Nehodu nepřežila celá posádka

Dachova - K nejzávažnější dopravní nehodě minulého měsíce došlo v pátek 4. září 1998 v 11.25 hodin na silnici číslo 300 u obce Dachova. Při nepřiměřeně rychlé jízdě ve směru od Miletína tady nezvládl řidič osobního vozidla Škoda Favorit smyk na mokré vozovce. V nekontrolovaném smyku se s vozidlem dostal do protisměru, kde se svým levým bokem střetl s protijedoucím osobním vozidlem Škoda Felicia.

Obrovský náraz doslova rozerval levý bok Favoritu, ve kterém okamžitě zahynul mladý řidič i jeho stejně mladá spolujezdkyně. Cestující ve Felicii utrpěli lehká zranění. Hmotná škoda na obou vozidlech byla odhadnuta na 300 tisíc korun. K tragické nehodě došlo nepřizpůsobením rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky. Jinak řečeno, na mokré vozovce je vždy lepší ubrat plyn a zbytečně neriskovat!

(mar)


Internet s TPC - tvorba webových stránek

V dnešním článku se pokusíme vysvětlit, jak se tvoří internetové stránky. Nejprve si vysvětlíme, co stránka vůbec je. Pokud používáte počítač ke psaní, na disk se ukládají napsané dokumenty jako tzv. textové soubory. Pokud budete textový soubor číst v obyčejném souborovém prohlížeči, jako jsou Norton Commander nebo M602, jistě v něm ihned poznáte to, co jste právě vytvářeli, na rozdíl od souborů programových, ve kterých se obvykle nedá přečíst vůbec nic. Avšak ke správnému zobrazení textového souboru musíte mít program, který umí z přidaných netextových značek (tzv. formátovacích znaků) zjistit, jak velká jsou písmenka, kde je konec odstavce a kam jste vložili tabulku, a váš dopis potom zobrazí tak, že vypadá jako skutečný dopis.

Internetové stránky (též HTML stránky, webové stránky) jsou na tom podobně: každá je v počítači uložena jako samostatný soubor, který můžete také číst v jakémkoliv prohlížeči, a který je dokonce jednodušší, než soubory vytvářené programy na psaní. Neobsahuje totiž nic jiného, než text, který uvidíte na stránce, a formátovací znaky. Avšak tyto formátovací znaky jsou ve skutečnosti zkratky anglických výrazů uzavřené do špičatých závorek, takže jsou čitelné i při běžném prohlížení souborů.

To je důležité zejména pro vlastní výrobu stránek. Přestože se v současnosti používají tzv. HTML editory, ve kterých můžete stránku psát a zároveň prohlížet (např. HomeSite, Front Page aj.), můžete ji ve skutečnosti napsat v jakémkoliv programu, ve kterém se píše (Word, T602, ale i obyčejný Norton Commander!)-formátovací znaky, jejichž seznam najdete v literatuře, budete psát s ostatním textem z klávesnice.

Nyní k přípravě a tvorbě internetových stránek. Zřejmě nejdůležitější je rozmyslet si, co a kde na stránce budu chtít umístit a také jak ji budu propojovat s jinými stránkami, půjde-li o rozsáhlý soubor informací. Pokud budete autorem sami, pamatujte na to, že je třeba dbát na srozumitelnost, stručnost a vyváženost, ale zároveň i pěkné grafické zpracování. Fantazii se meze nekladou a technické prostředky nás příliš neomezují, avšak o to jednodušší je stránku přesytit zbytečným materiálem.

Pak již práce záleží na zamýšleném obsahu. Pokud bude stránka obsahovat dlouhé textové oddíly, je kvůli korektuře vhodnější text nejprve zpracovat v textovém editoru. S obrázky se postupuje takto: obrázek se převede do počítače (scannerem) a uloží jako soubor typu GIF nebo JPG. Ve stránce se pak na místo, kde má obrázek být, napíše znak s názvem uloženého obrázku.

