Svátek bluegrassového banja

Kopidlno - XXVI. ročník nejstaršího bluegrassového festivalu v Evropě "Banjo Jamboree" se zde konal ve dnech 10. a 11. července 1998. Nepřízeň počasí před festivalem nevěstila nic dobrého a ještě v pátek po obědě se přihnala bouřka s vydatným deštěm. Snad jenom zázrakem najednou tam nahoře došla voda a začalo se ukazovat sluníčko. Když se začali sjíždět diváci a muzikanti, byla již obloha jako vymetená a večer vyšel nad areálem krásný velký měsíc, takový, jaký je možno dle zasvěcených vidět jen při bluegrassových festivalech v Kentucky a Tennessee. Básník by patrně napsal: "Jak velký oranžový pomeranč nad Kopidlnem".

Romantika pátečního večera a noci byla nastartována slavnou písní "Will The Circlebe Unbroken"". Potom již byl prostor pro vybraných 11 kapel, které se střídaly v půlhodinových blocích. Bylo možno vidět a slyšet kapely: Torzo, Pražce, Noví Farmáři, Monogram, Sunny Side, Royal Flusii, The Log, Bluegrass Harmony, Báry a B.G. Cwrkot. Páteční koncert skončil hodinu po půlnoci jen proto, aby mohl pokračovat nočním "Jam Sessionem". Sobotní ráno a dopoledne dozníval noční "Jam" za krásného slunečného počasí.

Odpolední koncert zahájili místní legendární "Větráci", aby poté mohly zahrát skupiny: Jan Bican & Křupani, Fingers, E.G. Revival, D. Cidlinský Band, Poutníci (Praha), Nugget, Poutníci (Brno). Následovalo vyhlášení "Dvorany slávy - Hall Of Fame Banjo Jamborre", kde byli oceněni muzikanti za svůj přínos pro bluegrass za uplynulé čtvrtstoletí své činnosti. Bylo diplomováno 13 jednotlivců a 5 kapel (z 37 nominací). Česká Bluegrassová Asociace zároveň vyhlásila nejlepší instrumentalisty a zpěváky bluegrassu za uplynulý rok. Ocenění pak zahráli v "Kapele hvězd", v níž nechyběli Robert Křesťan, Jan Máca, Petr Brandejs, Míša Leicht a další.

Po 19. hodině koncert pokračoval vystoupením kapel Petr Brandej Band (ČR) a New River Train (Rakousko). Pak následoval blok hostů z USA - kapely Foxfire Oregon. Festival zakončila naše bluegrassová špička: Vabank Unit, Relief a Cop. Po jedné hodině ranní přešel festival opět nenásilně v celonoční "Jam Session", kde si společně naši muzikanti zahráli jak s Rakušany, tak s přáteli z USA, kterým se v Kopidlně moc líbilo.

Hlavním pořadatelem festivalu byl Autoklub Kopidlno ve spolupráci s Autocentrem Boura Činěves. Festival byl podpořen MÚ Kopidlno a firmami Jastav Jičín, Rondo Dvůr Králové, Robin Oil Kladno a Cmunt Praha. Občerstvení Non-Stop bylo ke spokojenosti všech zúčastněných zabezpečeno hlavním pořadatelem.

Festival navštívilo více než 1000 diváků, kteří společně s muzikanty a pořadateli prožili krásné a spokojené dva dny, plné krásné muziky a pěkných zážitků, které může poskytnout snad jenom Bluegrass Music.

Jan "Honza" Macák, Petr Šafránek


Lékárenské pohotovostní služby v měsíci srpnu

Pohotovostní služba:

Po - Pá: 17.00 - 21.00 hod
Sobota : 12.00 - 17.00 hod
Neděle : 9.00 - 17.00 hod
Svátek : 9.00 - 13.00 hod

Lékárny:

T - lékárna Okr. nemocnice Tylova ulice tel. 21659
H - lékárna Husova ulice tel. 522073
A - lékárna Alfa autobusové nádraží tel. 24344
N - lékárna Nové Město tel. 24505

Po 			3.8.98 H 	10.8.98 T 	17.8.98 H 	24.8.98 T
Út 4.8.98 T 11.8.98 T 18.8.98 T 25.8.98 T
St 5.8.98 H 12.8.98 H 19.8.98 H 26.8.98 H
Čt 6.8.98 N 13.8.98 N 20.8.98 N 27.8.98 N
Pá 7.8.98 A 14.8.98 A 21.8.98 A 28.8.98 A
So 1.8.98 H 8.8.98 T 15.8.98 A 22.8.98 H 29.8.98 N
Ne 2.8.98 H 9.8.98 T 16.8.98 A 23.8.98 H 30.8.98 N
Po 31.8.98 H


Z došlé redakční pošty

Pozdrav z Kanady

Díky kouzlu Internetu si mohu vaše noviny přečíst až v Kanadě. Hodně úspěchů vám srdečně přeje novopacký rodák Josef Jerije, nyní ale Joe Joseph.

