Jičín - V měsíci září se mladší žáci HC Jičín zúčastnili v Praze druhého kola republikového finále pozemního hokeje o 1. až 7. místo.
V prvním zápase s Bohemians Praha vedli domácí již 2 : 0, ale naši borci zvedli hlavu a po změně stran zaslouženě vyrovnali na konečných 2 : 2. Branky: Petr Bryscejn a Vít Šupitar.
Ve druhém utkání se Slavií Praha měli naši mírnou převahu a po přestávce gólem Jakuba Drozna (přihrával Petr Bryscejn) zaslouženě zvítězili 0 : 1.
O minulém víkendu se hrálo 3. a 4. kolo celorepublikového finále. Ani tady mladí jičínští pozemkáři neponechali nic náhodě a přesvědčivými výkony jednou zaslouženě zvítězili a jednou remizovali.
Ve třetím kole se utkali s Hostivaří, kterou po poločase 1 : 0 nakonec porazili 2 : 1. Branky stříleli Miroslav Junek a Marek Hlaváč. Se Slavií Hradec Králové pak hráli nerozhodně 2 : 2, když se jim podařilo dotáhnout dvoubrankový náskok hradečáků z první poloviny utkání. Za Jičín skórovali Vít Šupitar a Miroslav Junek.
Jičínští nastupovali s těmito hráči: Roman Bryscejn, Adam Berný, Mirek Šulc, Ondra Šulc, D. Kocourek, T. Bryscejn, Petr Bryscejn, Jakub Drozen, Vít Šupitar, Marek Hlaváč, Miroslav Junek, L. Bílek, Marek Šulc, L. Nosek.
Jičínští žáci jsou po čtyřech kolech republikového finále s dvanácti body na pěkném druhém místě za Hradcem Králové, který má bodů čtrnáct.
Praha - Ve dnech od 18. do 20. září 1998 proběhl v Praze seminář tradičního karate, který organizovala Česká federace tradičního karate Fudokan. Celou akci vedl mezinárodní instruktor a prezident Mezinárodní federace karate Fudokan Dr. Ilja Jorga, nositel 8. danu.
Seminář byl zaměřen na základní techniky karate, základní kata, pokročilejší cvičili kata "gankaku" a originál této kata "chinto yabu". Dr. Jorga prezentoval další důležité aspekty, jako je historie karatedo a Fudokan karatedo. Této akce se zúčastnily kluby České republiky.
Poslední den proběhlo mistrovství republiky mládeže. Za Budo club Jičín startoval Tomáš Bělohlávek, Jaroslav Červený, Ladislav Dudek a Lada Kalčicová. V soutěži kata se všichni probojovali do semifinálové skupiny. Lada Kalčicová postoupila v silné konkurenci do finále a nakonec si po přesvědčivém výkonu vybojovala titul mistryně republiky.
Jičín - Další mistrovské utkání oblastního přeboru I. třídy sehrálo na kuželně v lipách B družstvo jičínských kuželkářů. Po velice dobrém kolektivním výkonu dokázal tento mladý kolektiv porazit zkušené družstvo SKK Smiřice. Výborný výkon předvedl dorostenec Petr Streubel, když dokázal shodit 444 kuželky.
Jednotlivé výsledky:
Bureš - Šolc 442:398
Petr Kolář - Hrycík 366:404
Streubel - Rynt 444:426
Jiří Vejvara - Liška 401:367
Josef Vejvara - Nosek 411:371
Soukup ml. - Gütler 401:386
Celkový výsledek tedy zní: B družstvo SKK Jičín porazilo kolektiv SKK Smiřice 14 : 2 a výkonem 2465 : 2352 vítězí domácí o 113 více shozených kuželek.
Jičínské "béčko" je po čtvrtém kole oblastního přeboru I. třídy s šesti body v průběžném pořadí na prvním místě.
Jičín - Další mistrovské utkání II. kuželkářské ligy sehrály jičínské kuželkářky v Rychnově nad Kněžnou. Utkání, které mělo velice dramatický průběh, nakonec skončilo nerozhodně.
