logo NN, 13K

Zmoklé oslavy proběhly důstojně

Kopidlno - Jediné, co pořadatelé oslav 475. výročí udělení znaku města a znovuudělení statutu města Kopidlnu (1. června 1998) "nezvládli", bylo počasí. Téměř neustávající déšť a chladno nepříjemně podmalovávaly všechny tři dny oslav pořádaných městským úřadem a organizacemi města Kopidlna.

Od pátku 11. do neděle 13. září 1998 nestálo počasí sice za nic, přesto organizátoři udělali vše proto, aby oslavy proběhly důstojně a podle předem stanoveného scénáře. V pátek stačil starosta města Zbyněk Smolík přivítat na nádvoří zámku asi čtyři stovky účastníků oslav, a pak nebe otevřelo svoji mokrou náruč. Sílící déšť provázel vystoupení dětí z mateřské a základní školy na nádvoří zámku, jičínský soubor Smetana byl nucen k rozevřeným pestrobarevným deštníkům zpívat improvizovaně z oken prvního patra zámku a avizovaný ohňostroj skomíral v přívalech vody.

V sobotu pak byla v obřadní síni MěÚ otevřena výstava obrazů a fotografií, mapující historický vývoj Kopidlna. Nejvýznamnější částí expozice byly originály dokumentů připomínající rok 1514, kdy Zikmund Kopidlanský vymohl na králi Ludvíku Jagellonském povýšení Kopidlna na město. Vystaveny byly i pečeť a písemné materiály, kterými byl 9. března 1523 udělen Kopidlnu městský znak v podobě napůl bílé a napůl černé kozí hlavy v modrém poli dřevěného erbu.

V průběhu dne si účastníci oslav prohlédli místní základní a mateřskou školu, palmový skleník v zámeckém parku a firmu BENKO, kde probíhala výstava techniky a zařízení závodu, okružní jízdy městem organizovali hasiči na historické stříkačce "Stratílek". Skupiny Větráci a Šlapeto hrály vzhledem k nepříznivému počasí v jídelně cukrovaru místo v přírodním areálu místního Autoklubu a komu zbyly síly, přišel večer na posvícenskou zábavu.

Neděle pak patřila především fotbalu. Dopoledne hrála mládež, po slavnostním posvícenském obědě pak staré gardy Kopidlna a Liberce - Vesce 2:2 a TJ Kopidlno A s Klubem fotbalových internacionálů ČR 3:3. V Kopidlně bylo hezky, škoda jen, že svojí "troškou do mlýna" nepřispělo i počasí.

(mar)


Nepopulární aktivity američanů

Jičín - Novým vlastníkem Dentalu se před nějakým časem stal americký Penzijní fond River Side. Už v květnu letošního roku zástupci majitele vyhrožovali propouštěním, to se však mělo údajně týkat pouze administrativních a režijních pracovníků.

K lámání chleba došlo 11. října 1998, kdy bylo "na dlažbu vyhozeno" najednou přibližně 65 zaměstnanců hlavně z výroby. Celkový počet propuštěných se však dá jen těžko stanovit, protože "Černého Petra" dostanou i někteří dělníci, kteří jsou v současné době v pracovní neschopnosti.

Důvodem tohoto nepopulárního kroku je údajně náhlý ekonomický propad Chemapolu a ztráta ruských trhů. Američané se však nikterak netají tím, že firmu zhodnotí restrukturalizací a pak jí samozřejmě se ziskem opět prodají. Ředitel Dentalu ing. Jiří Zubatý s takovýmto postupem majitele nesouhlasí, proto dal výpověď a odešel pracovat do firmy Aveflor a.s. v Budčevsi.

(mar)


Karate - Do Fudokan

Jičín - Klub tradičního karate Fudokan rozšiřuje svoji základnu a pořádá nábor nových členů ve věku od šesti let.

Máte-li zájem o výuku tradičního karate, hlaste se každé úterý a čtvrtek v 19.30 hod. v jičínském sportovním areálu na tatami v judo sále.

