Pololetní ohlédnutí na tatami

Jičín - Polovina roku a tedy i sezony SKP Judo Jičín uplynula a je možnost provést malou bilanci. Uplynulých 6 měsíců bylo bohaté na soutěže, kde jičínští sportovci startovali, tak i na soutěže, které byly v Jičíně pořádány.

Mistrovské soutěže mají za sebou muži a dorostenci, ostatní věkové kategorie je absolvují ve druhé polovině roku. V kategorii mužů si vedl znamenitě Jiří Šanda, který získal bronzovou medaili do 90 kg. V kategorii dorostenců získal mistrovský titul Ctibor Havlík a bronzové medaile si vybojovali Michal Trávníček a Dan Dědek. Úspěsně si vedli borci Jičína i na mistrovství ČR policie, když titul mistra ČR získal Roman Chynoranský a stříbrné medaile Vladímír Brendl a Milan Letošník. Dobře si vedli borci Jičína i při reprezentaci ČR. V kategorii družstev obhajují muži 4. místo a dorostenci dokonce 3. místo v ČR. Po základní části extraligy mužů se borci Jičína probojovali mezi nejlepších 6 celků a v dorostenecké lize jsme rovněž postoupili do finálové části, takže obě družstva si vytvořila v nejvyšší soutěži družstev předpoklady pro možnost obhájení loňského vynikajícího umístění. Řadu úspěchů dosáhli i mladší a starší žáci.

SKP Judo Jičín však byl klubem pilným i při pořádání soutěží. Kromě tradičního mezinárodního turnaje olympijských nadějí, který měl díky návštěvě velvyslance Japonska vysokou publicitu, to bylo mistrovství ČR dorostenců a dorostenek a na závěr sezony i mezinárodní seminář trenérů olympijské solidarity.

Před sebou mají judisté v tomto roce druhou, finálovou, polovinu extraligy mužů a dorostenecké ligy. Junioři, starší a mladší žáci se budou připravovat na své mistrovské boje jednotlivců. Jičínský areál pak bude svědkem mezinárodního turnaje juniorů a juniorek, třetího kola extraligy, závěrečného kola dorostenecké ligy a tradiční mezinárodní Velké ceny Jičína mužů. Nejbližším programem však bude letní tábor žáků začátkem července na Mostkách a výcvikový tábor v Kopidlně, který proběhne v srpnu. Již nyní je možné říci, že bilance roku 1998 bude znovu pro judisty velmi příznivá.

Josef Letošník


Veteráni orientačního běhu se formují

Boháňka - Předposlední školní víkend věnovali orientační běžci TJ Sportcentrum Jičín účasti na celostátních štafetách, pořádaných TJ Slávie Hradec Králové, v okolí obce Boháňka poblíž Hořic v Podkrkonoší.

Účast většiny členů oddílu byla tentokrát obohacena o veterány, kteří po složitých domluvách sestavili takřka čtyři veteránské štafety, což bylo nejvíce ze všech oddílů z celé republiky. Přijely bývalé dorostenecké hvězdy, patřící ve své době k tomu nejlepšímu, co TJ Jičín měla. Takřka po dvaceti letech se tedy podařilo sestavit kdysi jen těžko porazitelnou dorosteneckou štafetu - Jirka Konopáč - Jirka Holas - Pepa Beneš. Přimět ke startu se povedlo i Petra Smolíka a Břéťu Svobodu. Ukázalo se, že umění orientace se nezapomíná ani po tolika letech, jen fyzička už není, co bývala kdysi.

A jaké byly výsledky? Zmíněná štafeta Konopáč, Holas, Beneš byla diskvalifikována z krásného druhého místa pro zapomenutí startovní průkazky Josefa Beneše. Pro čtvrté místo si doběhli Petr Smolík, Břéťa Svoboda, Pavel Řehák a devátí skončili Mikan, Drobník a Rejlek. Jarda Havlík k sobě neměl další dva veterány z Jičína, a tak doplnil štafetu TJ Slovan Praha.

Vyzdvihnout si rozhodně zaslouží i výkon štafety dříve narozených žen - Úlehlové, Benešové a Řehákové, které po skvělém výkonu skončily na celkovém druhém místě.

Velkou škodou je, že pro pracovní či osobní zaneprázdnění na startu chyběli bývalí vynikající běžci Jaromír Tišer, Petr Všetečka, Martin Pašek či Vik. Byla oslovena i starší generace orientačních běžců - Bílek, Bárta, Jirka Ticháček a Jindra Vodička.

