100 let fotbalu v Jičíně

Jičín - Chlapi, povedlo se, byla to paráda! To byla velice častá slova účastníků oslav 100 let fotbalu v Jičíně. Výbor fotbalového SK se skutečně vytáhl. Dalo to ale zabrat.

Konečný pocit organizátorů byl ale krásný, zážitky zůstanou na celý život. Celodenní fotbalový maratón zahájili žáci utkáním se Slávií Praha. Prohráli sice 1 : 3, ale s ligovými žáky to není žádná ostuda. Jedinou branku střílel Jirka Jeník. Dorost podlehl stejnému soupeři 0 :5, když některé branky byly zbytečné.

S netrpělivostí byl očekáván duel starých gard SK Jičín - modří - bílí. Sešlo se na čtyřicet bývalých hráčů, kteří byli rozděleni do dvou mužstev trenéry Cardou a Bezuchou (bílí) a Neumanem a ing. Dytrychem (modří). Bylo nostalgické vidět po letech na hrací ploše Kredvíka, Brzáka, Martínka, Lelka, Malého a další. Opravdová fotbalová paráda. Utkání skončilo nakonec smírně 4:4 (Strouhal 2, Horák 2, Vinklář, Stříhavka, Louda 2). Hráči byli i kvalitně vystrojeni zásluhou pana Paličky ze STEPY Žeretice. Ozvučení stadionu zabezpečil Zdeněk Pokorný a bylo perfektní. Diváci též ocenili vtipnost i odbornost moderátorů Vejvody a Kozmy. K hlavnímu utkání nastoupilo jičínské A mužstvo proti Kozlovně Ládi Vízka. Ten přivezl do Jičína skutečně hvězdný tým. Vidět při akci Šmicera, Vízka, Haška, Pešiceho, Rotta, to se nestává každý den. Utkání bylo odehráno za řízení rozhodčího Víta rytířsky, slušně a ohleduplně. Kozlovna nakonec zvítězila 10:2. Branky stříleli: Šmicer 6, Vízek st. 1, Vízek ml. 1, Hašek 2, za domácí Beneš a Klička.

Po celý den bylo zajištěno občerstvení, podáván byl guláš Milana Arleta,na kterém si všichni pochutnávali. Čestný výkop provedli nestoři jičínského fotbalu pánové Brettschneider a Honys. Celý den byl natáčen na videozáznam, fotilo se, podepisovalo, k dispozici byl almanach klubu, vlaječky, odznaky. Zkrátka všechno, co k pořádné oslavě patří.

Kulturně společenskou akcí byl slavnostní večer v hotelu Start. Při něm bylo vyhodnoceno dvacet nejúspěšnějších hráčů, trenérů a funkcionářů. K tanci i poslechu hrála hudební skupina Kargo, účast byla více než sto lidí. Na stadionu se sešlo více než pět set diváků. Celkově se oslavy mimořádně vydařily. Do další stovky přejeme fotbalistům SK Jičín jenom samé fotbalové úspěchy a hojnost pevného zdraví!

(vej)

Poznámka redakce: Sto let reprezentace města je jistě předlouhé období na to, aby výročí a s ním spojené oslavy byly brány velmi vážně a důstojně, tak jak to udělali samotní sportovci i jejich příznivci. Z pozvaných vedoucích představitelů Městského úřadu Jičín - nepřišel nikdo!

(red).


Jičínskou atletikou

Jičín - Žákyně jičínského atletického oddílu Petra Šindelářová vybojovala na mistrovství ČR v Třinci titul mistryně republiky v sedmiboji, když nasbírala celkem 4527 bodů. Nejhodnotnějším pak je její výkon ve skoku vysokém 177 cm. Nadějné byly i pokusy na výšce českého rekordu 180 cm.

Starší žákyně 4. ZŠ v Jičíně dosáhly výrazných úspěchů v tradičních soutěžích. Ve 30. ročníku Poháru rozhlasu se staly nejlepším kolektivem v ČR v kategorii městských škol a v absolutním pořadí obsadily třetí místo za dvěma sportovními školami. Úspěšný tým tvoří P. Šindelářová, E. Stará, L. Jirsáková, K. Marešová, V. a Š. Nečesané, M. Němcová a L. Brádlová.

V republikovém finále atletického čtyřboje obsadily celkové 2. místo. V soutěži jednotlivkyň zvítězila Petra Šindelářová. Eliška Stará skončila na výborném pátém místě, dalšími členkami úspěšného kolektivu byly K. Marešová, L. Jirsáková a L. Brádlová.