Poslední léta přinesla také složitější znaky, které jsou vlastně programovými příkazy pro váš internetovský prohlížeč, a právě díky nim se mohou na stránce pohybovat obrázky, "přebíhat" text, otevírat současně další stránky, měnit barvy prohlížení apod. - výsledek můžete spatřit např. na stránkách TPC (www.tpc.cz). Chcete-li se dozvědět více, hledejte literaturu o jazyku Java.

Když stránku dopíšeme, prohlédneme si ji v internetovském prohlížeči (pozor - je více typů prohlížečů, a každý uživatel si nastavuje svoje parametry pro zobrazení!) a zašleme na server, kde bude umístěna.

Pokud tvorbu stránek zadáte firmě, nezapomeňte, že návrh vzhledu stránky je mnohem důležitější, než obyčejný přepis do HTML formátu, a pokud chcete, aby vaše stránky byly graficky dobře řešené a tudíž i zajímavé, vyplatí se konzultovat návrh s grafikem. Vypracovaný návrh pak musí být co nejpřehlednější a obrazový materiál dodávejte v co nejlepší kvalitě.

TPC vám může poskytnout konzultaci k výrobě HTML stránek, avšak hlavní činnost této firmy se zaměřuje na poskytování připojení a s tím souvisejících služeb. Více informací získáte na telefonu 0433/544251 (Tomáš Bartoň), 0433/544248 (Pavel Dufek) nebo 0433/544245 (Martin Brzák). Zajímavé stránky si můžete vyhledat v prodejně TPC na Husově ulici, tel.:0433/24699, kde je po celou pracovní dobu volný přístup k internetu.

(TPC)


Městská policie - linka 156

Na tomto místě NN vám pravidelně přibližujeme práci městských policistů. Samozřejmě vybíráme pouze některé zajímavé případy, informace a výzvy strážníků k vám, obyvatelům okresního města. Městské policisty můžete volat na linku 156 i na telefon 0603/716565.

Jičín - Městská policie žádá cyklisty o ohleduplnost a dodržování dopravních předpisů. Množí se totiž případy sražení chodce jedoucím cyklistou na chodnících nebo na komunikacích se zákazem vjezdu, například pod Valdickou branou nebo v "Myší díře".

Jičín - Ve sběrném dvoře Komunálních služeb v Konecchlumského ulici byly instalovány kotce pro opuštěné psy, o které je zde sice dobře postaráno, přesto jim schází "pán" a "rodina". Máte-li zájem o nového "přítele", přijďte se do psího útulku podívat.

Jičín - Žádáme majitele obchodů na pěší zóně Husovy třídy, aby upozornili své dodavatele na to, že delším stáním, než je nezbytně nutné k naložení a vyložení zboží do prodejny, porušují úmyslně vyhlášku o pěší zóně, za což budou pokutováni.

Jičín - Při pravidelných kontrolách u základních škol (zejména u I. II. a III.), kde jsou děti nuceny přecházet frekventované komunikace, se stále častěji setkáváme s bezohledností řidičů. Obracíme se proto na řidiče, kteří se častěji pohybují v těchto částech města, aby zde snížili rychlost jízdy a řízení věnovali větší pozornost.

Jičín - V Dlouhé ulici a jejím okolí dochází k nepřístojným jednáním, narušování klidu a pořádku paní Kryšpínovou a jejím druhem. Proto se obracíme na spoluobčany, kteří bydlí v jejich blízkosti, aby při zjištění porušování veřejného pořádku těmito lidmi ihned informovali Městskou polici.

Jičín - Na novoměstském hřbitově se údajně pohybuje delikvent, který i za bílého dne svým chováním obtěžuje starší ženy. Obracíme se proto na vás se žádostí o poskytnutí rychlé informace, která by vedla k zadržení tohoto výtržníka. Volejte na linky 156 a 158 nebo na výše uvedený mobilní telefon.

