Automaty zmizí, herny však zůstanou

Jičín - Přijetí městských vyhlášek o "poplatku za provozování výherního hracího přístroje" (VHP) a o "vymezení míst k jejich provozování" bylo nutné a rozhodnutí jistě velmi správné.

Někteří občané však zřejmě smysl těchto vyhlášek ne zcela správně pochopili. V první řadě se nejedná o uzavírání vlastních heren, ale pouze o zákaz provozování VHP ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, jakož i ve vzdálenosti do 100 metrů od těchto budov. Vyhláška zároveň zakazuje provozovat VHP v Městské památkové rezervaci Jičín. Proto tedy musí dojít k likvidaci těchto přístrojů pouze v hernách Las Vegas, Fair Play, v Autoartu, Alfa Game a ve firmě Krijcos s.r.o. v restauraci U Anděla. V těchto nechvalně proslulých "kulturních" zařízeních se však bez omezení mohou nadále provozovat další nehazardní aktivity (kulečník, nevýherní hrací přístroje apod.).

Původně měly obě městské vyhlášky vejít v platnost prvním lednovým dnem roku 1999. Iniciativou městského zastupitelstva byl termín změněn na 1.11.1998. Jak je toto rozhodnutí městského zastupitelstva realizovatelné v praxi z pohledu zákona, jsme se zeptali advokáta JUDr. Milana Kudyna.

"S účinností od 1. září 1998 vešla v platnost novela zákona upravující režim provozování hracích automatů, loterií a sázkových her. Teprve tento zákon hovoří o možnosti vzniku jednotlivých městských vyhlášek, upravujících vlastní provoz VHP.

Předchozí tuto problematiku neřešil, a tak každý, kdo podal přihlášku na MěÚ ještě před 1.9.1998, by měl dostat povolení k provozování VHP na jeden další rok. Takže se klidně může stát, že do srpna příštího roku budou v některých výše zmíněných provozovnách výherní hrací automaty fungovat dál.

Samozřejmě ten, kdo si žádost podal nebo podá po 1.9.1998, by povolení k provozování VHP ve zmíněných oblastech vymezených městskou vyhláškou č. 6/98 již dostat neměl."

V minulém vydání NN jsme v článku "Ve městě by mělo zůstat 22 automatů" uvedli chybně výši poplatku za provozovaný VHP, za což se omlouváme a zároveň vše uvádíme na pravou míru. Výše správních poplatků zůstává 30 tisíc korun (město se opět dělí půl na půl se státem). Chybně však byla uvedena sazba poplatku 6666 korun, který správně činí 20 tisíc korun ročně. Město tak vybere za jeden VHP 35 tisíc korun, což je při 22 VHP celkem 770 000,- korun ročně.

(mar)


Podkérkonošský spešl s Montanou pošesté

Nová Paka - Druhý říjnový víkend patřil v novopackém P-CENTRU příznivcům country. Pod záštitou starosty města se zde totiž již pošesté konal Podkérkonošský spešl s Montanou. Od pátečního večera do nedělního odpoledne se vyznavači countrystylu ze všech koutů naší republiky opravdu "vydováděli", neboť měli nesmírně bohatý program, který probíhal v obou sálech bývalé Velvety. Pořadatelem byli členové taneční skupiny Montana, kteří se již tradičně o své hosty pozorně starali a připravili spolu se svými přáteli bohatý program. Country má v Nové Pace zvuk a countrybály patří k nejnavštěvovanějším. Proto se pořadatelé spešlu rozhodli uspořádat o následujícím víkendu rovněž již tradiční stylový rej.

(ku)


Jak hodnotí festival Draga Zlatníková

Jičín - Již v průběhu pohádkového týdne bojovala Draga Zlatníková s nachlazením. Chřipkové onemocnění pak prezidentku 8. ročníku kulturního festivalu Jičín - město pohádky upoutalo na lůžko, a tak jsme si na hodnocení celého týdne z jejího pohledu museli několik dní počkat.

Jak jste spokojena s průběhem festivalu?

"Celý týden letošního festivalu hodnotím velice pozitivně. Mám opravdu dobrý pocit z toho, že se pořadatelé na jednotlivých úsecích snažili řešit problémy samostatně, operativně a že snad každý dělal víc než musel. Velice spokojena jsem s prací členů přípravného výboru a zároveň s nezištnou pomocí některých firem a organizací.

