Extraligový klub AGS HBC Jičín

Jičín - Oddíl házené byl ve městě založen již v roce 1942. V sezonách 1961 až 1971 byl účastníkem II. ligy, v roce 1974 divize, v letech 1987 až 1992 účastníkem III. ligy, v roce 1993 postoupil do II. ligy, v roce 1994 obsadil 3. místo ve II. lize a konečně v roce 1997 postoupil do extraligy házené.

V sezonách 95/96 obsadil 7. místo ve II. lize, v 96/97 vyhrál II. ligu a postoupil do extraligy. V sezoně 97/98 skončil v extralize na velmi dobrém 7. místě.

Jičínské házenkáře trénuje Miloslav Škarda, kterému asistují Jaroslav Petr a Vladimír Boháček. O zdraví sportovců pečuje MUDr. Petr Krykorka.

Příprava jičínských házenkářů na sezonu 98/99 proběhla v domácích podmínkách. Hrubá část byla zakončena soustředěním v Jizerských horách a herním soustředěním v Jičíně. V přátelském utkání dokázalo družstvo remizovat s reprezentací Alžírska. Cílem družstva v sezoně 98/98 je udržet se v extralize. Do Jičína přišli: Doman, Straka (hostování z Dukly), Mašát (hostování z Plzně), Čurda (hostování z Havlíčkova Brodu), Josef (návrat z Německa). Z Jičína odešli: Zemánek (Dukla), Hrobař, Zíma a P. Farář.

(red)


CZECH CUP s rekordním počtem závodníků

Jičín - SKP JUDO Jičín byl v letošním roce již podruhé pověřen pořadatelstvím mezinárodního turnaje juniorů a juniorek. Čtvrtého ročníku turnaje CZECH CUP se zúčastnil rekordní počet závodníků a závodnic. Přijela reprezentační družstva z 11 zemí, 9 zemských výběrů z Německa i Rakouska a nejlepší závodníci České republiky. Na startu byli i borci pořádajícího klubu, kteří však do konečných výsledků výrazně nezasáhli.

V kategorii juniorů zvítězili: 60 kg - Artmann (Německo), 66 kg - Babič (Slovensko), 73 kg - Bere (Maďarsko), 81 kg - Eggenfellner (Rakousko), druhý byl Hrubý (Česká republika), 90 kg - Rusch (Rakousko), 100 kg - Marták (Česká republika), pátý skončil Stoklasa (Česká republika - Jičín), nad 100 kg - Franke (Německo).

V kategorii juniorek zvítězily: 48 kg - Fekete (Maďarsko), 52 kg - Narex (Slovinsko), 57 kg - Riester (Slovinsko), 63 kg - Jung (Německo), 70 kg - Pažoutová, třetí pak byla Vašutová ( obě Česká republika), 78 kg - Prieto (Španělsko), nad 78 kg - Muller (Německo), třetí skončila Štěpánová (Česká republika).

Soutěž měla vynikající úroveň, protože se jednalo o poslední prověrku a možnost nominace na mistrovství světa juniorů, které se koná 10.10.1998 v Columbii a na mistrovství Evropy juniorů, které bude 21.11.1998 v Itálii. Pažoutová a Hrubý, kteří byli úspěšní již na předcházejících turnajích, si svým umístěním vybojovali účast na mistrovství světa juniorů.

Pořadatelé stejně jako na předcházejících soutěžích se svého úkolu zhostili na výbornou a odměnou jim bylo poděkování od vedoucích zahraničních výprav. Příjemně judistům zněla i slova zástupce MěÚ Jičín Josefa Horáčka, který vysoko ocenil činnost SKP Judo Jičín a dobrou propagaci města Jičína.

Josef Letošník


Automotoshow ve Štikovské rokli

Nová Paka - Ve Štikovské rokli bylo v neděli 20. září opět živo. Sjeli se tam totiž závodníci o Českou trofej CERESIT 4 x 4. K vidění byly nádherné silné vozy, se kterými si zajezdili i osobnosti veřejného života a novináři. Akce byla provázena různými atrakcemi pro děti i dospělé, jako je skákací hrad, elektrický divoký kůň apod. K největším zajímavostem patřil obdivuhodný výkon superkrosaře Petra Kuchaře, který na svém motocyklu předvedl skok 47 m dlouhý. Tím také vystavil pozvánku na závody právě v superkrosu, který se pojede ve Štikovské rokli 4. října.

