Grant japonské vlády judistům

Jičín - Vláda Japonska vyhlašuje každoročně kulturní grant, což je materiální pomoc v hodnotě přesahující 41 milionu yenů - v přepočtu více než 10 milionů korun. Grant je každoročně udělován na základě soutěže, kde jednotlivé - většinou kulturní instituce - předkládají svůj program,za co uvedenou sumu vynaloží a na jaké účely. V roce 1996 se "osmělilo" vedení Českého svazu judo, tehdy byl ještě předsedou na podzim roku 1996 tragicky zesnulý Josef Balcar, a za pomoci jedné japonské společnosti podalo svůj projekt, přestože do té doby v uvedené soutěži vítězila různá kulturní zařízení. Pravděpodobně i proto, že judo je v Japonsku "národním" sportem, ale i proto, že projekt svazu judo vládu Japonska oslovil, zvítězil v roce 1997 v soutěži o grant japonské vlády svaz judo. Po dlouhých jednáních, za vydatné pomoci Ministerstva školství a mládeže a TV bylo do ČR,( místem převzetí se stal Jičín), dodáno 5 sad tatami, 400 ks kimon a větší množství metodického materiálu. Český svaz judo stanovil kriteria, na jejichž základě je uvedený materiál rozdělován. V případě tatami byly vybrány kluby, které pořádají nejvíce soutěží, kimona budou rozdělena dle výkonnosti, literaturu a videokazety bude sekretariát svazu zapůjčovat. Materialní pomoc, získaná z grantu, jistě pozitivně ovlivní činnost nejen klubů, které se na pomoci budou podílet, ale celého českého juda.

V sobotu 23.května se stal Jičín místem, kde velvyslanec Japonska Shunji Maruyama, při příležitosti zahájení mezinárodního turnaje olympijských nadějí, oficialně grant předal předsedovi Českého svazu judo Josefu Letošníkovi. Za MŠMT poděkovala velvyslanci náměstkyně ministra Dr. Rattayová. Slavnostního předání se zúčastnil i senátor a starosta Jičína MVDr. Jiří Liška, přednosta OÚ Ing. Vitvar, ředitelka OŠÚ Marta Polanská, předseda OV ČSTV pan Vitoch a další členové delegace japonské ambasády, MŠMT i výkonného výboru Českého svazu judo. Tímto aktem byla učiněnaa tečka za téměř dvouletou prací vedení Českého svazu judo. Všichni přítomní měli radost a nyní je na judistech, aby uvedenou pomoc dokázali využít prakticky. Jak ale naznačily výsledky mladých nadějí, vedli si mladí judisté na turnaji velmi dobře a věřme, že se jim bude dařit i na Světových hrách mládeže v červenci v Moskvě.

Josef Letošník, předseda Českého svazu judo


Pepa, Soňa a šerpa Lakhpa na vrcholu Makalu

Jičín - Patnáctý květen byl pro jičínskou himálajskou expedici kritický - vyčkávací. Pokud by se bývalo nezlepšilo počasí, bylo by třeba balit.

Doba určená k výstupu (a draze zaplacená) končí. Povedlo se. 19. května o půl páté ráno vyráží ze čtvrtého výškového tábora trojice Soňa Vomáčková, Josef Šimůnek a šerpa Lakhpa Dordže. Náročné lezení z výšky 7900 metrů na 8463 vysoký vrchol Makalu trvalo šest hodin. Na rubu vrcholové fotografie navždy zůstane 10.35 hodin nepálského času. Za dva dny jsou ve zdraví zpátky v základním táboře a chystají se k odletu.

Tři jména budou v novinách, rádiu, televizi. Pepa Šimůnek byl třetím Čechem na Makalu, Soňa Vomáčková je teď držitelkou českého ženského výškového rekordu. Další příběhy už se do stručného zpravodajství nevejdou. Snad jen ten, který podle telefonátu vyprávěla Dita Ondřejová o svém tátovi: I on byl při prvním pokusu nahoře ve třetím táboře se Soňou a Pepou. Dva dny vichřice a sněhová vánice. Museli dolů. Osleplý prudkým sluncem, dezorientovaný, spadl do trhliny. Chválabohu si jen narazil žebra. Při slaňování mu omrzly tři prsty. Další pokus byl pro něho vyloučený. "On je vždycky na nesprávném místě v nesprávnou dobu", shrnula Dita. Kdo zná Boudu (tak mu říkají), tuší, že pojede znovu. Už to v telefonu potvrdil.