Pozdrav z Ameriky

Čtenáře Nových Novin, ale i své přátele poprvé z Ameriky zdraví vysokoveselský Štěpán Peroutka: "Je tady až nepříčetně slunečno a vzduch se dá pít, jak je vlhký. Vyvrátil jsem si palec, a tak jsem místo pantoflí začal na basket obouvat sportovní obuv. Zaregistroval jsem výsledky voleb, myslím, že se to v tý tlačenici docela zvládlo. Rozdejte moji adresu, ať mi někdo taky napíše (Ondra, Blahoslav a spol., Tomáš a spol. a já nevím kdo ještě, gymnázium). Ahoj Štěpán.

"Mailová" adresa: "tyutyu tyutyu" stepanperoutka@hotmail.com

Nové Noviny i v Austrálii

"Vážení přátelé, díky za internetové Nové Noviny. Od té doby, co jsem je 'našel', je pravidelně čtu a posílám redakci mnoho pozdravů. Z daleké Austrálie zdraví jičínský rodák - Jan Havránek."

"Mailová" adresa Nových Novin: tomtour@tomtour.cz

Nové Noviny čtěte na Serveru Jičín: http://jicin.tpc.cz .


Rady z veterinární ošetřovny

Psi mají zcela odlišný mechanismus termoregulace

Jičín - V našem posledním příspěvku si chovatelé mohli přečíst alespoň v základních bodech, před čím bychom měli své čtyřnohé přátele chránit po dobu letních měsíců a jaké záludnosti mohou znepříjemnit společnou dovolenou s naším chlupatým společníkem.

Dnes si povíme, co dělat, pokud i přes veškerou naši snahu k takové situaci dojde, jak rozeznat první potíže a jak poskytnout první pomoc.

Bylo řečeno již minule, že psi, jichž se riziko v teplých dnech týká především, mají úplně odlišný mechanismus termoregulace než například lidé. Teplotní tolerance leží někde kolem 60 stupňů Celsia. V uzavřeném autě, stojícím na letním slunci, je tato teplota ještě mnohem vyšší a ponecháme-li v něm psa, je jeho život vážně ohrožen! A nejen to. Takové počínání, byť neúmyslné, je možné posuzovat jako týrání zvířete a lze uplatnit trestní stíhání.

K podobné situaci však může dojít paradoxně i přímo na psích výstavách při předvádění neúměrně dlouhou dobu na přímém slunci, či naopak ve špatně větraném pavilonu.

Rizikovou skupinu tvoří dlouhosrstá plemena a plemena se zkrácenou čenichovou partií. Zrychlený dech a vyplazený jazyk jsou první známkou teplotního diskomfortu psa. Příznaky dalších, stupňujících se potíží, jsou pěna kolem dutiny ústní, nervozita střídaná s apatií, snaha uniknout z nepříznivého prostředí, zrychlená srdeční frekvence, v krajním případě kolaps a bezvědomí. Příznaky se mohou zhoršovat velmi rychle. Jednat musíme již při objevení se prvních známek přehřátí. Psa vyvedeme z teplého, nevětraného prostředí a umístíme ho na chladné místo (ve stínu, na chodbě, ve sklepě), pokud možno též dobře větratelné. Sejmeme košík, obojek, postroj apod. Nezapomeneme předložit chladnou vodu k pití, případně přiložit studený obklad na zátylek a temeno hlavy. Při kolapsu je možné celý povrch těla ochladit studenou vodou. Pokud se stav bezprostředně po těchto opatřeních nestabilizuje, je nutné vyhledat pomoc veterinárního lékaře.

Přehřátí je často velmi podceňovaný problém a ignorování stupňujících se příznaků se nemusí vyplatit. Naopak bychom měli provést neodkladná opatření i třeba za cenu odstoupení z výstavy nebo odložení polední přestávky na cestách na další, vhodnější parkoviště.

MVDr. Vladimír Šoltys, Jičínská veterinární ošetřovna


index