(ku)


Pohádkový turnaj na kuželně

Jičín - V pohádkovém týdnu od 14. do 18. září 1998 soutěžily školy na kuželně v lípách na 2 x 10 hodů "do plných". Z jednotlivých tříd bodovalo vždy 15 nejlepších do celkového hodnocení.

Soutěžilo se od šesté do deváté třídy. Startovalo celkem 32 tříd z Jičína a Libáně. V jednotlivcích se pak turnaje zúčastnilo 679 hráčů, z toho 343 žáků, 315 žákyň a 21 učitelů i učitelek.

(FK)

Pořadí prvních deseti tříd:

1. 4 ZŠ Jičín - 9 B (895 shoz. kuželek), 2. 1 ZŠ Jičín - 9 A (888), 3. 4 ZŠ Jičín - 7 B (813), 4. 2 ZŠ Jičín - 9 B (807), 5. 1 ZŠ Jičín - 9 B (806), 4 ZŠ Jičín - 7 C (803), 7. 1 ZŠ Jičín - 8 A (787), 8. ZŠ Libáň (786), 9. 4 ZŠ Jičín - 8 C (774), 10. 2 ZŠ Jičín - 8 B (771).

Tři nejlepší chlapci na 2 x 10 hodů:

1. František Oborník 4 ZŠ Jičín - 7 B (104 kuželek)
2. Michal Petrgál 4 ZŠ Jičín - 7 B (98)
3. Petr Matějka 1 ZŠ Jičín - 9 A (93)

Tři nejlepší dívky na 2 x 10 hodů:

1. Lucka Havelková 4 ZŠ Jičín - 7 A (82)
2. Aneta Bláhová 3 ZŠ Jičín - 7 B (77)
3. Martina Tomášková 2 ZŠ Jičín - 8 A (76)


Muži a žákyně přeborníky v atletice

Jičín - Úspěchem skončily mistrovské soutěže atletických družstev pro jičínské závodníky. Poslední mistrovská utkání však výrazně poškodila nepřízeň počasí, a tak muži nedokončili utkání v Týništi a starší žákyně ani nezahájily soutěž v Ústí nad Orlicí.

Pouze ženy v celodenním dešti závodily ve Staré Boleslavi a vedly si vcelku úspěšně, když obsadily čtvrtou příčku, která jim patří i v konečné osmičlenné tabulce druhé atletické ligy.

Družstvo mužů nemělo v uplynulé sezoně v oblastním přeboru rovnocenného soupeře (snad jenom Týniště po loňském sestupu z druhé ligy) a po zásluze i přes nedokončené poslední kolo získalo titul oblastního přeborníka a zajistilo si pro následující sezonu postup do druhé ligy.

O družstvu starších žákyň lze v podstatě říci to samé. Jedinými soupeřkami jim byla děvčata z Chrudimi, loňský finalista Přeboru ČR. A tak i ony se staly oblastními přebornicemi. Tím si zajistily postup do Přeboru České republiky, jehož jedna ze dvou semifinálových skupin se uskutečnila v sobotu 26. září 1998 na jičínském sportovním stadionu.

(peš)


"Dolomiten mann" je jen pro tvrdé chlapy

Jičín - V konečném pořadí pátý nejlepší jezdec Českého poháru Rubena v cross country Michal Špaček se 12. září 1998 zúčastnil jednoho z nejobtížnějších štafetových závodů na světě "Dolomiten mann" v Rakousku, kde reprezentoval Union banku Czech Republic.

