Lezecký kroužek Prachov ve Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry - Nedlouho tomu, kdy byly tak trochu i našimi velehorami. Celé generace českých lezců sbíraly právě tady zkušenosti z velkých kopců, aby pak zamířily do Alp, na Kavkaz, Pamír či do Himalájí.

Vždyť ve kterých evropských velehorách se domluvíme rodným jazykem? Stalo se, že i Tatry jsou nyní v cizině, avšak troufám si tvrdit, že jsou a zůstanou vždycky už tak trochu naše. A nejen proto, že nespočet českých lezců se zapsalo svými prvovýstupy do ploten, převisů a hřebenů tatranských štítů.

Jičínští lezci neměli sice takto vysoké cíle, přesto prostoupené cesty patří k těm hodnotnějším, jež si lze v Malé studené dolině vytyčit. Základnou byla Teryho chata. Během týdenního pobytu (1. až 8.8.1998) navštívili lezci Širokou vežu, Malý ladový štít, Prostredný hrot, Baranie rohy a především Žlutou stenu a Lomnický štít, kde byly vylezeny nejhodnotnější cesty.

Uznání za kvalitní výkony patří všem zúčastněným. Přece jen bych vyzdvihl výkony všech nováčků, kteří se zájezdu zúčastnili - P. Mráze, D. Hanáka, P. Slouky a S. Synka. Především dva posledně jmenovaní se podíleli na průstupech nejhodnotnějšími tůrami jako naprosto rovnocenní partneři. Velkou měrou se samozřejmě na dobrých výkonech podílelo nádherné počasí, které kromě jednoho dne umožnilo vydat se i do opravdu náročných cest.

Nejhodnotnější výstupy:

Lomnický štít - západní stěna (Orlowského cesta, hodnocená za V) lezli - M. a P. Skřivánek.

Lomnický štít - západní stěna (Hokejka za V + A1 AF) lezli - V. a P. Slouka, V. Šoltys a S. Synek.

Žlutá stěna - (Cagašíkova cesta za V A2 AF) lezli - V a P. Slouka, V. Šoltys a S. Synek.

Žlutá stěna - (Diretissima V + A2 OS) lezli - V. a P. Slouka, V. Šoltys a S. Synek.

Žlutá stěna - (Parákova cesta VI OS) lezli - V. Šoltys a S. Synek.

Nezbývá, než popřát lezcům z L.K.P. a nejen nováčkům, aby se tradice pravidelných tatranských zájezdů opět obnovila. Horám zdar a těm tatranským zvláště!

Vladimír Šoltys


Nábor do sportovních oddílů v Jičíně

Házená přijímá chlapce ve věku 6 - 15 let, kteří trénují ve 4 tréninkových skupinách. Zájemci se mohou hlásit denně od 16 hodin na hřišti házené, nebo telefonicky - tel.:0433/523531 - Kynčl.

Fotbal Jičín přijímá chlapce od 6 do 9 let do 2 tréninkových skupin. Hlásit se mohou každé pondělí a pátek od 15 hodin na stadionu v Lipách v Jičíně.

Robousy přijímají chlapce od 6 do 9 let do 2 tréninkových skupin. Hlásit se mohou každý pátek od 16 hodin na hřišti v Robousích, nebo telefonicky - tel.:0433/523455 - Hošek.

Judo přijímá chlapce i dívky ve věku 7 let a starší. Hlásit se mohou každé úterý a čtvrtek od 15 hodin ve sportovním areálu, nebo telefonicky - tel.:0433/23462 - Letošník.

Karate BUDO Jičín přijímá chlapce ve věku 6 let a starší. Bližší informace budou zveřejněny na vývěsce ve výloze pekárny na Husově třídě.

Orientační běh přijímá chlapce a dívky ve věku 7 let a starší. Hlásit se mohou každou středu od 15 hodin na hřišti na Čeřovce, nebo telefonicky - tel.:0433/580295, 523714 - Holas.

Volejbal Sokol Dřevěnice přijímá chlapce a děvčata ve věku 11 - 13 let. Hlásit se mohou telefonicky - tel.:0433/23025 - Nidrle, nebo 0433/580290 - Zellerin.

