Soudnička - "Noční setkání"

Mladistvý XY a pan MN seděli opět v restauraci. Ostatně jako i v jiné dny, protože návštěva osvěžovacího zařízení patřila k jejich životnímu stylu a dennímu hobby. Něco popili, i když panu XY ještě není 18 let. Ale prosím vás, kdo by dneska koukal na takovou maličkost, peníze se přeci musí točit.

Co na tom, že když oba pánové opouštěli kolem půlnoci restauraci, točily se jim především jejich hlavy. Není se proto co divit, že zcela bezdůvodně napadli člověka, který šel proti nim. Několikrát ho udeřili pěstí, zkopali a ještě mu sebrali 550 korun. Mladistvý XY pak zase jindy ještě odcizil ve dvou případech motorku značky Babeta. U soudu se hájili zajímavě tím, že to všechno vlastně zavinil sám poškozený, který šel proti nim, nadával na politiku a chtěl s nimi navázat kontakt.

To se oběma pánům nelíbilo, a tak ho raději napadli. Mladistvý XY ještě uvedl, že motorky bral proto, že se potřeboval zrovna někam dostat. Nalezenou pilku, kterou přeřízl zámek u motorky, věřte nebo nevěřte, zrovna před tím koupil v obchodě, protože jí potřeboval doma. A nakonec ani poškozenému žádné peníze nevzali, to si sám vymyslel, protože byl opilý. To, že kousek od místa napadení byl nalezen občanský průkaz napadeného, je příliš nezajímalo.

Soud oba shledal vinnými. Mladistvého XY trestnými činy loupeže dle § 234 ods. 1 tr.z. a neoprávněným užíváním cizí věci dle § 249 ods. 1 tr.z. Byl mu za to uložen trest odnětí svobody v trvání jednoho roku, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání dvou let, když soud musel respektovat fakt, že XY je ještě mladistvý. Pan MN byl odsouzen pro stejný trestný čin loupeže k trestu odnětí svobody v trvání dvou roků. Výkon trestu mu byl rovněž odložen, a to na zkušební dobu v trvání tří let. Oba pánové se odvolali. Krajský soud v Hradci Králové snížil panu MN pouze zkušební dobu pro osvědčení na dvě léta. Jaké že z toho plyne ponaučení? Z hospody choďte domů co možná nejkratší cestou!

(RYŠI)


Návštěva u gynekologa - "O antikoncepci poprvé"

Před měsícem jsme poprvé navštívili gynekologickou ambulanci a vysvětlili jsme si význam pravidelných preventivních prohlídek. Dnes si řekněme o problémech, které ženy k lékaři přivádějí.

Do naší ordinace přicházejí stále častěji dívky i ženy žádající radu ohledně antikoncepce. Pro řadu z nich je to důvod úplně první návštěvy u gynekologa. Tento projev je veskrze pozitivní. Ženy se chtějí proti nechtěnému otěhotnění chránit. Konkrétních znalostí o jednotlivých antikoncepčních metodách je však mezi laickou veřejností podstatně méně. Článek v novinách nemůže v žádném případě nahradit individuální konzultaci v lékařské ordinaci. Měl by pouze čtenářům poskytnout základní orientaci v dané problematice.

Třídění antikoncepčních metod je možné z mnoha různých hledisek. Zkusme pro začátek třeba dělení dle pohlaví. Rázem tu máme antikoncepci mužskou a ženskou. Nejprve něco málo o mužské antikoncepci. Pánové mají výběr antikoncepce značně zúžený. Prakticky použitelné jsou vlastně jenom tři - přerušovaná soulož, bariérová antikoncepce (kondom) a sterilizace.

Přerušovaná soulož patří bohužel stále ještě k nejrozšířenějším způsobům ochrany před početím u nás. Spočívá ve včasném ukončení soulože před vyvrcholením a ejakulaci mimo pohlavní orgány ženy. Klade velké nároky na sebeovládání. Ovládání ejakulačního reflexu bylo významnou součástí tantrických technik ve staré Indii. tento druh antikoncepce je provázen vysokým počtem selhání. Úplně nevhodná je pro muže trpící předčasným výronem semene. Ani dlouhodobé užívání této metody není zárukou trvalého úspěchu.

