Muž, který se znal se Suhartem

Brada - Tím mužem je Josef Petráček, který, ač z Nymburka, žije po většinu roku ve své chalupě na Bradech.

Je mu 75 let a do letošního jara odtud denně vyjížděl na stavby jedné nástupnické firmy po Teplotechně: do Chvaletic, Opatovic, do Semtína. Vysoce kvalifikovaný dělník, špičkový odborník na vyzdívání pecí, mistr, který to s dělníky dovede a práci rozumí jako málokdo.

Proto ve svých nejlepších letech, po čtyřicítce, byl vyslán na stavby do zahraničí. V roce 1966, ještě za prezidenta Sukarna, odjel do Indonézie a stavěl na Celebesu velkou cementárnu a šéfoval tu sto dvaceti místním dělníkům s titulem inženýra. Proto také musil chodit v bílé košili. Sukarnův režim směřoval do sovětského tábora a komunisté tam začínali hrát rozhodující roli. Šlo tedy tehdy i o naši politicky motivovanou hospodářskou pomoc. Ale jak sám vzpomíná, komunisty tam byli vzdělanější lidé, kdežto prostí vesničané, vyznávající islám, se komunismu báli. Po necelém roce pobytu prožil Josef Petráček v Indonézii převrat - nástup generála Suharta k moci a fanatický hon na komunisty a jejich vraždění. Mnoho jejich uřezaných hlav viděl naražených na kůly plotů. České odborníky, vlastně také komunisty, pro jistotu chránili vojáci.

Brzy po převzetí moci Suharto, jehož více než třicetiletá vláda v Indonézii letos v květnu skončila, se přijel na cementárnu podívat. I Josef Petráček si s ním potřásl rukou a prováděl ho po stavbě. Večer se pak zúčastnil Suhartova banketu. Na Suhartovi se mu líbila jeho nenadřazenost, samozřejmost s jakou hovořil s prostými lidmi i s ním.

Josef Petráček si nežil v Indonézii špatně. Dostával na den 16 dolarů - platil si z toho kuchařku a jídlo, kdežto uklízečku a šoféra s vozem měl k dispozici. Jídlo bylo laciné, dva dolary na týden stačily. Jen kdyby člověka netrápilo vlhké tropické vedro! Na obrázku vidíte Josefa Petráčka před domorodým domkem (fotografii, jak si podává ruku se Suhartem, nebylo možno pro malou ostrost reprodukovat).

Velký zisk měl z českých odborníků Pragoinvest: bral za Josefa Petráčka skoro 3.000 dolarů měsíčně. I proto pokračovala československá pomoc Indonézii i za antikomunisty Suharta.

(Ú)


Čeští "kamikadze"

Vysoké Veselí - Patřím mezi řidiče, kteří zasedají za volant automobilu téměř každý den, bez ohledu na počasí či roční dobu. Během jízdy se potkávám s různými záludnostmi.

V posledních letech u nás podstatně vzrostl počet majitelů kolečkových bruslí. Tato móda má svůj velký klad - vylákala velké procento mládeže od pasivní zábavy (televize, počítačové hry apod.) k aktivnímu pohybu. Má však i své negativní stránky. Mezi hlavní zápor patří nedostatek vhodných ploch pro provozování této zábavy. Velice dobře jde bruslit na asfaltovém povrchu. Mnoho bruslařů proto zkouší své umění na silnicích. Někteří jezdí na bruslích do školy, či za kamarádem do sousední obce. Nic proti tomu, pokud alespoň trochu ctí zásadu, že silnice je určena nejen jim a že auta jsou rychlejší, silnější a mohou jim způsobit nepříjemnosti.

Podzimní období bývá deštivé, ráno jsou mlhy, později se rozednívá a večer dříve stmívá. To ovšem nebere na vědomí více něž polovina cyklistů. Mnoho lidí ráno spěchá do práce a kolo zvolí z důvodů nejen finančních, ale mnohdy i časových. Nemusí čekat na autobusy, kterých jezdí stále méně. Zapomínají však ve spěchu, že při jízdě na veřejné komunikaci není důležité pouze vidět, ale hlavně být viděn. Pokud je tma a k tomu ještě třeba prší, je jízdu na neosvětleném kole možno přirovnat k aktivitám japonských kamikadze. Proto žádám cyklisty a bruslaře: Dělejte vše proto, abyste předešli nehodě! Většinou totiž dopadnete hůř než automobil. Přesto jeho řidič může být díky vašemu nezodpovědnému riskování hodně nešťastný!

