Hubeným se v "kulturáku" bouřlivě aplaudovalo

Jičín - Ten, kdo využil nedávného pozvání aktivistů "kroužku" k velmi příjemnému kulturně-naučnému setkání s lidmi, kteří překonali sami sebe, ale i s jejich budoucími "kolegy", kteří sami sebe teprve překonat hodlají - rozhodně nelitoval.

Pro nezasvěcené to byla akce velmi zajímavá nejen vlastním pojetím, ale hlavně svým nevšedním námětem. Zdála se být totiž místy mírně nadčasová, možná až nadpřirozená. Přesto bylo vše jednoduše skutečné a pro přítomné jakoby úplně běžně přirozené.

"Kulturákem" korzovaly štíhlé dámy a pánové všech věků. Prý byli ještě před nějakým časem nehezky obezní. Pak tam také byli nehezky obezní, kteří si ty "hubeňoury" po očku prohlíželi a rozhodně jim tak trochu záviděli. Nebylo však co, protože někteří z těchto obezních budou prý stejně tak štíhlí za pár měsíců.

Setkání pod názvem "Kterak jsme v Jičíně vyzráli na obezitu" již podruhé připravil Doc. MUDr. Theodoz Suchý, DrSc. se svými spolupracovníky z chirurgického oddělení Okresní nemocnice v Jičíně a aktivisty klubu "kroužek".

Můžete pane docente vysvětlit našim čtenářům, jací lidé a s jakými problémy se zde sešli?

"Jsou tu naši bývalí i budoucí pacienti, kteří své problémy s nadváhou vyřešili nebo řešit budou gastrickou bandáží. Těchto chirurgických zákroků jsme v jičínské nemocnici provedli od roku 1991 již celkem 853."

V čem operace spočívá, jaký je pooperační průběh a kolik peněz pacient zaplatí?

"Velmi jednoduše řečeno provádíme podvázání horní části žaludku pleteninovou manžetou (cévní protézou). Takzvaně 'malý' žaludek se pak dá rozměrově srovnat s pingpongovým míčkem. Výsledným efektem operace je pocit naprosté sytosti po konzumaci dvou až tří lžíc potravy. Mezi horní a dolní částí žaludku zůstává asi 12 milimetrový průchod.

Do domácího ošetřování odchází pacient většinou pátý den a do běžného života asi čtrnáct dní po zákroku. Operace provedená klasicky, tedy operační ranou s následnou jizvou, nestojí pacienta nic. V případě operace provedené laparoskopickou metodou, bez jizvy, zaplatí 45 tisíc korun."

Jaké jsou výsledky Vašich operací?

"Dá se říci, že téměř vždy pozitivní. Pacienti samozřejmě musí nadále dodržovat určitý stravovací režim a životní návyky. Po určité době se jejich původně abnormální váha dostává do normálu. Největší úbytek jsem zaznamenal u pacienta vážícího téměř 200 kilogramů. Za rok a půl zhubl o 108 kilogramů."

"Největšího pacienta" MUDr. Theodoz Suchý operoval dva dny po zmíněném setkání, kdy gastrickou bandáž provedl muži vážícímu 220 kilogramů. Prognosticky by pak tento pacient měl za několik měsíců vážit mezi 80 a 100 kilogramy.

(mar)


Tělesná výchova a sport v Jičíně včera a dnes

Jičín - Konference o vývoji místního tělovýchovného a sportovního hnutí, kterou pořádá Spolek občanů a přátel města Jičína se koná v obřadní síni Valdštejnského zámku 5.11.1998 od 17 hodin. Abychom pochopili vlastní smysl poměrně náročného projektu, přinášíme rozhovor s iniciátorem této akce PhDr. Emanuelem Bosákem.

Proč právě shora uvedené téma?

"Nejsem výjimkou v řadě těch, kdož dávají za pravdu J.Š. Kubínovi, podle něhož je každý "Jivíňan" více méně odkojen krásou rodné končiny. Já navíc i jejím tělocvikem a sportem mého mládí. Reminiscence, podněcované finálem XX. věku, který byl již při svých dětských krůčcích nazýván stoletím sportu, evokovaly ve mně myšlenku zpracovat alespoň nástin pozoruhodné novodobé historie tělesné výchovy a sportu v Jičíně.

Její kořeny sahají k TJ Sokol Jičín (1862) a na ně postupně navazovaly další místní tělovýchovné a sportovní aktivity, svými výsledky mnohdy přesahující pomyslné městské hradby. Svědčí o tom mimo jiné i almanachy a memoáry tradičních odvětví jičínského sportu z posledních let, například atletiky, lyžování, tenisu, horolezectví, košíkové, kopané a dalších.