Jičín - V minulých dnech byl po čtrnáctidenním sledování identifikován zvrhlík, který slovně napadal, urážel a obtěžoval ženy v Denisově ulici. V podobných případech vás žádáme o urychlené poskytnutí informací, které by vedly k zadržení delikventa.

(MěP)


Hotel Start má špatnou pověst?

Jičín - Firma Dakura, provozující od loňského roku hotel Start, vykazuje údajně v této ekonomické jednotce jeden a půl milionu korun ztrátu, proto požádala město o předčasné ukončení nájemní smlouvy dohodou.

Město teď stojí před dvojím řešením. Jedním z nich je schválení úpravy nájemní smlouvy v tom smyslu, aby byla pro majitele Dakury "schůdnější", přičemž ten by pak byl zřejmě ochoten hotel Start provozovat i nadále. Druhým pak je akceptovat žádost o předčasné ukončení nájemní smlouvy s tím rizikem, že další provozovatel tohoto největšího hotelového zařízení v okresním městě je v nedohlednu. V tomto případě by mohl být hotel teoreticky opět uzavřen a ponechán dalšímu chátrání.

Trochu podivné jsou spekulace současného provozovatele hotelu, který údajně tvrdí, že se potýká s jeho špatnou pověstí ještě z dob, kdy ho provozoval předchozí majitel. Ten ale tvrdil něco podobného. Pravda bude zřejmě někde jinde. Každý Jičíňák si totiž velmi dobře pamatuje lepší časy hotelu a areálu, kdy byly v provozu sauny, bazény, tělocvičny, hřiště, učebny, restaurace, salonky...

Hotel byl téměř stále obsazen tuzemskými i zahraničními turisty vyhledávajícími krásy Českého ráje, Podkrkonoší a Krkonoš. Pro svoje koncepční uspořádání byl sportovní areál s hotelem velmi vyhledáván národními i mezinárodními týmy vrcholových sportovců. V dobách ochotného personálu a slušného zacházení s hosty nezela restaurace hotelu nikdy prázdnotou.

A tak tvrzení o špatné pověsti sportovního areálu je lží a urážkou každého, kdo se na jeho výstavbě podílel a léta ho pak spokojeně užíval.

(mar)


Souvisí levhartí skvrny s naším osudem?

Jičín - Takto zní název jednoho z témat cyklu zajímavých přednášek programu NET '98, který je prostřednictvím družicového systému přenášen z Andrewsovy univerzity ve státě Michigan v USA do více než stovky zemí celého světa.

Přednášky jsou překládány do sedmdesáti jazyků, včetně češtiny, což umožňuje sledovat jednotlivé programy i široké veřejnosti v naší republice. Vzhledem k časovému posunu však již ne přímým přenosem na velkoplošných projekcích, ale prostřednictvím kvalitního videozáznamu, který je "stár" pouze několik hodin zmíněného časového posunu.

Všechny přednášky, které již byly nebo teprve budou odvysílány, nabízejí výjimečnou příležitost k zamyšlení nad očekávanými událostmi příštího tisíciletí a mnoha dalšími závažnými otázkami našeho života. Jednotlivá témata poukazují například i na fakt, že v každé fázi dějin lze nalézt katastrofické znaky v oblasti přírody i mezilidských vztahů, na jejichž základě je pak možné snadno dokazovat budoucí apokalypsu. Veřejně však také pokládají otázku, zda se máme přiklonit k optimistickému vidění světa, nebo raději bubnovat na poplach?

"Varování světových vědců lidstvu" odeslalo 1575 odborníků z více než sta zemí předsedům vlád všech států světa. Varování katalogizuje dosavadní škody způsobené v atmosféře, oceánech, půdě a na živých organizmech a zdůrazňuje, že pokračování nových destruktivních činností člověka "může změnit živý svět tak, že nebude možné udržet život v té podobě, kterou známe". Proto může být přínosem k diskuzi a řešení stavu světa i cyklus přednášek NET '98 dr. Dwigha Nelsona z Andrewsovy univerzity.