(red)


Střelcům začala sportovní sezona

Jičín - Se začínajícím jarem začala pro místní střelce i malorážková sezona. Na přelomu dubna a května se zúčastnili hned několika závodů.

Prvním z nich byla Velká cena Chaloupek, konaná o víkendu 18. a 19. dubna. V obou disciplinách LM, SM 60 i LM, SM 3x20 dosáhli naši závodníci velmi dobrých výsledků. Ilona Hamanová se v kategorii dorostu umístila v obou disciplinách na 5. místě s výsledky 559 a 509 bodů a Václav Haman v kategorii mužů s výsledky 583 a 539 bodů.

První květnovou sobotu se uskutečnila Májová cena Teplic, kde oba naši závodníci získali 569 bodů. Hned příští týden v pátek se účastnili Velké ceny sponzora v Chotěboři, kde si Ilona Hamanová zvýšila svůj osobní rekord na 574 bodů. Tutéž sobotu se střelci SSK Jičín 0197 vydali do nedaleké Ostroměře, kde se Ilona Hamanová opět polepšila, a to na 578 bodů a vysloužila si tím 2. místo. V téže kategorii i Petr Ivan (562 b.), Tomáš Boček (516 b.) a Václav Haman ml. (538 b.). V kategorii mužů získal Václav Haman 578 bodů.

(hali)


Žákovská atletika s dobrými výsledky

Jičín - Čtyřiadvacet nejlepších družstev základních škol ve čtyřech věkových kategoriích se 20. května sešlo v okresním finále Poháru Českého rozhlasu. Tato nejstarší a nejmasovější atletická soutěž školního žactva slaví v letošním roce své třinácté jubileum.

Pro mnohé chlapce a děvčata je to první setkání s opravdovou atletikou a řada současných reprezentantů začínala právě zde. Na Jičínsku je Pohár nejmasovější soutěží. V okrskových kolech na Hořicku, Novopacku a Jičínsku a v okresním finále v Jičíně změřilo své síly celkem 109 družstev. Nejlepší kolektivy potom na dálku v oblastních finálových kolech bojují o celkové umístění v ČR, kde pravidelně nalezneme v popředí družstva z našeho okresu.

V letošním roce mají největší šance starší žákyně 4. ZŠ v Jičíně, které obhajují loňské 3. místo v ČR a v kategorii vesnických škol pak starší žáci ZŠ Ostroměř.

Za krásného počasí byla 20. května na jičínském stadionu k vidění řada hodnotných výkonů - gymnazistka Karolína Kousalová zaběhla 600 m za 1:52,7 min, sprinterka Eliška Stará ze 4. ZŠ Jičín 60 m za 8,2 s, koulař Patrik Bajer z Ostroměře poslal kouli na metu 12,57 metru.

Nejhodnotnějším je výkon ve skoku vysokém žákyně 4. ZŠ Jičín Petry Šindelářové, která překonala laťku ve výšce 174 cm a opakovaně překonala 21 let starý rekord této soutěže.

Ve středu 3. června se na jičínském sportovním stadionu koná oblastní finále. K vidění bude opravdu hodnotná žákovská atletika.

(red)


Nejmladším pozemním hokejistům se daří

Jičín - Mladší žáci HC 1953 Jičín jsou momentálně ve své skupině po čtyřech odehraných kolech na velmi pěkném druhém místě za Slavií Hradec Králové. Nejmladší jičínští pozemní hokejisté však v tabulce pravdy figurují před tak silnými kluby, jakými jsou například Slavia Praha, Prezident B., Mnichovice, České Budějovice a Praga B.

Nejúspěšnějším hráčem s 8 vstřelenými brankami je zatím Marek Hlaváč, za ním s 3 brankami je Jakub Drozen a Jaroslav Gottvald s jednou brankou.

V 1. kole porazili mladší žáci HC Jičín hráče Českých Budějovic 0 : 5 (branky - Jakub Drozen 2, Marek Hlaváč 3).