(dud)


Úplná uzavírka silnice

Butoves - V termínu od 19.10.1998 od 7.00 hodin do 23.10.1998 do 15.00 hodin bude úplně uzavřena silnice III/32842 v obci Butoves. Během čtyř dnů zde bude provedena generální oprava železničního přejezdu.

Objízdné trasy povedou obousměrně z obce Butoves přes obce Milíčeves, dále na Vitiněves, Popovice a do obce Tuř. Vlastní objízdné trasy i uzavírka budou řádně označeny dopravními značkami.

(tm)


Loupežníci přijíždějí i ze zahraničí

Nová Paka - Ve večerních hodinách dne 18.9.1998 došlo ve městě k vloupání do výlohy zlatnictví. Bezprostředně po nahlášení události očitou svědkyní se policisté místního oddělení rozjeli na místo činu.

Provedeným šetřením bylo nedlouho po činu nalezeno osobní vozidlo, kterým pachatelé přijeli před vytipovaný obchod. Auto odcizili tentýž den rovněž v Nové Pace. Ve vozidle byly zajištěny molitanové podušky a několik náušnic z nakradeného lupu, jehož hodnota dosahovala téměř 150 tisíc korun. Po provedených policejních opatřeních byli pachatelé zadrženi na jednom z hraničních přechodů. Následujícího dne bylo dvojici pachatelů ve věku 19 a 22 let pocházejících z Polské republiky sděleno vyšetřovatelem OÚV Jičín obvinění z trestných činů krádeže, poškozování cizí věci a neoprávněného užívání cizí věci podle § 247/1b,2 - 257/1 - 249/1 trestního zákona.

(tm)


Z Libosadu až do Lisabonu

Sedličky - Ano, kmen krásného vzrostlého dubu z Libosadu putoval, lépe řečeno se plavil Středozemním mořem až do Lisabonu na výstavu Expo °98.

První zmínka o této události, že kmen expedice Monoxylon z Hradce Králové pochází z jičínského Libosadu, zazněla v Nových Novinách 4. září 1998, žel téměř na konci celé expedice.

Je smutné, že občané Jičína se o této velké zajímavosti dozvěděli až nyní. Vzhledem k široké mediální kampani, týkající se citované expedice, je jistě škodou, že město Jičín, ale možná i občanské sdružení Lodžie nevyužilo této akce k propagaci našeho města a zvláště lesoparku Libosad.

To, že radní města již v prosinci 1997 rozhodli o tom, že dubový kmen darují na expedici, je správné a jistě by toto rozhodnutí vzhledem k tomu, že uvedený kmen musel v rámci rekonstrukce parku padnout, podpořila a schválila většina rozumné občanské veřejnosti. Škoda, že díky jednomu staletému kmenu z našeho lesoparku nedošlo k propagaci Jičína a Libosadu nejen u nás, ale i na světové výstavě Expo '98.

(PKa)


Sauny a malý bazén již za měsíc

Jičín - Zdárné ukončení první etapy rekonstrukce bazénů sportovního areálu se pomalu stává skutečností. V těchto dnech jsou všechny druhy stavebních prací dokončeny přibližně z devadesáti procent. Zůstává pouze obor "měření a regulace", který přijde na řadu až po kompletním ukončení instalace topení a vzduchotechniky.

Znovu upozorňujeme, že první etapa rekonstrukce bazénů se týká pouze malého bazénu, brouzdaliště, saun, sociálního zázemí, provozních místností obou bazénů a všech společných technologií.

Dnes se na malém bazénu a v jeho zázemí finišuje. Stále zde ještě pracují dlaždiči a obkladači. Další řemeslníci dokončují kazetové podhledy a místnost plavčíka, ze které je na rozdíl od původní výhled do obou bazénů. V konečné fázi je instalace oken malého bazénu, technologie whirlpoolů, montovaných příček, dveří a pánské a dámské suché sauny. Suché uvádím záměrně proto, že příznivci saunování zde najdou i parní saunu, nebo lázeň, do níž bude s největší pravděpodobností přístup zdarma přímo z malého bazénu. Nový bude i vstup do obou bazénů a saun z ulice U Stadionu.