Mistrovské soutěže družstev se přehouply do své druhé poloviny. Druholigové ženy si s přehledem drží čtvrté místo v osmičlenné tabulce, muži jsou v čele oblastního přeboru s velkou nadějí na postup do druholigové soutěže. Rovněž starší žákyně vedou tabulku oblastního přeboru a před posledním kolem si zajistily postup do semifinále mistrovství České republiky.

(man)


Velká cena Jičína

Ostroměř - Sportovně střelecký klub Jičín 0197 pořádá ve dnech 4. až 5. července 1998 na střelnici SSK v Ostroměři "Velkou cenu Jičína".

Jedná se o střeleckou soutěž jednotlivců zařazenou do I. kategorie. V sobotu 4. července 1998 předvedou své umění střelci v kategoriích LM 60 (muži, ženy, junioři, juniorky) a SM 60 (dorost). V neděli 5. července 1998 pak budou soutěžit ostrostřelci v kategoriích LM 3x20 a SM 3x20.

Po dobu soutěže bude pro účastníky i diváky zajištěno občerstvení přímo na střelnici. Program začíná v sobotu v 7.00 hodin prezentací a končí v neděli vyhlášením výsledků a předáním cen, které proběhne 40 minut po ukončení střelby poslední směny.

(red)


Hořický Oldřich Podlipný obhájil loňské vítězství

Hořice - Celkem 147 jezdců z devíti zemí se představilo v šesti objemových třídách dvanácti tisícům příznivců silničních motocyklových závodů o posledním květnovém víkendu na populární trati 300 zatáček v Hořicích.

Již 36. ročník "zatáček" přinesl divákům skutečně pěknou podívanou a velice dramatické boje.

Třídu Sportproduktion do 125 ccm vyhrál Libor Havelka na Aprilii před Robertem Papežíkem na Cagivě a třetí místo obsadil hořický rodák Michal Salač rovněž na Aprilii.

Ve volné třídě nad 250 ccm startovalo 28 jezdců, dominoval Roman Boček na Hondě, který zvítězil o necelé dvě sekundy před vítězem posledních čtyř ročníků Thomasem Lucasem ze SRN na Aprilii a Pavlem Oudou na Hondě. Jičínský Zbyněk Soukup dojel se svou Yamahou na 9. místě.

V obou třídách Klasik, kde bylo startovní pole nejpočetnější, se na stupních vítězů objevili jen zahraniční jezdci. Jak v závodě do 350 ccm, tak i ve třídě nad 350 ccm, zvítězil v Hořicích velice populární Ruedi Gaechter ze Švýcarska. Z českých jezdců se nejlépe umístil ve třídě do 350 ccm Hořičák Stanislav Dousek, který dojel jako šestý. Stínem třídy klasiků byl hrůzostrašný pád v sobotním tréninku jedné z legend českého silničního motocyklového sportu, letos dvaasedmdesátiletého Václava Paruse. Naštěstí to odnesla "jen" zlomená klíční kost a zlomené zápěstí.

S velkým napětím byl očekáván souboj ve třídě do 125 ccm, kde hořický Oldřich Podlipný obhajoval své loňské prvenství, s Bohuslavem Seifertem, který zvítězil před dvěma lety. Již sobotní tréninkové časy nasvědčovaly, že se pojede velký závod. Prognózy se však naplnily jen do druhého kola, kdy Honda Bohuslava Seiferta "zdochla" a Oldřich Podlipný za mohutných ovací svých příznivců suverénně své loňské vítězství obhájil před jezdci ze SRN - Greammerem a Steegem.

Poslední závod třídy Supersport 600 již nebyl odstartován pro hustý déšť.

(hol)


Bikerský "samorost" Michal Špaček nahání strach specialistům

Holín - "Čím těžší a delší trať, tím líp pro mě", charakterizuje své cyklistické přednosti čerstvý pětadvacátník Michal Špaček, čtvrtý v prvním a sedmý v druhém závodě Českého poháru MTB Rubena Cup 1998.

"Nejsem příliš rychlostně vybavený a chybí mi technika, kterou mají zažitou někteří z mých soupeřů, kteří prošli cyklokrosovou průpravou, takže se podstatně víc nadřu. Samozřejmě nevýhodou je i to, že se musím spolehnout vždycky jen sám na sebe," konstatuje reprezentant Sportovního klubu Sagita Jičín. "Silné týmy Authoru a České spořitelny si díky své početnosti (až pěti špičkových závodníků) a využívané technice dokáží průběh závodu do značné míry zrežírovat ke svému obrazu."