(red)


Extrémní závod HI-TEC SURVIVAL

Brada - O tomto víkendu (19. a 20. září 1998) si na své rozhodně přijdou vyznavači "tvrdých přírodních sportů). Na Bradech u Jičína se totiž koná Mistrovství české republiky v extrémním závodě HI - TEC SURVIVAL, který z pověření asociace extrémních sportů pořádá SPORT RELAX Jičín.

Závod je složen mimo jiné z lezení, slaňování a přemostění, orientačního běhu, plavání, slalomu na kánoích...

Průběh extrémního závodu bude živě přenášet Radio Contact Liberec a ze záznamu pak jeho část televize NOVA.

(red)


Na Husovce se daří i horským kolům

Jičín - V pátek odpoledne, před posledním srpnovým víkendem, se do okresního města sjela šestnáctka nejlepších cyklistů a reprezentantů České republiky v závodech horských kol.

"Fotolab bike show °98" byla stejně tak jako v předchozích ročnících spíše exhibicí než tvrdým závodním kláním. Jezdci tak měli možnost představit nejen sebe, ale především mladou sportovní disciplinu, která se v podání našich reprezentantů začíná pomalu, ale jistě prosazovat i ve světových měřítcích.

Na pěší zóně Husovy třídy se při té příležitosti sešlo i několik desítek diváků, jejichž ledové tváře se nepodařilo rozehřát ani módní přehlídkou firmy Ivaso, aerobikem, ani ukázkou umění cyklotrialisty Vlasty Hynčice.

A tak závodníci kroužili po Husovce bez podpory diváků, kteří kupodivu nedovedli povzbudit ani domácího Michala Špačka, hájícího barvy SK Sagita Jičín. Michalovi se podařilo probojovat z rozjížďky do semifinále, ze kterého však již nepostoupil. Vzhledem k charakteru závodu, respektive exhibice, se rozhodně v Michalově případě nedá hovořit o neúspěchu. Spíš se na jeho současném výkonu podepsala únava z nedávno absolvovaného "Tour de France" horských kol, kde byl z české reprezentace druhý a kde celkově, v konkurenci stovky nejlepších světových jezdců, obsadil velmi pěkné třicáté místo.

Na žulové dlažbě Husovky se stejně tak jako v loňském roce nejlépe dařilo Martinu Kaňkovskému (Česká spořitelna MTB). Druhý dojel František Hladík (Trek) a třetí Jakub Novák z BC Sport Moravská Třebová.

(mar)


Cesta za pivem Tour de Biere

Jičín - Zvláštní závod - bez plakátů, bez pozvánek, a přece přišlo na start letošního, už 17. ročníku, rekordních 230 závodníků. Protože jest to závod krásný - svojí tratí, svou amatérskou myšlenkou, svou tradicí.

Závod se jede v unikátní formuli "Schwarz", tedy na cestovních kolech (čím starší, tím lepší) vybavených dle předpisu. Nesmí chybět ruční brzda, reflektor, zvonek...

V poslední prázdninový pátek se jela časovka jednotlivců na prachovském okruhu. V sobotu horská etapa, dlouhá 72 kilometrů. Velkou atrakcí je už sám start závodu, kdy na parkovišti u AGS stojí řada závodníků a na druhém konci plochy jejich kola.

Startující běží ke strojům, během několika vteřin je parkoviště prázdné a dlouhý had vyráží směr Košov, Kozákov, Valdštejn, Troskovice, Pařezská Lhota. Profilu tratě odpovídá předepsaný časový limit - 7 hodin, aby ujeli i turisté. Ale vítězové dovedou pod tři hodiny. Dojeli všichni. V tom čísle 51 žen a 44 veteránů nad 45 let. Nejstarší, Karel Hlaváč, jel pod 5 hodin.

Vzhledem k tomu, že dnes už profesionál Michal Špaček nestartoval, poprali se o vítězství Petr Košátko, Luboš Kotlář a Pavel Crha, kterým stačil i veterán Jiří Kazda. Nejlepší z děvčat, Renata Havrdová, dojela v celkovém pořadí 21.

(prochor)

Výsledky závodu Tour de Biere

Časovka
muži: 1. Pavel Crha 25:43 minut
veteráni: 1. Jiří Černý 25:31 minut
ženy: 1. Renata Havrdová 30:01 minut

Etapa
muži:
1. Petr Košátko 2:49:26 hod.
2. Luboš Kotlář 2:49:50 hod.
3. Pavel Crha 3:00:23 hod.

veteráni:
1. Jiří Kazda 2:53:30 hod.
2. Jiří Černý 3:06:50 hod.
3. Tomáš Němec 3:10:21 hod.