(per)


Kaplička má nový kabát

Kopidlno - Město nechalo v souvislosti s opravou fasády místní kapličky natřít i její střechu. Po odrezení byl proveden základní nátěr a dva nátěry epoxidehtovou barvou. Tako kombinace by měla zaručit dlouhou životnost a je na ní stanovena záruční doba pěti let.

Nátěrové práce provedla osvědčená dvojice Jiří Cerman a Václav Skřivánek z Pševse. Náklady na tuto akci by neměly přesáhnout částku jedenácti tisíc korun.

(VlHl)


Bez mapy se neobejdeme

Jičín - Všem z nás se jistě někdy dostala do rukou mapa města, republiky nebo okresu. O těch, kteří tyto pro nás samozřejmé služby dělají, nevíme mnoho. Proto jsme požádali manžele Prášilovy z pracoviště Geodézie ČS, a.s. v Jičíně, aby nám poskytli kratší rozhovor o tom, jak geodézie pracuje.

Co se vlastně skrývá pod činností Geodézie ČS?

Těch činností je více. Jako základ je tvorba autoatlasů, map pro cestování, turistiku i navigaci GPS, mapy na CD ROM, plány měst, software, digitální systémy na míru a spousta dalších aktivit.

Můžeme se u nějakých zastavit? Co je vlastně například GPS?

Zkratka GPS znamená "Globální polohový systém" nebo ještě jednodušeji "Světový systém určování polohy". Byl vyvíjen od 70. let a dodnes ho spravuje Ministerstvo obrany Spojených států amerických. Pro jednotlivce byl dlouho nedostupný především z finančních důvodů. V posledních letech však dochází k výraznému zlevnění.

Na jakých principech funguje?

Jde o satelitní navigační systém, ve kterém je zapojeno 24 družic, obíhajících zemi na čtyřech oběžných drahách ve výšce asi 20.000 km. GPS poskytuje výsledky v souřadnicích vztažených ke Světovému geodetickému systému a lze je přenést do běžných map vybavených touto sítí. Právě Geodézie ČS udává ve všech mapách jednotlivé souřadnice potřebné k přesnému udání polohy.

Jaká je přesnost?

U profesionálních přístrojů je odchylka jen několik centimetrů. U těch běžných, které se dají pořídit již od 7.000,- Kč je maximální odchylka do 100 metrů, avšak v 95 procentech je to do 50 metrů.

Právě i z těchto důvodů se především využívají v různých dispečerských firmách, záchranných systémech. Jejich potřebnost se projevila i při loňských záplavách na Moravě. Oblíbené se však stávají i mezi samotnými turisty.

Vaším posledním doslova "hitem" jsou nové CD ROMy. Co na nich najdeme?

Základem této edice je náš Autoatlas ČR 1:100 000. Členění těchto CD ROMů je již dle nového územně-správního uspořádání. Těchto CD ROMů je celkem 16. Dále v nich naleznete i podrobné mapy všech okresních měst, ale i města menší.

Připravuje vaše firma v současné době nějakou novinku?

Chceme navázat na úspěšné vydání Atlasu Krkonoš, který nyní doplňujeme o komplet map polské části Krkonoš. Chystáme vydání prvního díla u nás, kde nebudou detailně zachyceny Krkonoše pouze z české strany, ale jako celek. Na tomto unikátním atlasu spolupracujeme spolu i s polskou stranou. Myslíme si, že právě i o tento atlas bude jistě velký zájem.

Závěrem se musíme zeptat na to, kde se zákazníci mohou blíže seznámit s vašimi produkty a výsledky vaší práce?

