hezká otázka! S nedostatkem finančních prostředků se potýkáme již několik let, ale vždy to nakonec nějak dopadne a jedeme příští rok znovu. Sponzoři se skutečně shánějí těžce, ale věřím, že se nám zase podaří domluvit se s někým, kdo bude ochoten podpořit náš sport. Takový závod ME přijde na více než jeden a půl milionu korun!"

Město dosud nemělo, zřejmě kvůli nevyřešeným majetkovým poměrům, příliš aktivní přístup k vašim snahám. Myslíte, že nyní, když je již vše zlegalizováno, se tento přístup změní?

"Město skutečně v minulosti nebylo našim aktivitám příliš nakloněno, přestože si myslím, že právě ME v autokrosu proslavilo Novou Paku po celé Evropě. A jak se město ukáže, uvidíme možná již letos nebo v letech budoucích. Možností se jistě najde víc než dost."

Zachováte tradici závodů? Od kdy se vlastně "Evropa" v Nové Pace jezdí?

"Byla by určitě velká škoda, kdyby závody s tak dlouholetou tradicí musely skončit. Vždyť první autokros se ve Štikovské rokli jel již 21. listopadu 1971! Za dobu konání závodů zhlédlo tuto zajímavou automobilovou podívanou na statisíce diváků, což je pro nás svým způsobem velký závazek pro budoucí ročníky. Dokud bude existovat autokros, budeme jej jezdit i v Nové Pace.

(ku)


Soutěž kulturistů v Hořicích

Hořice - V sobotu 9. května proběhne v Domě kultury Koruna v Hořicích mistrovství severních , středních a východních Čech v kulturistice mužů a žen.Sjede se na 70 účastníků soutěže, aby bojovali o tituli oblastních přeborníků v šesti mužských a třech ženských váhových kategoriích. Soutěž je složena ze dvou částí. V 11 a ve 14 hodin proběhne semifinálová část a od 15 a 18 hodin začne finále. V zajímavém doplňkovém programu vystoupí mimo jiné i skupina bojových umění TOKUI-DO HK. Finalisté z tohoto oblastního přeboru postoupí na mistrovství Čech, které se koná o týden později v Děčíně.

(r)


Historický úspěch házenkářů

Jičín - V rámci oslav 55 let od vzniku házené v Jičíně se podařilo jičínským házenkářům vyhrát II. ligu a postoupit tak mezi 12 nejlepších kolektivů v České republice. Tento historický úspěch pak zakončili i závěrečným třetím rozhodujícím zápasem v Hranicích o 7-8 místo, když dokázali zvítězit 25 :24 a obsadit tak vynikající sedmé místo mezi házenkáři České republiky.

Rovněž i v boji o Český pohár se po vítězství nad Novestou Zlín 27 : 24 probojovali mezi osm nejlepších kolektivů a sehráli pak zcela vyrovnané utkání o postup mezi čtyři nejlepší kolektivy s pražskou Duklou, které podlehli v Praze až v posledních 9 minutách 29 :22.

Vyjmenujme si hráče, kteří tento mimořádný úspěch pro naše město vybojovali a mohou tak hrát extraligu i v ročníku 1998-1999. Brankáři: ing. Mičke, Kynčl, Krejčí a Coufal. Hráči v poli: Petr Babák, Aleš Babák, Rychna, Kolomazník, Kořínek, Štika, Stan. Farář, Pavel Farář, Šopejstal, Zemánek, Štégl, Hrobař, Švarc a Smolík. trenérem kolektivu byl Petr Šulc, asistenty Jarda Petr a ing. Vladimír Boháček. Lékařem družstva byl MUDr. Petr Krykorka.

Konečná tabulka extraligy ročníku 1997 - 1998

1. Kovopetrol Plzeň - mistr ČR
2. Baník Karviná
3. HK Zubří
4. Dukla Praha
5. Radegast Frýdek Místek
6. HK Ostrava
7. AGS HBC Jičín
8. Cementárny Hranice
9. HK Kopřivnice
10. HK Lovosice
11. Novesta Zlín - sestupující kolektiv
12. Regent Třeboň - sestupující kolektiv

Extraliga skončila, B mužstvo mužů AGS HBC Jičín bojuje v divizi o postup do III.ligy (vede s náskokem 4 bodů). Pro výbor oddílu ale ihned začíná příprava na novou sezonu, která začne 13. září. Snahou všech bude ještě zkvalitnit hráčský kádr a práci v klubu, aby se Jičín natrvalo zabydlel mezi házenkářskou elitou.

(fk)


Horolezecká expedice na 8465 metru vysoký himalájský vrchol Makalu, ve které jsou i tři Jičíňáci, úspěšně pokračuje. Telefon přes satelit funguje, ale hovor je špatně srozumitelný. Víme, že všichni jsou zdrávi, že mají vybudovaný druhý výškový tábor a že jejich práci komplikují padající kameny. Útok na vrchol se očekává ve druhé polovině května a všichni pevně věříme, že jej pokoří i známý jičínský horolezec Luděk Ondřej - Budka (na fotografii z Vysokých Tater).

Technika přece jen umožňuje získat čerstvé zprávy. Na Frekvenci 1 je možné po sedmé hodině ráno a okolo půl druhé odpoledne poslouchat relace redaktora Standy Berkovce, přímého účastníka expedice. Ti, kdo mají přístup na Internet, mohou vyhledat schránku HIMALAYA @INET.TPC.CZ.

(red)


Jičínský fotbal

Jičín - Fotbalový oblastní přebor je v plném proudu. Jediný zástupce našeho okresu v této soutěži SK Jičín, se zatím prezentuje průměrnými výkony, které ho s 27. body řadí na jedenácté místo tabulky. Trenér Mikolášek má při sestavování mužstva největší problémy s marodkou. Chybí mu stále zranění Kozma, Krykorka a Beneš,ke kterým přibyl ještě Drbohlav, potrestaný je Hlava, hrát odmítá Klimeš. V době, kdy čtete tyto řádky, už víte, jak dopadlo důležité mistr. utkání doma s FK Nový Bydžov, hrané v neděli 26.4. Je to rozhodující utkání v boji o udržení v soutěži. Do konce soutěže zbývá odehrát ještě 8 kol.

Všechna utkání začínají vždy v 17 hodin. Zajíždíme do Semil, Hlinska,Havlíčkova Brodu a Deštného, doma hostíme 10.5. Vysoké Mýto, 24.5. TJ Žamberk a v posledním mistr. utkání 14.6. Ji. Heřmanův Městec. Utkání doma se hrají vždy v neděli.

Nebude to vůbec jednoduché. V roce, kdy 20. června oslaví klub 100 let od vzniku fotbalu v Jičíně, bychom se neradi dočkali sestupu z nejvyšší oblastní soutěže.

(vej)


Nábor pozemních hokejistů

Jičín - Jičínský oddíl pozemního hokeje pořádá nábor chlapců ve věku 5 - 11 let.Jste srdečně zváni na "Matěják" každé úterý a čtvrtek od 17 hodin.Kromě zajímavého sportovního vyžití zajišťuje klub pozemního hokeje v rámci tréninku pro chlapce letní soustředění a zimní tábor. Úspěšní mladí hráči pak mají navíc možnost hostovat v SOKOLu Kbely.

Podrobnější informace vám podají Roman Havelka(tel.0433/522247) nebo Roman Bryscejn (tel.0433/522129).

(r)


index