Zbývá dodat, že první etapa rekonstrukce bazénů přijde město přibližně na 45 milionů korun, k otevření malého bazénu a saun by mělo dojít začátkem listopadu, a že o termínu realizace rekonstrukce velkého bazénu rozhodne až nově zvolené městské zastupitelstvo.

(mar)


I všední dny mohou být svátky

Nová Paka - Starší generace má jistě v paměti "Podkrkonošskou krajinskou výstavu", která byla uspořádána v roce 1947 v prostoru dnešního fotbalového stadionu. Uběhlo více než půl století a dějiny začínají v této sféře psát novou kapitolu.

V závěru září se sál a jídelna bývalé Velvety oděly do slavnostního hávu. Klub podnikatelů Novopacka se totiž rozhodl představit veřejnosti svou novou aktivitu. Přípravy začaly na jaře, kdy problémy nebyly s výstavištěm, ale spíše s tím, jakou formou uvést veřejnost do reality. Na mnohé odpověděl prezident Klubu podnikatelů ing. Libor Svoboda ještě před zahájením výstavy.

"První novopackou výstavu jsme nazvali prezentačně - obchodní. Vznikla iniciativou našeho klubu za spolupráce Okresní hospodářské komory. Jsme rádi, že se tato akce podařila. Chceme při ní prezentovat naše podnikatele v oblasti služeb a výroby. Zároveň však chceme našim spoluobčanům ukázat i možnosti, které podnikání dává. Výstava by měla být prvním krokem k většímu dialogu mezi podnikateli a k navázání neformální spolupráce mezi nimi. Máme v úmyslu tuto tradici obnovit a navázat na výstavy minulosti, které však probíhaly v jiných podmínkách a časových rozměrech. Myslíme si, že tímto vystoupením a předvedením výrobků a služeb přispějeme k dobrému jménu města, větší aktivitě nás všech a lepší spolupráci."

Organizátoři a vystavovatelé neponechali nic náhodě. Zástupci všech 42 zúčastněných firem si své kóje aranžovali podle vlastních představ a někteří k výrobkům přidali i přímou ukázku svých služeb. Nikde nechyběly obrázkové bulletiny, vizitky firem ani instruktážní materiál v letácích. Chyběl však přímý objednávkový prodej v den výstavy, větší možnost inzerce v tisku a řada dalších drobností.

Výstava Klubu podnikatelů už tedy patří minulosti. Zda bude prosperitou pro současné aktéry i pro ty, kteří se svou účastí letos zaváhali, ukáže teprve budoucnost. Jedno je však jisté už dnes. Výstava promluvila do svědomí řadových občanů, ale pořadatelům vehnala na čelo vrásky. Především proto, že oba sály praskaly ve švech. Je to však jediné kultivované prostředí, vhodné pro podobné akce. Vernisáže výstavy se mimo jiné vzácné hosty zúčastnili senátor a jičínský starosta Jiří Liška, přednosta OkÚ Jiří Vitvar, novopacký starosta Petr Kuřík a předseda OHK Čestmír Jung.

Karel Pokorný


Suchardův dům mění interiér

Nová Paka - Historická galerie v Nové Pace hostila ve své existenci mnoho děl významných umělců a ani nastupující podzim nebude výjimkou.

Od pátku 9. října 1998 se zde milovníkům malířského kumštu představí jedna z nejlepších výtvarnic podkrkonošského města Věra Hörstová. I když rodačka z obce Vrchovina, přesto její krajinky jsou širokou škálou navštívených míst nejen z okolí Novopacka. Ostatně, to už budou moci posoudit návštěvníci galerie sami.

Dlužno dodat, že výstava obrazů umělkyně bude trvat pouhé tří neděle, do 31. října 1998.

(KP)


index