Jedná se o časový úsek přibližně jednoho a půl století vývoje tělesné výchovy a sportu v našem městě, který by nepochybně zasluhoval právě při vstupu do III. milenia systematicky zmapovat a zdokumentovat. Cílovým výstupem by se mohla stát souborná publikace s pracovním názvem 'Tělesná výchova v Jičíně včera a dnes' (a možná i zítra?), což představuje i ústřední téma připravované konference."

Co je hlavním cílem tohoto setkání?

"Domnívám se, že hlavní smysl konference spočívá v prezentaci již zmíněného záměru, zpracovat a vydat předpokládanou publikaci o historii, ale také současnosti a potažmo i výhledech tělesné výchovy a sportu v Jičíně. To za prvé. A za druhé: Odpovědně ověřit podmínky a možnosti realizace. Těžiště jednání tohoto 'seznamovacího večírku' by měla tvořit výměna poznatků a názorů na dané téma dle staré moudrosti: Více hlav - více rozumu.

Samozřejmě, že se nelze vyhnout ani některým teoreticko-metodologickým úvahám o přístupu k zpracování zatím rámcově vymezeného úkolu. Ubezpečuji však, že jakékoliv obavy z rádoby učené atmosféry nejsou nikterak na místě a každý zájemce je srdečně zván. V této souvislosti považuji za svou milou povinnost poděkovat Spolku občanů a přátel města Jičína, v čele s jeho předsedou JUDr. Petrem Krupkou, za pochopení a podporu které, jak doufám, zachovají celému zámyslu i v budoucnu."

Jaké máte představy o dalším "pokonferenčním" postupu?

"Vidím několik alternativ řešení, ale jejich zveřejnění považuji zatím za předčasné. Vše bude záležet na konsenzu účastníků konference, respektive jejích závěrech. Chápu ji jako 'zahřívací kolo' před případným startem na dlouhou a obtížnou trať - svým způsobem 53. ročník Mikulášského běhu v kategorii potenciálních sportovních historiografů a futurologů.

Rozhodující bude stanovisko garantů za jednotlivé subjekty současné jičínské tělesné výchovy a sportu, jejich postoj a závazný příslib účasti, vyúsťující v nominaci konkrétních gestorů. Naplní-li se ošidné rčení o přání jako otci myšlenky, pak by samozřejmě, řečeno obrazně, "nekopali" jen za svůj spolek či odvětví. Pokud by řekli své "ano", oblékli by dres sportovně-historické, literární reprezentace se znakem města Jičína. Její styl by pochopitelně nemohl být jiný než 'team - work'.

V každém případě se jako primární a klíčová jeví personální stránka, ovlivňující obsahovou koncepci, od níž se budou odvíjet i další manažerské kroky (bohdá v kýžené a efektivní kooperaci amatérů s profesionály ze všech participujících spolků a institucí). To vše závisí na dobré vůli, intelektu a rukou těch, kdož se je dobrovolně uvolí přiložit ke společnému dílu. Mnohostranný přínos pro tělesnou výchovu a sport, ale i pro rozvoj občanské společnosti v Jičíně a jeho popularizaci za to nesporně stojí."

Děkujeme za rozhovor

(mar)


Při přikládání kotel explodoval

Žeretice - V pondělí 19. října 1998 v dopoledních hodinách došlo v jednom z rodinných domků k výbuchu kotle ústředního topení. Při manipulaci zařízení z dosud neznámých příčin explodovalo a oheň z ohniště se okamžitě rozšířil po kotelně a vedlejších místnostech, kde bylo mimo jiné uskladněno i uhlí. Majitel rodinného domku, jehož hospodářské přízemí se ocitlo v plamenech, byl výbuchem lehce zraněn na hlavě. Díky rychlému zásahu jičínských profesionálních hasičů byl oheň zlikvidován ještě před tím, než stačil napáchat daleko větší škody.

