Soudnička - "Cizinci"

Není to tak dávno, co jsme v příjemném prostředí obývacího pokoje, klidně popíjejíc pivo a chroustajíc křupky a s mírným mrazením v zádech sledovali statečného italského komisaře, jak neúnavně bojoval se zákeřnou mafií. Příjemně unaveni šli jsme spát a ráno se mohli probouzet třeba s pocitem, že se nám to všechno jenom zdálo.

Dneska je to panečku všechno jinak. Akorát namísto "taliánů" nám tu řádí mafie velice různorodé. A o tom bude tenhle příběh.

V nedalekém nevěstinci čas příjemně ukrajoval z rozjeté diskotéky. O návštěvníky nouze nebyla. Kromě našinců se tu pohybovala i spousta cizinců, ještě nedávno ze spřátelených zemí. A byly tu i holky, co se s tím moc nemažou. Kvůli nim také došlo mezi dvěmi skupinami cizinců ke slovní potyčce. Ta přerostla v to, že skupina "A" schválně nabourala auto skupině "B". Pak s diskotéky s holkama odjela na ubytovnu.

To se nelíbilo skupině "B", a když to zjistila, nemohla tento skutek ponechat bez pomsty. Nasedla do nabouraného automobilu a odjela na ubytovnu skupiny "A". Ta už spala. Skupina "B" začala řádit jak přepadové komandos. Rozmlátili a rozkopali vstupní dveře ubytovny a vnikli dovnitř. Zde pak několik členů skupiny "A" dostalo slušnou nakládačku, což znamenalo krevní výrony v obličeji (neboli tzv. moncl), otřes mozku, vyražené zuby. Zástupcům skupiny "B" i toto bylo málo, a tak předvedli své vrcholné číslo. Za pomoci dřevěné lavičky rozbili přední sklo automobilu skupiny "A", vyvrátili všechny dveře automobilu a poškodili karoserii škrábanci.

A kdo že byli tito ostří a chrabří borci? Inu čtyři obžalovaní cizinci, kteří jsou tu legálně na práci. Svými českými zaměstnavateli jsou dobře hodnoceni a nebyli dosud soudně trestáni. Okresní soud všechny obžalované odsoudil trestním příkazem pro trestné činy výtržnictví dle § 202/1 tr.z., ublížení na zdraví dle § 221/1 tr.z., poškozování cizí věci dle § 258/1 tr.z. Všem obžalovaným byly uloženy tresty odnětí svobody v trvání jednoho roku s podmíněným odkladem na dobu tří let. Všichni obžalovaní, patrně vědomi si své viny, trest přijali.

Vidíte, co se všechno může stát kvůli holkám?

(RYŠI)


Rozpis lékárenských pohotovostních služeb na měsíc září

Pohotovostní služba:

Po - Pá: 17.00 - 21.00 hod
Sobota : 12.00 - 17.00 hod
Neděle : 9.00 - 17.00 hod
Svátek : 9.00 - 13.00 hod

Lékárny:

T - lékárna Okr. nemocnice Tylova ulice tel. 21659
H - lékárna Husova ulice tel. 522073
A - lékárna Alfa autobusové nádraží tel. 24344
N - lékárna Nové Město tel. 24505

Po 			7.9.98 T 	14.9.98 H 	21.9.98 T 	28.9.98 N
Út 1.9.98 T 8.9.98 T 15.9.98 T 22.9.98 T 29.9.98 T
St 2.9.98 H 9.9.98 H 16.9.98 H 23.9.98 H 30.9.98 H
Čt 3.9.98 N 10.9.98 N 17.9.98 N 24.9.98 N
Pá 4.9.98 A 11.9.98 A 18.9.98 A 25.9.98 A
So 5.9.98 H 12.9.98 A 19.9.98 T 26.9.98 H
Ne 6.9.98 H 13.9.98 A 20.9.98 T 27.9.98 H


Nemoci králíků

Jičín - Léto se pomalu chýlí ke konci, dny se krátí a podzim tu bude dříve než bychom se nadáli. Zahrádkáři, z nichž většina jsou též drobnochovatelé, letos v klidu usušili seno a chystají se i na sklizeň úrody na svých zahrádkách. Daleko není ani doba pravidelného výskytu králičí myxomatózy a proto jistě neuškodí osvěžit některé základní znalosti o této i dalších nemocí králíků. Ale začněme od začátku.

Zjednodušně lze říci, že v drobnochovech existují čtyři obávaná onemocnění, při nichž může dojít k úhynu většího počtu kusů zvířat. Ne vždy, a troufám si říci, že nejméně často se jená o mor králíků. Daleko častějším onemocněním v současné době bývá nakažlivá rýma králíků a kokcidióza. Již vzpomenutá myxomatóza pak hrozí především v podzimních měsících, o to více nás však může zaskočit.

Pasterelóza, neboli nakažlivá rýma králíků, je onemocnění bakteriálního původu, postihující hodní a dolní cesty dýchací. Příznakem onemocnění je kýchání, výtok z nosu a z očí, zaostávání v růstu a občasné i výcečetné úhyny. Pokud je toto onemocnění včas diagnostikováno, je možné nemocné kusy léčit a celý chov ozdravit. V některých případech, při opakovaném výskytu, lze také použít vakcínu proti původci tohot onemocnění.

Druhým a pravděpodobně nejzávažnějším onemocněním v drobnochovech králíků je kokcidióza. Je až k nevíře, kolik chovatelů není ochotno existenci této nemoci ve svém chovu připustit. Přitom přítomnost kokcidií ve střevě králíka je zcela běžná. Jde jen o to, zda ji dáme příležitost k tomu, aby se projevila jako původce onemocnění. To se nám podaří velmi snadno špatnou hygienou v chovu, zkrmováním nadměrného množství snadno zkvasitelného krmiva, nepoužíváním preventivních preparátů u rizikových skupin (ramlice kojící, mladí králíci a odstávčata) a v rizikovém období (teplé jarní a letní dny), časté střídání krmné dávky. Umožníme tím jednak přemnožení kokcidií v prostředí a vzrůst jejich schopnosti způsobit onemocnění, nebo dyskomfort střevního prostředí králíka, a tím oslabení jeho obranných mechanismů, popřípadě obojí.

Důsledkem je v dnešní době nejčastější forma kokcidiózy - střevní kokcidióza. Králík hubne či neroste, může se objevit průjem nebo tympanie (nafouknutí) dutiny břišní, skřípání zubů v důsledku kolikových bolestí. Apetit je zachovaný i v popkročilém stadiu nemoci, králíci hynou často s potravou v dutině ústní. Úhyn může mít především mezi mladými kusy masivní charakter. Léčba se provádí často i opakovaně běžnými preparáty (Sulfadimidin, Sulfakombin apod.). Stejnými preparáty lze ovšem těmto nepříjemným příhodám předcházet preventivní aplikací celému chovu několikrát v roce a přísným dodržováním zoohygienických opatření. Další možností je používání granulovaného krmiva pro králíky, jež obsahuje tzv. kokcidiostatika, která zabraňují kokcidiím v pomnožení se v trávícím traktu. Při porušení zkrmování tohoto krmiva však musíme opět počítat s možností výskytu onemocnění. Ostatní opatření, jež se tradují mezi chovatelskou veřejností (napájení octovou vodou, zkrmování pouze suchého krmení apod.) nemohou spolehlivě zaručit ochranu před touto nemocí v drobnochovech králíků. O myxomatóze a moru králíků si povíme příště.

MVDr. Vladimír Šoltys, Jičínská veterinární ošetřovna


index