Tento štafetový závod je složen ze čtyř samostatných disciplin: Běhu do vrchu (12 km s převýšením 1500 m), paragleidingu, kdy parašutista přelétá údolí, po doskoku balí padák a s ním běží 500 metrů vzhůru do lyžařské sjezdovky, kde předá štafetu kanoistovi, který s lodí běží k řece. Následují 4 kilometry sjezdu dravé řeky a 500 metrů pádlování proti proudu, kde se na břehu štafeta předává bikerům. Ti absolvují 15 kilometrů výjezdů opět do svahů lyžařských sjezdovek s převýšením 1390 metrů a pak sjezd po sjezdovce, na které se jezdí Světový pohár v lyžařských disciplinách. Poslední asi 2 km vedou ulicemi Lienze s cílem závodu na náměstí.

Za Českou republiku se tohoto závodu zúčastnilo 7 týmů, z nichž byly čtyři profesionální a tři amatérské. S ohledem na velmi nepříznivé počasí pořadatelé "vypustili" seskok padákem, takže závody byly odstartovány v pořadí: Běh do vrchu, Gundersonovou metodou potom sjezd kanoistů (úsek proti vodě byl rovněž zrušen) a nakonec horská kola.

"Byl jsem tak prokřehlý, že jsem v cíli nemohl pustit řidítka" okomentoval krátce vliv studeného deště a prudkého větru Michal Špaček. K obtížnosti závodu se vyjádřil i další reprezentant Radovan Fořt, který byl členem favorizovaného týmu RED BULL I.: "Do posledního úseku závodu jsem vyjížděl z první pozice. Pak jsem ale přetrhl řetěz a všechno bylo ztraceno".

Nesmírně těžký štafetový závod "Dolomiten mann" nakonec vyhrál rakousko-německo-italský tým RED BULL "Geist" za 3:00:28 hod. Z českých profesionálů dojela nejlépe na čtvrtém místě štafeta ve složení Martin Horáček, Kamil Mruzek a Petr Dlask (Rencar Czech Republic) za 3:11:05 hod. V celkovém pořadí šestí pak skončili reprezentanti Union banky Czech Republic Stanislav Kynčl, Aleš Marek a Michal Špaček v čase 3:13:45 hod.

(Fe-mar)


Stolní tenisté mistry ČR

Jičín - Ve dnech 11. až 13. září 1998 se konalo ve sportovní hale SKP Sever Ústí nad Labem XXVI. mistrovství České republiky tělesně postižených sportovců ve stolním tenise družstev.

S velkými nadějemi na přední umístění odjíždělo do Ústí nad Labem i družstvo TJ Jičín ve složení Miroslav Cinibuk, Pavel Čech, Karel Formánek a Jiří Soukup. Své ambice jičínští hráči potvrdili již v základní skupině, kde postupně porazili Baník Havířov 4 : 1, TJ Labe Kolín B 4 : 1, SK Jánské Lázně B 4 : 0 a Baník Ostrava rovněž 4 : 0.

V semifinále jičínské družstvo zcela přesvědčivě přehrálo TJ Labe Kolín A 4 : 0 a postoupilo do finále. Tam na jičínské čekal soupeř nejobávanější - SK Jánské Lázně A, který startoval ve složení Ďuračka, Mašek a Martinec.

Úvod zápasu se nevyvíjel příznivě. Po prohrané čtyřhře podlehl Jirka Soukup Maškovi a bylo to 0 : 2. Poté však Mirek Cinibuk porazil Martince, Pavel Čech zvítězil nad Ďuračkou a bylo vyrovnáno. V následujícím zápase však Cinibuk podlehl Maškovi a Jičín znovu prohrával 2 : 3. V předposledním utkání zvítězil Soukup nad Ďuračkou 2 : 1 a bylo znovu vyrovnáno. O mistru republiky tedy rozhodovala až poslední dvouhra, ve které Pavel Čech přehrál Martince 2 : 1 a jičínští po celkovém vítězství 4 : 3 stanuli na stupni nejvyšším a obhájili tak titul mistrů České republiky z loňského roku. Druhé místo obsadilo družstvo SK Jánské Lázně A před TJ Labe Kolín A a Baníkem Havířov.

(hol)


Házenkářské "béčko" vede 3. ligu

Jičín - B družstvo házené AGS HBC Jičín vstoupilo do 3. házenkářské ligy výborným výkonem. Zatím byla sehrána první čtyři kola a jediným kolektivem, který zatím neokusil hořkost porážky, je právě jičínské B družstvo mužů.