(red)


Nové tituly U Pašků

Šmicer – "Šušu" z Lens. Portrét známého fotbalisty. Eminent Kč 129,-

Urban – "Vše, co chcete vědět o pivu.... a bojíte se na to zeptat své ženy". Kreslený humor. Kohoutek Kč 99,-

Svěrák-Šebánek – Vinárna U pavouka. Výbor scénářů a textů. Radioservis Kč 149,-

Kubátová – Pohádky šaška Povídálka. Ilustrace Helena Zmátlíková. Artur Kč 210,-

Francková – Příští láska bude šťastnější. Prvotina jičínské autorky. Petra Kč 119,-


Z bloku Policie České republiky

Jičín - 12. října 1998 v 20.10 hodin byl v Konecchlumského ulici před firmou Kobit přepaden řidič taxislužby. Pasažér, kterého vezl z Turnova, požádal o zastavení, načež jej ohrožoval střelnou zbraní. Ukradl mu dva a půl tisíce korun v hotovosti a mobilní telefon. Dobrou prací policistů byl za několik málo dnů pachatel přepadení dopaden. Z původně neznámého se vyklubal Ukrajinec V.Š., který pobývá na území České republiky nelegálně.

Cidlina - 5.8.1998 v 1.15 hodin řídil Z.K. svůj motocykl Suzuki po požití většího množství alkoholických nápojů. V opilosti samozřejmě nezvládl řízení a havaroval. Své spolujezdkyni způsobil zranění, které si vyžádalo čtyři týdny léčení. Za jednání v rozporu se zákony mu bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Sobotka - Dne 14.10.1998 v 8.20 hodin došlo u města k dopravní nehodě mezi vozidly Š Octavia a Dodge Caravan. Řidička Š Octavie jela po vedlejší silnici a odbočovala vlevo na Jičín. Nedala přednost vozidlu Dodge, proto došlo ke vzájemnému střetu. Octavia byla nárazem odhozena mimo silnici. Ke zranění osob naštěstí nedošlo. Hmotná škoda je odhadnuta na 40 tisíc korun. Řidičce byl zadržen řidičský průkaz.

Lužany - Neobvyklým způsobem odcizil osobní vozidlo Fiat Uno neznámý pachatel. Muž ve věku kolem 27 let, přišel s tím, že má o koupi vozu zájem. Při předváděcí jízdě 15.10.1998 asi ve 12.30 hodin zajel v Lužanech před dům, kde měl údajně bydlet jeho bratr automechanik. Požádal majitele vozu, aby vystoupil a otevřel vrata. Když tak učinil, byl Fiat Uno pryč i s povedeným kupcem. Poškozenému vznikla škoda 55 tisíc korun.

(tm)


O jičínském hřbitově

Jičín - V jednom pozdním odpoledni roku 1994 jsem navštívil centrální hřbitov v Melbourne, větší než pražské Olšany, a nepotkal jsem tam živou duši. Jen tři zaměstnanci, vybaveni strojovou technikou, upravovali cesty a pásy mezi hroby. Hroby pokryté těžkými kamennými deskami v čele s kamennými náhrobky nejsou zdobeny ani zelení, ani květinami. A na hřbitov se za mrtvými nechodí.

Na našem jičínském hřbitově je tomu jinak. V dopoledních hodinách po hlavní asfaltové cestě proudí lidé jako na frekventované ulici. Chodí zalévat květiny a zeleň na hrobech svých zemřelých a upravovat jejich okolí. Někdy jen vzpomenout, položit kytičku, popovídat si s mrtvým. Hřbitov i v těch částech, kde jsou staré, neošetřované hroby těch, kteří už nemají příbuzenstvo, je dnes hezky upraven, tráva a křoviny vysekány, pořádek. Lidé jsou spokojeni. Jen zanedbaný stav hrobů některých významných lidí (každý podle svých znalostí uvádí jiné: např. hrob dr. Augustina Seiferta, paní Pechové, hroby prof. Šíra a Lepaře apod.), jim vadí.

(Ú)


Lékárenské pohotovostní služby v měsíci listopadu

Pohotovostní služba:

Po - Pá: 17.00 - 21.00 hod
Sobota : 12.00 - 17.00 hod
Neděle : 9.00 - 17.00 hod
Svátek : 9.00 - 13.00 hod

Lékárny:

T - lékárna Okr. nemocnice Tylova ulice tel. 21659
H - lékárna Husova ulice tel. 522073
A - lékárna Alfa autobusové nádraží tel. 24344
N - lékárna Nové Město tel. 24505

Po 		2.11.98 A 	9.11.98 A 	16.11.98 A 	23.11.98 A
Út 3.11.98 T 10.11.98 T 17.11.98 T 24.11.98 T
St 4.11.98 H 11.11.98 H 18.11.98 H 25.11.98 H
Čt 5.11.98 N 12.11.98 N 19.11.98 N 26.11.98 N
Pá 6.11.98 H 13.11.98 H 20.11.98 H 27.11.98 H
So 7.11.98 N 14.11.98 A 21.11.98 H 28.11.98 T
Ne 1.11.98 H 8.11.98 N 15.11.98 A 22.11.98 H 29.11.98 T
Po 30.11.98 A


Problém rozšíření Jednoty

Jičín - Občané, žijící v těsném sousedství samoobsluhy novopacké Jednoty na Letné, zažehnali na nějaký čas 74 hlasy její plánované rozšíření. Široké veřejnosti více či méně utajovanou podpisovou akci pak nakonec přišlo podpořit na setkání občanů s vedením Jednoty a městského úřadu pouhých 21 lidí.