ženy:
1. Renata Havrdová 3:41:10 hod.
2. Madla Kolářová 3:42:45 hod.
3. Helena Kratochvílová 4:11:13 hod.


Chodce doprovázel studený déšť

Nová Paka - Závod mužů na dvacet a žen na deset kilometrů zahájil v neděli 6. září 1998 seriál sportovních klání pátého kola první a druhé ligy v atletice.

V nepříznivém, deštivém počasí se na chodecké trati v okolí novopackého stadionu prosadil slovenský reprezentant Malík (1:35:15 hod.) v dresu Moravské Slavie Brno před chodcem SK Nové Město nad Metují Davidem Šnajdrem (1:40:12 hod.).

Velmi dobře si vedli i domácí. Jiří Šorm došel šestý v čase 1:46:38 hod., Rudolf Cogan třináctý (1:57:23), Zdeněk Sucharda patnáctý a Ondřej Kobrle devětadvacátý. Tato čtveřice v celkovém hodnocení své skupiny druhé ligy získala čtyři prvá místa, a tím i 35 bodů do posledního kola 2. ligy atletů. Na desetikilometrové trati skončila z domácích žen nejlépe Burešová v čase 1:04:04 hod.

(red)


Superkros ve Štikovské rokli

Nová Paka - V neděli 4. října proběhne ve známe Štikovské rokli u Nové Paky závod série JIM BEAM CUPU 98 v superkrosu. Po loňské vydařené premiéře přivítají novopačtí pořadatelé celou superkrosovou špičku a fanoušci se jistě těší na opětovný souboj loňského vítěze W. Formanka s P. Kuchařem ve dvěstěpadesátkách i na snahu P. Bartoše obhájit vítězství ve stopětadvacítkách. Příznivci tohoto atraktivního motoristického sportu mají tak příležitost vidět mistry řidítek na vlastní oči a jistě si tuto možnost nenechají ujít.
(ku)


Michal Špaček byl nucen po startu odstoupit

Jičín - V neděli 6. září 1998 se jel finálový závod Českého poháru Rubena v cross country. Velice těžká trať závodu horských kol vedla poblíž brněnského hotelu Myslivna.

Jeden z favoritů závodu, ale i adept na skvělé umístění v celkovém pořadí Českého poháru, jezdec SK Sagita Jičín Michal Špaček, byl nucen krátce po startu ze závodu odstoupit.

"Asi po čtyřech stech metrech po startu jsem byl dvakrát po sobě sražen s kola. Při druhém nasedání jsem přetrhl řetěz. Chtěl jsem ho opravit, ale koncovka byla příliš ohnutá", vysvětlil své odstoupení ze závodu jezdec jičínské Sagity. Dodal ještě, že s celkovým pátým místem v konečném pořadí Českého poháru v tak těžké konkurenci je spokojen.

Michal Špaček a Radovan Fořt se o minulém víkendu zúčastnili populárního štafetového závodu "Dolomiten mann" v Rakousku. O jeho průběhu a výsledcích vás budeme informovat v příštím vydání Nových Novin.

(Fe)

Výsledky finálového závodu v Brně a konečné pořadí Českého poháru Rubena v cross country

Brno - ženy:
1. Neumannová (Česká spořitelna) 1:37:04 hod.
2. Polívková (Pro Free Sport) - 3:56 min.
3. Jeřábková (Cyklosport Fišera) - 9:13 min.

Konečné pořadí:
1. Neumannová 262 bodů
2. Polívková 241 bodů
3. Jeřábková 206 bodů

Brno - muži:
1. Nazarej (SR - Author Trenčín) 2:40:25 hod.
2. Štícha (Author Praha) - 0:46 min.
3. Ježek (Author Praha) - 1:08 min

Konečné pořadí:
1. Kaňkovský (Česká spořitelna) 193 bodů
2. Kořínek (Česká spořitelna) 191 bodů
3. Nazarej (SR - Author Trenčín) 180 bodů
5. Špaček (Sagita Jičín) 160 bodů


index