Ve čtvrtém kole 3. ligy porazili domácí házenkáři Kutnou Horu 28 : 19. Po 4. kole je AGS HBC Jičín B s 8. body na prvním místě. Druhý je HK Chomutov s 6. body. Stejný počet bodů má i třetí Aritma Praha.

Jičínské "béčko" nastupuje v sestavě: Coufal, P. Kynčl. Šmejc - Aleš Babák, Petr Babák, Kolomazník, Rychna, Josef, Jandera, Střihavka, Ženatý, Číha, Štampoch, Flaxa, Michálek a Schoř.

Kolektiv velmi dobře vedou oba trenéři: Pavel Babák a Ivan Coufal.

(FK)


Mistrovství ČR v extrémním závodě

Brada - V neděli 20. září 1998 skončilo na Bradech vyhlášením výsledků Mistrovství České republiky v extrémním závodě HI - TEC SURVIVAL. Závod dvoučlenných družstev mužů, žen a smíšených dvojic pořádala z pověření asociace extrémních sportů jičínská firma Sport Relax známého všesportovce Mgr. Jaromíra Tišera.

Průběh závodů složených z krosu horských kol, běžeckého krosu, lezení, slaňování, přemostění, orientačního běhu, plavání, nošení kamene, jízdě na kajaku a kánoích přenášelo Radio Contakt Liberec a ze záznamu pak i televize NOVA. V dnešním vydání Nových Novin přinášíme pouze výsledky závodu, jeho podrobný průběh pak najdete na tomto místě za čtrnáct dní.

(red)

Výsledky mistrovství ČR

Muži:

1. Jaroslav Tůma (Jičín) a Jan Gajda 5:13:23 hod.
2. Jaroslav Cipra a Jaromír Kejval 5:23:16 hod.
3. Milan Novotný a Miroslav Kopáček 5:31:34 hod.

Ženy:

1. Helena Novotná a Anna Podrábská 6:08:03 hod.
2. Iva Vlčková a Jana Lundáková 6:21:06 hod.
3. Kamila Novotná a Vlaďka Paseková 8:15:38 hod.

Smíšené:

1. Havrdová a Mráz (oba Jičín) 5:33:54 hod.
2. Zemanová a Snopek (oba Jičín) 6:03:30 hod.
3. Přibylová a Přibyl 6:19:01 hod.


Minižáci vedou oblastní přebor

Jičín - V oblastním přeboru minižáků si velmi pěkně vedou oba kolektivy oddílu házené AGS HBC Jičín. V oddíle trénuje přes padesát nejmladších adeptů tohoto atraktivního kolektivního sportu.

Veškerou ohromnou a obětavou trenérskou práci jim věnují manželé Eva a Jan Dudkovi a s nimi i obě jejich dcery Dáša a Šárka. O tom, že nejmladší házenkáře připravují velice dobře, svědčí výsledky a tabulka po druhém turnaji, kde startuje celkem šest kolektivů hrajících systémem každý s každým. Druhé kolo se hrálo v Havlíčkově Brodě, kde jičínští minižáci dosáhli těchto výsledků:

AGS HBC Jičín A - Kolín (6 : 2), Havlíčkův Brod A (9 : 1), Jičín B (15 : 1), Havlíčkův Brod B (9 : 0).

AGS HBC Jičín B - Kolín (1 : 4), Havlíčkův Brod A (2 : 2), Havlíčkův Brod B (2 : 1).

Po dvou odehraných turnajích je "áčko" s 20. body na prvním místě a "béčko" s 9. body na místě třetím.

V Havlíčkově Brodě hráli jičínští minižáci v těchto sestavách:

A - Petr Císař - Kůtek (10 branek), Bareš (19), Jílek, Karban (2), Křelina, Šolc, Rychna (2), Chýlek (2), Babák a Brykner (4).

B - Dubský - Kolomazník (1), Koloc (2), Fiala (1), Nejedlo, Malý (2), Ondřej Pivrnec, Michal Pivrnec, Pitthard a Vocásek.

(FK)


index