Celý případ neprošel radou města do zastupitelstva, a tak se může zdát, že "usnul". Opak je však pravdou. Pracovnice samoobsluhy na Letné vlastní iniciativou zorganizovaly řádnou podpisovou akci (jméno, adresa, rodné číslo), které se do 20.10.1998 zúčastnilo 165 občanů jednoznačně podporujících rozšíření prodejny.

Na otázku, co se bude dít dál, nám odpověděl starosta města Jiří Liška:

"Celá problematika je naprosto otevřenou záležitostí vzhledem k tomu, že doposud nedošlo k žádnému definitivnímu řešení. Prodej pozemků nebyl schválen ani jednomu z žadatelů. To znamená, že nebyly prodány ani SD Jednota Nová Paka ani manželům Štěpovým, a tak zůstávají nadále pozemky v majetku města.

Osobně si myslím, že bude-li mít Jednota chuť znovu tuto záležitost otevřít, může se k ní po komunálních volbách vrátit."

(mar)


Sauna jako životní styl

Pro civilizovaného člověka patří sauna k životnímu stylu tak jako správná výživa, kultura a sport. Mnoho lidí však navštěvuje saunu bez potřebných znalostí. Nepoučeným saunujícím může sauna spíše uškodit, než přivodit blahodárné účinky. Kdo si chce podrobně prostudovat účinky sauny na lidský organismus se všemi detaily, tomu doporučujeme knihu MUDr. Mikoláška ČESKÁ SAUNA. Tuto knihu by měl vlastnit každý saunofil, i ten, kdo se do sauny teprve chystá a nelituje dvou hodin týdně, které věnuje psychické a tělesné relaxaci, aktivnímu odpočinku a zvýšení celkové imunity svého organismu. Pro všechny jsme připravili malý návod saunovacího procesu.

Prvním bodem je příprava na prohřívání. Odložíte oděv i prádlo osprchujeme se a umyjeme mýdlem v délce zhruba pěti minut. Poté se osušíme froté ručníkem a vstoupíme do prohřívárny.

V prohřívárně pohodlně ulehneme a vyčkáme prohřátí a pocení. Dýcháme zásadně nosem. Horká kamna topidla můžeme případně polít vodou nebo odvarem z heřmánku. Ke konci prohřívání usedneme a zároveň si masírujeme kůži končetin i trupu prsty, dlaní, žínkou či kartáčem. Po prvním prohřátí můžeme saunování doplnit buď cílenou částečnou masáží, uvolněním svalů, kloubů a vaziva na žebřinách či autotrakčním lehátku nebo nenáročným kondičním či rehabilitačním cvičením.

Po každém prohřátí nesmíme zapomenout na následné ochlazení. To provádíme buď dalším sprchováním chladnou vodou podle Kneippa v délce cca pěti minut nebo ochlazením v kádi či skruži cca dvě minuty. Vhodným způsobem je i několik temp plavání a splývání v chladné vodě bazénku. V úvahu připadá i posezení na čerstvém vzduchu s několika cviky dýchací gymnastiky.

Na úplný závěr saunování doplníme vypocenou vodu, soli a vitamíny přírodními ovocnými šťávami.

(MKE)


Daňový kalendář - listopad 1998

Pondělí 2. 11. 1998 Daň z příjmů - měsíční záloha na daň za měsíc říjen 1998.

Pondělí 9. 11. 1998 Pojistné - záloha na pojistné na zdravotní pojištění OSVČ za měsíc říjen 1998. Záloha na důchodové pojištění a placení pojistného na nemocenské pojištění OSVČ za říjen 1998.

Středa 25. 11. 1998 DPH - daň a daňové přiznání za měsíc říjen 1998. Spotřební daň - daň a daňové přiznání za měsíc říjen 1998.

Pondělí 30. 11. 1998 Daň z příjmů - měsíční záloha na daň za měsíc listopad 1998. Daň z nemovitostí - čtvrtá splátka na daň roku 1998 u ostatních poplatníků, druhá splátka na daň roku 1998 u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb.

Připravila:daňová poradkyně Ing. Jana Kavková (tel.:0433/523 533)


index