Upřímně děkuji všem oficiálním pořadatelům, děkuji sponzorům, pracovníkům Technických služeb, zaměstnancům jičínské firmy UNI-elektro, městské a dopravní policii, sportovcům a konečně děkuji i desítkám 'bezejmenných' organizátorů, bez nichž by se tato náročná akce dala pořádat jen velice těžko."

Kolik lidí se na organizaci JMP podílelo?

"Dá se říci, že na organizaci pohádkové týdne se již v časovém předstihu podílí skupina asi třiceti lidí. Ta se samozřejmě postupně rozrůstá o další desítky dobrovolných pořadatelů a pomocníků, kteří často bývají do vlastního dění vtaženi až v průběhu týdne."

Který z nepřeberného množství programů pro děti považujete za nejúspěšnější?

"Já mám samozřejmě na celou řadu věcí zcela jiný pohled než děti, přesto za zdařilé považuji všechny akce, kde byl dán prostor jejich vlastní samostatné tvořivosti. Zároveň však ale nepovažuji za pasivní například ani návštěvu zajímavého divadelního představení, když je potom doma konzultováno a aktivně hodnoceno. Tím se totiž rozvíjí pozitivní vztah mezi dítětem a jeho rodičem, který dnes v mnoha rodinách bohužel schází."

Co se Vám naopak nelíbilo?

"Osobně mě mrzí, že na úvodní společenský večer s názvem 'Pohlaďte lva po bradě' přišlo tak málo lidí. Téměř celý týden nám nepřálo počasí, přesto si však myslím, že obětavostí pořadatelů se nám podařilo téměř všechny programy dotáhnout ke spokojenosti dětí, což bylo prvořadé. Velmi zklamaná jsem z lidí, kteří nechtěli zaplatit vstupné na sobotní odpolední program a závěrečný ohňostroj. Vyskytly se i případy, kdy byli návštěvníci nejen vulgární, ale doslova i sprostí. Těchto několik jedinců si zřejmě neuvědomilo, že velká řada kulturních akcí, programů, vystoupení a nakonec i ten závěrečný ohňostroj něco stojí. Nadace JMP není výdělečnou organizací, a tak se v některých případech vstupné vybírat musí."

Dá se již v těchto dnech bilancovat JMP z ekonomické stránky?

"Objektivně rozhodně ne. Stále ještě proplácíme faktury a naopak samozřejmě přicházejí i peníze ze vstupného a dalších aktivit, stále se ještě počítá. To bude trvat několik týdnů."

Vaše úspěšné prezidentské období skončilo. Co popřát prezidentovi nastupujícímu?

"Do devátého ročníku festivalu přeji Dr. Čestmíru Jungovi především stejně pracovité a obětavé "poddané", jakými jsem byla obklopena já. Přeji mu pohádkové počasí a aby bylo hodně nápadů obohacujících aktivní stránku rozvoje dětí a samozřejmě také, aby v programu nebyl žádný vyslovený propadák."

Děkuji za rozhovor.

(mar)


Největší zájem byl o malého Matize

Jičín - V rámci tradičních sobotních trhů představila 3. října 1998 místní obchodní firma KENTO s.r.o. svojí zbrusu novou aktivitu. K prodeji a opravám nákladních vozů DAEWOO AVIA totiž před nedávnem přidala výhradní regionální zastoupení pro prodej a záruční i pozáruční servis osobních vozů DAEWOO.

Na pěší zóně Žižkova náměstí předváděli zkušení prodejci čtyři typy vozů DAEWOO, z nichž největší dvoulitrová Leganza splňuje díky své nadstandardní výbavě a technickým parametrům nejnáročnější požadavky současného evropského automobilového trhu. Těmto vozům za velmi přijatelnou cenu nechybí v základní výbavě mimo jiné dva airbagy, posilovače brzd i řízení, litá kola, ABS, mlhovky, elektrické stahování oken a nastavení zpětných zrcátek, klimatizace, imobilizér, centrální zamykání, alarm...

V podstatě shodné parametry i výbavu si měli možnost prohlédnout i osahat všichni zájemci u pětidveřového kombíku Nubira a jedenapůlitrového sedanu Lanos. Všechny vozy se pohybují v cenových relacích, respektive pod cenami kvalitativně i parametrově srovnatelných středních a větších rodinných vozů renomovaných světových značek.