Naše produkty zakoupíte u mnoha našich prodejců. K dostání jsou v informačních centrech, knihkupectvích, ale samozřejmě i přímo v sídle naší firmy v Jičíně, Ruské ul. 16, tel. 0433/523220. Pro ty, kteří mají k dispozici Internet, máme vlastní stránky na adrese http://mapy.geodezie.cz

Děkujeme za rozhovor.

(max)


Umí ze starého udělat nové

Nová Paka - Každý z nás potřebuje čas od času zrenovovat nebo vylepšit interier svého bytu. U starých a opotřebovaných dveří pak stojí před nelehkým rozhodnutím. Buď staré a nevzhledné dveře vylepšit nátěrem, nebo je vybourat a vyměnit za nové. Ani jedna z možností se neobejde bez starostí a radikální vybourání vám z bytu na nějaký čas udělá staveniště.

Je tu však ještě třetí možnost, kterou nabízí firma PORTAS. Ta se více než před dvaceti lety otázkou oprav starých dveří začala zabývat a vyvinula originální metodu jejich renovace. Zaměstnanci závodů PORTAS obnovují za pomoci nejmodernější techniky a vysoce kvalitních materiálů zachovalé solidní korpusy poškozených dveří. Široký sortiment sahá od nápaditých vitrážových výplní, dveří se skleněnou výplní, stylových a čalouněných dveří až po rustikální provedení v dubovém dekoru. Na rozdíl od pravého dřeva odpadá u použitých povrchových materiálů neoblíbené natírání.

Nespornou výhodou celého systému je jeho rychlost a ekologická šetrnost. Pracovníci PORTASu provedou opravu dveří během jednoho jediného dne a renovací zárubní řeší bezproblémově a čistě. Navíc opotřebované dveře nekončí na smetišti nebo ve spalovně, ale slouží vám dále k plné spokojenosti.

Výrobky firmy PORTAS jsme měli možnost zhlédnout v minulém týdnu na Výstavě podnikatelů a živnostníků v Nové Pace. K výsledkům jejich práce se dá říci jediné: Renovace metodou PORTAS udělá z každých opotřebovaných dveří reprezentativní prvek vašeho bytu.

(tom-PI)


Nové tituly U Pašků

Jenčík, Jirák - Fotbal zezadu. Ze vzpomínek brankáře Jana Stejskala. Olympia Kč 139,-

Vl. Komárek - Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu. Rozšířené vydání, tentokrát už v konečné úpravě. Primus Kč 89,-

Trojan - Viktor Preiss - tiché rozmlouvání. Zítko Kč 159,-

Vít - Josef Abrahám - tiché rozmlouvání. Zítko Kč 159,-

Encyklopedie stromů a keřů. Rebo Kč 349,-


Z rady města Jičína

Pronájem restaurace: O další pronájem restaurace na zimním stadionu měli zájem čtyři účastníci nabídkového řízení. Rada rozhodla, že vítězem nabídkového řízení se stal Roman Capouch, Kosmonautů 833, Jičín.

Poskytnutí příspěvku: Předseda Okresního výboru Svazu neslyšících a nedoslýchavých ČR Zdeněk Sochor se obrátil na radu města s žádostí o poskytnutí finančního příspěvku k zajištění aktivu pro sluchově postižené, který se konal na Okresním úřadě v Jičíně dne 23. září 1998. Příspěvek byl poskytnut z fondu starosty města Jiřího Lišky.

(red)


Z bloku Policie České republiky

Jičín - Pracovník SPT Telecom v pondělí 21.9.1998 ráno oznámil na OOP v Jičíně, že došlo k vloupání do telefonního automatu na autobusovém nádraží. Dosud nezjištěný pachatel z mincovního telefonního automatu odcizil kasu s finanční hotovostí vyšší jak 3000,- korun. Ke kase se dostal zaražením zámku dvířek. K činu došlo s největší pravděpodobností krátce před půlnocí minulého dne.