Michal si nestěžuje, i když je dnes větším realistou, než když před dvěma lety začal jezdit pohárové závody. "Předloni jsem si řekl, že zkusím objet celý seriál poháru v mužích dvojce, aniž jsem věděl, co mě čeká. I k mému překvapení jsem první závod ve Zlíně vyhrál." Nakonec vyhrál celý seriál a nabyl přesvědčení, že najít si profesionální angažmá nebude až tak nesnadné.

"Vsadil jsem všechno na jednu kartu," říká cyklista, jehož nohy již na první pohled budí respekt. A sázka nedopadla vůbec špatně. I přes problémy, které přináší vrcholový sport, ať už to jsou různá nedorozumění, selhání techniky, nemoci, ale i úmyslné "kopance" od profesionálních soupeřů, obsadil v Českém poháru celkově 15. místo.

V současné době je Michal Špaček sportovec s takovou silou, že si preventivně omotává boty izolační páskou, protože jinak je během měsíce odrovná. Bohužel se však pohybuje na tenkém ledě nejistoty a improvizovaných podmínek. Materiálně ho podporuje Sportovní klub Sagita Jičín. Ten jej vybaví na každou sezonu kvalitním kolem, hradí mu dopravu, startovné, nocleh a stravu při závodech Českého poháru, letos také třítýdenní pobyt na Malorce. Vlastní příjem však nemá, takže si individuálně shání sponzory, podporují ho rodiče. Psychicky ho drží nad vodou i jeho kamarádi z klubu. "Může to znít jako fráze, ale je samozřejmé, že bez lidí, kteří mi pomáhají, bych tenhle sport na této úrovni dělat nemohl, a proto bych jim chtěl alespoň tímto způsobem poděkovat," říká Michal a jeho skromnost nepůsobí ani trochu nahraně.

"Důležité je, aby se mi povedl závěr letošní sezony. Dostal jsem nabídku trénovat v lomnickém Lyžařském sportovním klubu žáky sdruženáře, ale odpovědět jim mohu až na podzim. V každém případě ze světa sportu bych vypadnout nechtěl. Nebál bych se vrátit k lyžařině, protože je mi fakt líto, kam to české lyžování dopracovalo," nezapomíná přemýšlet o své budoucnosti cyklista "samorost", z kterého mají dnes vítr i bikerští specialisté renomovaných týmů a který by v příznivějších podmínkách mohl sahat i po metách nejvyšších.

Ve třetím závodě Českého poháru Rubena Cup 1998, který se jel na Zadově, dojel Michal Špaček sedmý za reprezentanty České spořitelny a Authoru. Tímto výkonem postoupil z páté příčky Českého poháru na fantastické třetí místo!

Děkuje všem, kteří mu drželi a drží palce a zvlášť pak jičínským stavebním firmám BEN a Jastav za finanční příspěvek.

Jiří Vlasák - mar


Sportovní střelci opět bodovali

Jičín - Nového osobního rekordu a vítězství s náskokem devíti bodů dosáhla Ilona Hamanová na Velké ceně Bohemie v Poděbradech, kde si ziskem 585 bodů vystřílela první místo v kategorii staršího dorostu.

Mladší dorostenec Petr Ivan obsadil 3. místo s 560 body a Václav Haman deváté nástřelem 525 bodů. Václav Haman starší se v kategorii tvořené zbytkem závodníků umístil s 586 body na 11. místě.

Soutěžní klání střelců pokračovalo pak v neděli 14.6.1998 disciplinou LM, SM 3 x 20. Ilona Hamanová a Petr Ivan získali 7. (513 b.), respektive 9. místo (451 b.) ve sloučené kategorii ženy + juniorky + dorost a Václav Haman starší 9. místo za 547 bodů v kategorii muži + junioři + senioři + veteráni.

Hned o dalším víkendu se uskutečnila Prázdninová cena ve Staré Lysé, kde sice výsledky nedosahovaly takových hodnot, ale každý bod je dobrý. Naši sportovní střelci Ilona Hamanová, Václav Haman a Václav Haman starší získali 564, 539 a 580 bodů a umístili se ve zlatém středu hodnocení svých kategorií.

(hali)


index