Mnohokrát jsem již sepisoval žádost o interrupci ženám ve zralém věku. Vždy mi říkaly: "Pane doktore, celý život si dáváme pozor a vždycky nám to s mužem vycházelo. Já tomu nemůžu uvěřit". Lidé si často neuvědomují, že ještě před ejakulací je do močové trubice vyměšován hlenovitý sekret, jehož úkolem je zneutralizovat v močové trubici zbytky moče a připravit spermiím hladkou cestu. Tento takzvaný "preejakulát" může obsahovat až několik set tisíc spermií. Dalším úskalím je opakovaný pohlavní styk. Z hlediska spolehlivosti je možné pokračovat ve styku pouze s nasazeným kondomem. Je třeba mít stále na paměti, že k otěhotnění stačí pouze jediná spermie.

Velkou renesanci prožívá v posledním desetiletí užívání kondomů. Hlavní podíl na jejich rozšíření má nechvalně známý syndrom získané ztráty imunity (AIDS). Z hlediska antikoncepce je při správném používání možno kondom považovat za velmi spolehlivou antikoncepční metodu. Důležité je při navlékání ponechat na špičce kondomu prázdný prostor (tzv. rezervoár) a soulož ukončit dříve než opadne erekce. Pak totiž hrozí sklouznutí prezervativu. Všechny výrobky na trhu jsou elektronicky testované. Neuškodí ale opakovaná kontrola na těsnost. Před použitím nafouknutím, po použití naplněním vodou.

V případě používání kondomu v běžné praxi by měla mít žena po ruce tablety Postinoru. Jedná se o postkoitální antikoncepci, kterou je nutné vzít do hodiny po nechráněném styku. Tablety jsou vázány na lékařský předpis. Rozhodně nejsou vhodné k běžnému užívání - jedná se pouze o jakousi pojistku. Velkou výhodou prezervativů je poměrně spolehlivá ochrana proti přenosu řady nemocí. Nejedná se již jen o pohlavní choroby, ale o celou řadu infekcí přenášených (také) pohlavním stykem. Mluvíme nyní o sexuálně přenosných chorobách. Kondom bychom proto měli používat vždy, když partnera dobře neznáme. A to i v případě používání jiné antikoncepce.

Posledním způsobem, jakým mohou muži bránit nechtěnému početí, je sterilizace, která spočívá v operačním podvázání chámovodů. Zákrok se provádí v celkové anestézii. V ejakulátu takto ošetřeného muže nejsou žádné spermie. Jde sice o nevratný zákrok, přesto se tato metoda rychle šíří, a to nejen v rozvojových zemích. Napomohl tomu paradoxně rozvoj reprodukční medicíny. Vzhledem k dobře propracované metodice kryokonzervace spermatu si může každý muž před uvedeným zákrokem nechat uložit své zárodečné buňky ve spermabance. Kdykoliv později je možné umělé oplodnění partnerky těmito spermiemi. U nás většímu rozšíření této metody brání jednak těžkopádná legislativa a také neinformovanost veřejnosti. Velká část mužů nerozlišuje totiž sterilizaci a kastraci (tj. odstranění varlat). Bojí se proto ztráty mužnosti.

Jiné metody antikoncepce u mužů jsou stále ve stadiu zkoušek. Muži musí na svou antikoncepční tabletku ještě čekat. Věřím, že firma, která tuto tabletku první uvede na trh, předčí i výrobce Viagry. Cíl se zdál již několikrát na dosah. Někdy zklamala malá spolehlivost, jindy zase nežádoucí účinky. V poslední době se mluví o očkovací látce, která dočasně utlumí pohyblivost spermií. Máme se tedy na co těšit.

Na začátku článku jsem slíbil, že budu psát o ženských problémech a celý článek je nakonec věnován mužům. Problematika zabránění početí je však záležitost párová, a proto blízká oběma pohlavím. Proto věřím, že i ženy v něm našly zajímavé informace. Příští článek bude opět věnován jen a jen jim.

MUDr. Miloslav Skřivánek, gynekolog-sexuolog, GYN-TRIO Jičín, tel. 0433/24511


index