Největší obdiv však na sobotní výstavě sklidil nejmenší mezi malými víceúčelovými vozy, na našem trhu zcela nový DAEWOO Matiz. Je zcela bezkonkurenční svojí praktičností, kvalitou, parametry, technickým zpracováním a konečně i základní cenou. Malý, leč velice prostorný, pohodlný a praktický Matiz je pětidveřový, pětimístný, pětirychlostní s motorem o objemu válců 796 cm4. Elektronické vícebodové vstřikování zaručuje nízké provozní náklady. Matiz jezdí za 5,2 litru, z 0 na 100 zrychlí za 17 sekund a dokáže jet i 144 kilometrovou rychlostí.

Kdo jste neměl možnost navštívit sobotní výstavu, můžete vše ještě napravit. Jičínská firma KENTO s.r.o. totiž přechodně vystavuje a zároveň i prodává osobní vozy DAEWOO v ulici Maršála Koněva v bývalém autosalonu AUTO ŠKODA v autoservisu bratří Vojtíšků.

(mar)


Je ohrožena kultura cestování ?

Jičín - Zatímco v centru Jičína se provoz výherních automatů postupně omezuje, na jiných místech naopak jejich počet v brzké době stoupne.

Nových šest výherních automatů má být umístěno v zřizovaném baru za nádražní restaurací na železniční stanici v Jičíně. Vedení této železniční stanice z tohoto rozhodně není nijak potěšeno.

"Obáváme se ničení zařízení dráhy a kultuře cestování nové automaty také asi nepřidají. Budeme vše pečlivě sledovat a v případě potřeby se obrátíme na Policii ČR nebo odpovědné městské orgány", řekl nám přednosta železniční stanice Josef Tippelt. Dále nám sdělil, že ze své vlastní zkušenosti ví, jaká jsou automaty zhouba. Pro jednoho výpravčího z Butovse znamenaly nedávno nejen ztrátu zaměstnání, ale i rozpad manželství.

(max)


Otevření "obchvatu" je v dohledu

Jičín - Přeložka silnice 1/35 Kbelnice - Holín bude otevřena již 2. listopadu tohoto roku. Jak nám sdělil ředitel akciové společnosti Silnice Jičín Miroslav Mráz, podařilo se dokončit celou stavbu o 2 měsíce dříve, než se předpokládalo. V brzké době tak dojde především ke zklidnění dopravy na známé a nebezpečné křižovatce na Letné.

Investorem celé stavby bylo ŘDS správa Pardubice. Protože si investor v rámci této zakázky dodatečně přál nové asfaltové koberce i na silnici 1/35 (konec nového obchvatu až do Podůlší) a část i na silnici 1/16 (obchvat Mladá Boleslav, Úlibice), došlo k navýšení původně plánované částky ze 45 mil. na obchvat na konečných 57.819 tis. Kč.

V současné době již probíhají závěrečné práce jako ozeleňování, umísťování svodidel a dopravního značení. Závěrečná kolaudace proběhne 17. listopadu.

(max)


Z bloku Policie České republiky

Jičín - Dne 20. září 1998 oznámila občanka, že jí bylo v ulici Přátelství odcizeno jízdní kolo v hodnotě 5600 korun. Šetřením policistů obvodního oddělení byli zjištěni dva nezletilí pachatelé, žáci Zvláštní školy v Soudné. Policisté kolo zajistili a předali majitelce.

Hořice - V těchto dnech vyšetřovatel obvinil dva mladé muže z Ostroměře, kteří se budou zodpovídat z trestného činu loupeže podle ustanovení § 234/1 tr.zák. Ti dne 24. září 1998 kolem 00.30 hodin po odchodu z restaurace Na Borku v Hořicích společně dostihli místního, tělesně postiženého 56 letého muže, odebrali mu francouzské hole a z peněženky asi 130 korun. Peníze pak použili k uhrazení útraty v místní herně.

Kopidlno - Do telefonního automatu na Hilmarově náměstí se vloupal dosud nezjištěný pachatel. Odvrtal bezpečnostní zámek telefonního přístroje a odcizil pokladničku s 1736 korunami. Mimoto vznikla poškozením automatu škoda téměř 1200 korun. K vloupání došlo dne 29. září 1998.

(tm)


index