Valdice - Školou povinný mladík z Valdic v jarních měsících letošního roku vnikl do několika domů v obci a odnesl 3 páry sportovních bot. Ve stejnou dobu "navštívil" balkon panelového domu v Jičíně na Novém Městě, odkud si vzal modré tričko Adidas. "Podíval" se i do prostoru stavby plaveckého bazénu v Jičíně, kde odcizil rozbrušovačku a halogenový reflektor. Před sankcemi trestního zákona chrání pachatele jeho nízký věk.

Nová Paka - Vyšetřovatelem OÚV Jičín bylo v těchto dnech sděleno obvinění z trestného činu krádeže dle § 247/1,2 tr.z. 36 letému muži z Nové Paky. V dubnu letošního roku odcizil z objektu bývalé restaurace ve Staré Pace elektrický kuchyňský robot, dřevěné regály a další věci v celkové hodnotě přesahující 50 tisíc korun.

Pleskoty - Při projíždění pravotočivé zatáčky u obce v jednu hodinu po půlnoci dne 20.9.1998 vjel řidič osobního vozidla Š 120 na levou krajnici, kde se vozidlo dostalo do smyku, po kterém havarovalo do pravého silničního příkopu. Tam narazilo do sloupu elektrického vedení, který přerazilo. Při nehodě utrpěl jeden ze spolujezdců těžké zranění a jeden zranění lehké. Na vozidle vznikla hmotná škoda 20 tisíc korun.

Hořice - V pondělí 14.9.1998 došlo na letišti Aeroklubu Hořice k havárii motorového kluzáku. Provedeným šetřením bylo zjištěno, že letadlo odstartovalo z levé části okraje letiště, po rozjezdu vzlétlo a zhruba po 300 metrech letu se z výšky asi 15 metrů zřítilo. Při nehodě utrpěl pilot zranění a musel být převezen do Okresní nemocnice v Jičíně. Škoda na letadle je odhadována asi na 300 tisíc korun. Případ dále šetří pracovníci úřadu pro civilní letectví.

Budčeves - Za pachatele vloupání do skladu drogistického zboží společnosti Aveflor a.s. Budčeves, ke kterému došlo počátkem tohoto měsíce, byla označena skupina sedmi nezletilých chlapců ve věku od 11 do 14 let z Kopidlna. Vzhledem k nízkému věku pachatelů byla celá věc odložena.

(tm)


Daňový kalendář - říjen

ČTVRTEK 8. října 1998

Pojistné: Záloha na pojistné na zdravotní pojištění OSVČ za měsíc září 1998. Záloha na důchodové pojištění a placení pojistného na nemocenské pojištění OSVČ za měsíc září 1998.

ČTVRTEK 15. října 1998

Silniční daň za III. čtvrtletí 1998.

PONDĚLÍ 26. října 1998

Daň z přidané hodnoty - daň a daňové přiznání za měsíc září nebo III. čtvrtletí 1998.
Spotřební daň - daň a daňové přiznání za měsíc září 1998.

Kalendář pro vás připravila daňová poradkyně Ing. Jana Kavková (tel.: 0433/523 553)


Lékárenské pohotovostní služby v měsíci říjnu

Pohotovostní služba:

Po - Pá: 17.00 - 21.00 hod
Sobota : 12.00 - 17.00 hod
Neděle : 9.00 - 17.00 hod
Svátek : 9.00 - 13.00 hod

Lékárny:

T - lékárna Okr. nemocnice Tylova ulice tel. 21659
H - lékárna Husova ulice tel. 522073
A - lékárna Alfa autobusové nádraží tel. 24344
N - lékárna Nové Město tel. 24505

Po 		5.10.98 A 	12.10.98 A 	19.10.98 A 	26.10.98 A

Út 6.10.98 T 13.10.98 T 20.10.98 T 27.10.98 T

St 7.10.98 H 14.10.98 N 21.10.98 H 28.10.98 T

Čt 1.10.98 N 8.10.98 N 15.10.98 N 22.10.98 N 29.10.98 N

Pá 2.10.98 H 9.10.98 H 16.10.98 H 23.10.98 H 30.10.98 H

So 3.10.98 N 10.10.98 A 17.10.98 H 24.10.98 T 31.10.98 H

Ne 4.10.98 N 11.10.98 A 18.10.98 H 25.10.98 Tindex