I ve 2. kole se našim borcům podařilo zvítězit. Doma zdolali pražskou Pragu B. 4 : 0. Domácí nastoupili v sestavě: Roman Bryscejn, Petr Bryscejn, Marek Hlaváč, Miroslav Junek, Vít Šupitar, Jakub Drozen a Marek Šulc (všechny góly vstřelil Marek Hlaváč).

Třetí kolo přineslo porážku na Slavii Hradec Králové 4 : 1 (o čestnou branku se postaral Jakub Drozen).

Ve 4. kole opět úspěch v podobě vítězství na půdě pražské Slavie 0 : 2. Hosté z Jičína nastoupili v sestavě: Roman Bryscejn, Petr Bryscejn, Marek Hlaváč, Vít Šupitar, Miroslav Junek, Jakub Drozen, Adam Berný a Jaroslav Gottvald (po jednom gólu dali Marek Hlaváč a Jaroslav Gottvald).

Jičínští pozemní hokejisté navíc hostují za starší žáky v pražském klubu Sokol Kbely, kde si vedou velmi dobře a dávají rozhodující góly (Roman Bryscejn, Petr Bryscejn, Jakub Drozen, Marek Hlaváč a Ondra Šulc).

(red)


Fotbalisté SK Jičín nemohou být klidní

Jičín - Fotbalové soutěže jsou v plném proudu a pomalu vrcholí boje jak o postup, tak i o záchranu. Náš jediný zástupce okresu v nejvyšší krajské soutěži nemá situaci jednoduchou. Dvě domácí porážky (Ústí n. Orlicí 1:4 a Vysoké Mýto 2:5) postavily mužstvo do pozice sestupem ohrožených celků. Vzhledem k postavení Východočechů v divizi je reálné, že z oblastního přeboru sestoupí i tři celky. V době, kdy čtete tyto řádky, máme odehrané utkání v Havlíčkově Brodě a do konce soutěže zbývají dvě kola. V sobotu dne 6. června hrajeme opět venku, a to v Deštném od 17:00 hodin. O týden později hostíme v posledním mistrovském utkání FK Jiskru Heřmanův Městec, také od 17:00 hodin.

Věříme, že to bude utkání hrané už v klidu a pohodě, bez sestupových starostí. Největším problémem celého fotbalového jara je pro trenéra Romana Mikoláška složení mužstva. Marodka je totiž stále citelná (Kozma, Krykorka, Drbohlav, Hlava), za A mužstvo odmítá hrát Klimeš. Pokud ale ke zbývajícím utkáním přistoupí hráči tak, jako proti Žamberku (3:0), nemusíme mít starosti s udržením. Neradi bychom v době, kdy bude náš klub oslavovat 100 let fotbalu v Jičíně, informovali naše příznivce o sestupu do I.A třídy.

Touto cestou vás všechny SK Jičín zve na oslavy, které proběhnou v sobotu 20. června 1998. Bude to den plný fotbalu, oslav, vzpomínek, setkání i legrace. Mládežnická družstva se střetnou s pražskou Slávií, staré gardy si zahrají mezi sebou, proti našemu A družstvu nastoupí "Kozlovna" Ládi Vízka. Večer ve sportovním areálu bude uspořádána taneční zábava spojená s vyhodnocením úspěšných hráčů, trenérů a funkcionářů. Všichni jste srdečně zváni.

(vej)


Postavení jičínských fotbalistů po 27.kole

1. Letohrad 		24 	2 	1 	71:23 	74
2. Semily 17 5 5 58:24 56
3. Č. Třebová 14 5 8 43:30 47
4. Litomyšl 13 5 9 45:31 44
5. H. Městec 11 9 7 32:27 42
6. Náchod 12 4 11 48:51 40
7. Ústí n.O. 12 3 12 44:48 39
8. H.Brod 10 8 9 49:42 38
9. Deštné 10 7 10 39:39 37
10. Jičín 9 7 11 36:42 34
11. Hlinsko 8 7 12 38:35 31
12. Žamberk 8 7 12 30:31 31
13. Nový Bydžov 8 6 13 47:46 30
14. Vysoké Mýto 9 2 16 36:60 29
15. Lomnice 6 6 15 34:55 24
16. Tesla Pard. 3 1 23 20:86 10


index