Cyklus videopřednášek probíhá již od minulé soboty v jičínském Sboru Církve Českobratrské evangelické v Konecchlumského ulici a pro značný zájem bude s největší pravděpodobností opakován. Dnes, tedy 16. října 1998, pokračuje od 18.00 hodin již zmíněnou otázkou, zda "Souvisí levhartí skvrny s naším osudem?" a zítra 17. října 1998, ve stejný čas, přednáškou "Darwinova černá skříňka, aneb co Darwin nemohl vědět".

(red)


Rodiče děkují zdravotníkům

Jičín - Přestože máme v srdci nesmírný žal z úmrtí našeho milovaného syna Igora Rusza, který ač mlád, nedokázal zvítězit v boji s velmi těžkým zraněním, kterému 5. října 1998 podlehl, je naší povinností upřímně poděkovat každému, kdo se snažil jeho utrpení alespoň zmírnit.

Touto cestou chceme zároveň poděkovat za obětavou záchranu našeho druhého syna Jana Rusza. Tomu umožnilo překonat těžké zranění vysoce odborně provedené první ošetření, které jemu i jeho bratrovi poskytly zkušené posádky záchranek Okresní nemocnice Jičín s lékaři MUDr. Miloslavou Bernardovou a MUDr. Martinem Šimákem.

Děkujeme lékařským kolektivům, které se pak účastnily náročných operací našich dětí. Děkujeme lékařům i sestřičkám chirurgického oddělení primáře Doc. MUDr. Theodoze Suchého DrSc, i obětavému personálu ARO primáře MUDr. Tomáše Mlčocha. Děkujeme všem, kdo jste pomohli alespoň částečně zmírnit naši životní tragédii.

Vojtěch a Helena Ruszovi - rodiče


Rozpočet města je poměrně napnutý

Jičín - Pouhých patnáct z jedenadvaceti členů městského zastupitelstva se koncem minulého měsíce zúčastnilo veřejného zasedání MZ. Dokladem toho, že ani veřejnost nemá zájem o dění ve městě, byla účast šesti občanů, z nichž polovina během jednání odešla.

Na pořadu schůze byla zpráva o hospodaření města za I. pololetí roku a projednání další úpravy rozpočtu na rok 1998. Schválena byla i nová vyhláška o poplatku za výherní automaty a vyhláška vymezující místa jejich provozování (tyto informace jsme podrobněji přinesli v minulém vydání NN).

Dále se mimo jiné hovořilo o problémech plnění příjmové stránky rozpočtu města, jehož pokladnu k dnešnímu dni zatěžuje 57 milionů úvěrových dluhů. Bez těchto půjček by však nemohla být realizována například rekonstrukce bazénů, budována infrastruktura pro firmu AEG (to znamená pracovní příležitosti) a dokončena celá řada nezbytně nutných investičních akcí ve městě a jeho "satelitních" obcích.

Město má samozřejmě i své dlužníky. Firma Dakura například dluží za pronájem hotelu Start. Vykazuje však jeden a půl milionovou ztrátu a městu navrhuje vzájemnou dohodou rozvázat nájemní smlouvu. Město tak stojí před řešením velice složitého problému. Faktem je, že Dakura na jednu stranu neplatí, na druhou stranu ale také není další zájemce o provozování hotelu, a tak by mohl být opět uzavřen.

V průběhu jednání byl schválen název nové ulice ve městě, která vznikla výstavbou rodinných domků v lokalitě mezi Raisovou ulicí, ulicí Na Vrchách a hvězdárnou. Nebo možná lépe proti garážím a zadnímu vchodu novoměstského hřbitova. Nová ulice se jmenuje K Vápenkám.

(mar)


index