Jednotlivé výsledky:
Sýkorová - Šedivá 336 : 322
Balcarová - Marcela Kolářová 344 : 359
Csibriová - Pavlatová 392 : 399
Podzimková - Marie Kolářová 400 : 407
Jirsová - Viková 382 : 349
Frydrychová - Chvojková 398 : 414
Celkový výsledek tedy zní: Ženy Startu Rychnov n. K. remizovaly s kolektivem SKK Jičín 8 : 8, když výkonem 2252 : 2250 vítězí o pouhé dvě kuželky.
Jičínské kuželkářky mají po pátém kole II. ligy pět bodů a jsou v průběžné tabulce na osmé příčce. První je Slovan Jirkov B s osmy body.
Jičín - Před několika dny měli možnost příznivci atletiky zhlédnout na jičínském stadioně semifinále Přeboru České republiky družstev žactva. Souboje o dvě postupová místa mezi nejlepší byly vyrovnané až do posledních disciplin.
V kategorii dívek se představila i domácí děvčata. Bohužel nastoupila oslabena o jednu z opor, nemocnou Veroniku Plesarovou. Jak se ukázalo v konečném účtování, rozhodla tato absence o konečném umístění. Děvčata sice bojovala, zvítězila v pěti disciplinách, ale kýžené druhé postupové místo uteklo o pouhých šest bodů.
Přehled výsledků:
1. místa - Petra Šindelářová (výška 170 cm, 80 m překážek 12,2 s, 200 m překážek 31,3 s), Šárka Šmirausová (disk 30 m), Lucie Jirásková (300 m 44,5 s).
2. místa - Lucie Jirásková (60 m 8,2 s a 150 m 20,0 s).
3. místo - Irena Kobosilová (dálka 503 cm).
Lužany - Stříbrný vavřín, který vybojoval Václav Fejfar v závěrečném závodě letošního Mistrovství České republiky v autokrosu v sedlčenské rokli, stačil známému jičínskému závodníkovi k zisku mistrovského titulu v divizi III. do 1600ccm.
V průběhu posledního desátého podniku sezóny, který se uskutečnil 4. října v Sedlčanech, dojel Václav Fejfar se svou buginou, poháněnou motorem Volkswagen, na druhém místě za M. Kalenským, a tím si pojistil celkové prvenství v domácím mistrovství. Dalšímu Jičíňákovi M. Babákovi patří místo desáté.
Václav Fejfar jezdil nejen na domácích tratích, ale úspěšně absolvoval také kontinentální mistrovství. O "evropské" body se v minulých dnech bojovalo v Itálii. V tomto závodě skončil rovněž na pěkném druhém místě. V silné konkurenci evropských závodníků si nakonec Václav Fejfar po závěrečném součtu bodů zajistil 4. místo, čímž završil letošní úspěšnou autokrosovou sezónu.
Praha - Padesát nejlepších psovodů z celé České republiky se 20.9.1998 sjelo v areálu ragbiového stadionu Praha - Břevnov na Mistrovství republiky ve výkonu služebních plemen psů dle Mezinárodního zkušebního řádu IPO 3. Základní kynologickou organizaci Jičín na těchto prestižních závodech reprezentoval Jiří Kavka se čtyřletým belgickým ovčákem Carlo Malidaj CS. Soutěžilo se ve výkonu pachových prací, poslušnosti a obraně. Především v posledně jmenované disciplině neměli jičínští reprezentanti konkurenci, a tak po zásluze zvítězili.
Tomuto úspěchu předcházela cílená výchova psa od štěněte až po současnost. Carlo se svým pánem mají složeno devět zkoušek z výkonu: ZV 3 (dle našeho řádu), SchH 3 (dle německého řádu), IPO 3 (dle mezinárodního zkušebního řádu), podle kterého je hodnoceno 90 % světové kynologické veřejnosti. Nominaci na Mistrovství České republiky předcházelo 8 kvalifikačních závodů, které probíhaly od jara a vyvrcholily právě na pražském Břevnově.
Tímto velkým úspěchem se Jiří Kavka se svým Carlem kvalifikovali na Mistrovství světa ve Francii.
Jičín - V dalším utkání extraligy házené mužů hostili házenkáři AGS HBC Jičín kolektiv Sokola Kostelce na Hané. Hosté, i když jsou nováčkem naší nejvyšší házenkářské soutěže, přijeli do Jičína posíleni o brankáře Michala Galia, který se vrátil z působení v Německu a zvláště v prvním poločase podal vynikající výkon.