Příznivcům orientačního běhu můžeme však slíbit, že podobnou akci pro starší a pokročilé běžce připraví TJ Sportcentrum Jičín i v příštím roce. Kromě výše zmíněných bychom chtěli včas oslovit i takové běžce, jakými byli Martin Horák, Zdenek Dostál, Petráň, bratři Turčínové, Tonda Brendl, generace Stránských a mnoho dalších, kteří by se mohli připomenout sami, a to samozřejmě i z ženských kategorií.

Na začátku července se uskuteční vrcholné celosvětové setkání 4000 orientačních veteránů v Novém Boru. Za TJ Sportcentrum Jičín startují Holas, Mikan, Bílek a Havlík, kterým budeme držet palce, aby se z početných kvalifikací probojovali do finále. Například Jarda Havlík by měl ze čtyř 80 tičlenných kvalifikačních skupin v kategorii H 60 postoupit do 80 tičlenného finále, to znamená, že z každého rozběhu postupuje pouze 20 nejlepších běžců.

ing. Pavel Řehák


Rady z veterinární ošetřovny

Než s vaším miláčkem odjedete na dovolenou

Jičín - Opět nastal čas letních dovolených, školních prázdnin, rodinných výletů, zkrátka - cestování. Psích hotelů je v našich zeměpisných šířkách jako šafránu, ne každý má však možnost z rodinného rozpočtu vyčlenit poměrně značnou sumu na pobyt svého psa či kočky v tomto zařízení po dobu dovolené. Ne každý dobrý přítel či blízký příbuzný je ochoten našeho miláčka hlídat delší dobu než jedno odpoledne. A tak řada z nás každý rok balí na dovolenou kufry nejen sobě, ale i svému chlupatému společníkovi.

Asi nejčastěji voleným dopravním prostředkem je automobil. Je to pravděpodobně nejvhodnější dopravní prostředek, umožňující podřídit cestu potřebám čtyřnohého pasažéra. Časté zastávky sice prodlužují čas strávený na cestě, ale velmi ji zpříjemní. Největším nebezpečím pro psa v autě je, vzhledem k jeho zcela odlišnému způsobu termoregulace, přehřátí. Proto bychom neměli vůbec nechávat psa zavřeného v zaparkovaném voze. V průběhu jízdy pak zajistíme větrání otevřenými okny. Není dobré, aby pes měl hlavu vystrčenou z okénka, neboť prudký proud vzduchu může způsobit zánět spojivek nebo zevního zvukovodu. Velmi vhodná je nádobka s vodou a houbička či žínka, kterou psa během cesty osvěžujeme. U jedinců trpících kinetózou je možné použít, tak jako u lidí, Kinedryl v tabletách. Přeprava autem má i tu výhodu, že oblíbenou stravu vašeho psa můžete přibalit do zavazadlového prostoru. Může se totiž stát, že v místě rekreace osvědčený druh granulí či konzerv neseženete.

Pro cestu vlakem platí podobné zásady jako pro cestování autem, jen jejich provedení je o něco složitější. Místo pro nás i našeho psa vybíráme podle směru jízdy na stinné straně vagónu, ať již máme psa volně nebo v přenosce. Po ruce máme nádobku s vodou a žínku. Využíváme každé delší zastávky vlaku k venčení a proběhnutí psa. Předtím je dobré s nezkušeným zvířetem absolvovat kratší výlety, aby si zvyklo na ruch nádražní haly, nástupiště a vagónu samotného.

Stejně důležité je zajistit podmínky pobytu zvířat v místě jejich prázdninového pobytu. Zjistit, jaké prostředí je tam čeká a rozhodnout, zda je vůbec vzít s sebou. Pro majitele psa či kočky je dobré znát i adresu nejbližšího veterináře. Je vždy lepší, nepoužije-li ji, než když ji ve stresu shání až poté, co ji nutně potřebuje.

Na jakoukoliv cestu, i jedno či dvoudenní výlet, nezapomeneme vzít očkovací průkaz zvířete s potvrzením o platném očkování proti základním chorobám psů a koček a vzteklině.

Pokud se chystáte do zahraničí, je nutné tři dny před opuštěním republiky navštívit okresní veterinární správu a nechat si do mezinárodního očkovacího průkazu potvrdit osvědčení o nákazové situaci v okrese. Zde vám také sdělí veterinární předpisy té země, kterou hodláte navštívit. Klidnou cestu a šťastný návrat!

MVDr. Vladimír Šoltys


index