Domácí byli v první polovině výkonem soupeře zaskočeni. Teprve v závěru poločasu zrychlením hry se jičínští házenkáři ujali vedení. Do druhého poločasu nastoupil do branky Zdeněk Mičke, domácí zpřesnili hru v obraně a postupně se začali prosazovat Petr Švarc, David Čurda a Michal Štégl. Od druhé poloviny druhého poločasu se podařilo zrychlit protiútoky, a tak jičínští mohli začít předvádět "svoji" hru. Domácí tak po vynikajícím závěru porazili Kostelec vysoko 33 : 22 (13 :12).
Jičín nastoupil v sestavě: Mičke, Krejčí - Petr Babák (2 branky), Švarc (5), Štégl (4), Aleš Babák (5), Čurda (5), Straka (3), Josef (3), Mašát (1) a Šopejstal (4). Trenérem kolektivu je Miloslav Škarda, asistenty Vladimír Boháček a Jarda Petr.
AGS HBS Jičín je po pátém kole extraligy se čtyřmi body na osmém místě. První je Kovopetrol Plzeň s deseti body.
Brada - V minulém čísle NN jsme uveřejnili výsledky Mistrovství České republiky v extrémním závodě dvojic, který skončil v neděli 20.9.1998. Dnes přinášíme tento netradiční závod z pohledu hlavního organizátora Jaromíra Tišera.
"18.9.1998. Již více než dva týdny jen leje a leje. Usedám před "bednu", abych se dozvěděl, jak že vlastně o nadcházejícím víkendu bude. Po ukázce předpovědní mapy skáču z křesla a řvu: Už nám ti Italové hrnou výši, bude dobře! A taky že jo.
19.9.1998. Probouzím se do pěkného rána. Dnes nás čeká perný den. Je potřeba vše připravit, doladit a sehnat dosud nesehnané. Vždyť zítra touto dobou se bude závodit. A tak se Štefanem a později i s Pavlem objíždíme všechna stanoviště, natahujeme lana přes rokliny, umisťujeme kontroly, stavíme vory, na skalách křídou značíme dotykové body, fáborkujeme tratě pro kros, připravujeme lodě, pádla, zakreslujeme mapy, chystáme občerstvení, instalujeme provazové žebříky, taháme koridory od startu do cíle i na technickou trať na horských kolech, s Jardou Havlíkem na Bradech dohadujeme ubytování a spoustu dalších věcí.
Tento závod je vskutku supernáročný na organizaci. Odpoledne přijíždějí do Sportcentra první závodníci, probíhá prezentace a ubytování. Ve 21.00 hodin se téměř stovka závodníků schází k výkladu trati. Jako vždy mnozí nechápou, jak to vlastně organizátor myslí, živě se diskutuje a vše se upřesňuje. Znovu se všemi organizátory probíráme činnosti na jednotlivých stanovištích a znovu vysvětluji, jak si vše představuji. Do postele se dostávám někdy ve dvě.
20.9.1998. Od 7.00 hodin jsem již v lese a dávám poslední kontroly k hradu Trosky a do Mladějova. V 8.00 hodin mám sraz s Alešem, kterého jsem na poslední chvíli požádal, jestli by mě nepomohl. Přijel dokonce i s manželkou. V rychlosti jedeme na jeho stanoviště, kde mu vše narychlo vysvětlím. Chápavý hoch. Na devátou se vracím na Brada, kde již stojí na startu první dvojice. Věřím, že je vše připraveno, víc se dělat nedá.
Po startu závodníci vyjíždějí na horských kolech na jakési cyklotrialové kolečko. Za každý kontakt se zemí obdrží trestnou minutu. Poté odkládají kola a vyráží na fáborkovaný okruh, na němž je čeká lanové přemostění a miniorienťák. Po této rozcvičce jedou na kolech pomocí mapy z Brad na Prachov, Šikmou věž, Svinčici k Maršovu na stanoviště 1. Tady na ně čeká Bohuňák, Štefan a Markét, kteří je striktními příkazy posílají na slanění, kros, orienťák, přemostění, lezení či nošení kamene.
Závodníci ještě plni sil a adrenalinu v krvi rychle plní připravené discipliny, mění si maratonky za speciální lezečky či nášlapy a vyrážejí vstříc dalšímu dobrodružství. Pomocí podrobné mapy Prachovských skal se dostanou na další stanoviště, kde Pavel spolu s mistrem převislých skal Markem Havlíkem dohlížejí na regulérnost lezecké části a poté posílají závodníky na značený okruh skalami a roklemi. Únava roste, nohy těžknou, ale musí se dál. Na kole se jede přes Mladějov, Dolní Mlýn na Trosky, Újezd až k rybníku u hradu Pařez. Na občerstvení není moc času a k zdolání další části tratě vybízí Aleš. Jízda na kajaku po rybníčku podle plánku, orienťáček a zajímavý kros ubírají další síly, kterých už tak mnoho nezbývá.
Další cyklistický přejezd přes Prachovské skály až na Jinolické rybníky a zde je připraveno další stanoviště - vodní. Závodníci usedají do kanoí a absolvují nejprve slalomovou jízdu mezi bojkami a dále jízdu po rybníku, kde je nutné najít kontroly OB. Na závěr dostávají od mých bratrů Hyndy a Vítka informaci o tom, kde se nalézá poslední stanoviště. Skutečně drastické převýšení diretisimou na Přivýšinu s kolem mnohdy na ramenech dokonale vysává zbytky glykogenu z překyselených svalů. Lezecké stanoviště, kterému velí Roman s neúnavnou pomocnicí Janou a Radkem dokonale prověřuje lezecké schopnosti všech závodníků.
Z vrcholu se všichni řítí do toužebně očekávaného cíle na Bradech. Dana měří, Káča s Petrou občerstvují. Objíždím všechna stanoviště s televizákama, vše funguje až na jeden malý defekt, kdy nám aktivní houbař ukradl jednu kontrolu. To však brzy napravuje vyslaná "rychlá rota". První do cíle dojíždí se startovním číslem 5 Jára Tůma s Janem Gazdou. Horcí favorité celých závodů se vyjadřují pochvalně o celé trati. Jejich čas z 1. etapy je 4 hodiny a 1 minuta. Můj časový předpoklad se splnil. Přijíždějí další závodníci , živě diskutují, co bylo pro koho nejtěžší, kde kdo udělal jakou chybu, kde kdo "šel přes řidítka", či skákal se skal, kde byla krize, kde byl dojet soupeřem, v duchu se projíždí ještě jednou celá trať.
Dnešní etapu dokončilo 42 dvojic, jedna vzdala pro defekt na kole. Organizátora čeká další martýrium. Jednak se musí perfektně "zneškodnit" všechna stanoviště a především připravit vše pro druhý den. Opět lítáme po lese a vše se opakuje. Večer se rozdělává oheň, jedu pro dva soudky pivečka, opékají se vuřty.
20.9.1998. V 8.50 hodin se celé startovní pole závodníků seřazuje na louce pod lesem. Úderem deváté vyrážejí jako na Le Mans ke svým strojům a absolvují fáborkovaný úsek na kole, poté běží to samé. Další část závodu tvoří orientační běh se stanovištěm na Přivýšině. Zde se leze nejen po skalách, ale i po stromech, provazových žebřících a lanech. Dnešní kratší etapa má svůj cíl opět na Bradech. O vítězích je rozhodnuto, na trati je však ještě mnoho těch, kteří přijeli spíše strávit pěkný sportovní víkend v přírodě, než se honit za vítězstvím.
Počítají se celkové časy za oba dva dny, vyhlašují se výsledky, udělují se pěkné ceny finanční i věcné. Potleskem závodníků jsou odměněni i organizátoři. Vše pomalu končí. Závodníci ukládají svá kola i unavená těla do aut, poslední slova rozloučení, poklepání pravicí a ubezpečení, že se za rok sejdeme zas při dalším ročníku HI - TEC SURVIVAL - tentokrát v Liberci.
Závěrem děkuji všem, kteří udělali něco pro ostatní a bez nichž by bylo moje úsilí k ničemu. Byli to: Petr Hrabáček a firma HI - TEC jako sponzor, Sport Relax jako organizátor, Pavel, Štefan, Dana, Markéta, Jana, Roman, Aleš, Káča, Petra, Hynda, Vítek, Mára a Radek.