Východočeské derby házenkářů

Náchod - TJ Náchod - AGS HBC Jičín 25 : 27 (6 : 2). S velkým napětím bylo v minulých dnech očekáváno východočeské derby dvou házenkářských kolektivů TJ HC Náchod AGS HBC Jičín v nejvyšší házenkářské soutěži v extralize.

Náchodští, jako nováček, ve velice krátké době podstatně zrenovovali svoji dosavadní halu, sehráli první utkání na hřištích soupeřů a teprve týden před tímto derby hráli poprvé na domácí palubovce a hned získali překvapivě jeden bod proti favoritu, kolektivu HC Zubří. Navíc trenérem Náchoda je Petr Šulc, který v uplynulé sezoně vedl právě jičínský kolektiv. A právě on prohlásil v deníku Sport, že celek Jičína velmi dobře zná, ví že jičínští nastupují v letošní sezoně se silnějším kádrem, zároveň podotkl, že domácí obecenstvo opět vytvoří velice bouřlivé prostředí a pevně věří, že to vyjde i v sobotu.

Jičínští nastoupili do tohoto utkání tentokrát velice soustředěně a nasadili hned od začátku rychlé tempo. V brance se od začátku výborně chytil Zdeněk Mičke (chytil i dvě sedmičky), a tak odcházeli do kabin po prvém poločase hosté s náskokem šesti branek. Ovšem ve druhém poločase se domácí podstatně zlepšili a postupně začali náskok hostů snižovat a vše se rozhodovalo až v závěrečných dvou minutách, kdy vzal na sebe zodpovědnost Petr Švarc a dvěma brankami rozhodl o těsném, ale zaslouženém vítězství jičínských házenkářů. Myslím, že o výsledku rozhodly dva faktory. Jednak je opravdu v letošní sezoně jičínský kolektiv podstatně vyzrálejší, výboru se podařilo sehnat mladé, ale velice perspektivní hráče z Pražské Dukly a z Plzně, hráče, kteří chtějí v každém utkání bojovat naplno.

Druhým důležitým momentem bylo, že oddíl sehnal velice zkušeného a pro kolektiv citlivého, ale přísného trenéra Miloslava Škardu z pražské Slavie, který dokáže své svěřence na každé utkání důkladně připravit.

Jedinou kaňkou na celém utkání bylo, že náchodští nedokázali včas, jak to řády extraligy nařizují, do 30 minut nahlásit výsledek utkání ČTK. A tak až druhý den večer (v neděli) se na teletextu tento výsledek objevil. Několik desítek příznivců jičínské házené tak netrpělivě čekalo u sportovního areálu na příjezd autobusu z Náchoda, o to více pak všichni s velkým jásotem přijali vítězství jičínských házenkářů. Ještě jednou vám všem chlapci poděkování.

V tabulce extraligy je AGS HBC Jičín s osmi body na osmém místě (8 bodů mají ještě čtyři celky). Čtvrtá Ostrava má bodů 9 a první je Plzeň se 14 body.

(fk)


Vysoké vítězství jičínských boxerů

Jičín - Zaplněný sál kulturního domu byl 17.10.1998 svědkem přátelského utkání mezi TJ Jičín a Bižuterií Jablonec nad Nisou, posílenou boxery ze Železného Brodu. Výborně připravený domácí celek zvítězil vysoko 18 : 6.

Fanfáry trubačů a pochod cizinecké legie přivedly obě mužstva do ringu. Prezident oddílu boxu Václav Jánský přivítal čestné hosty: Olympijského vítěze Bohumila Němečka a mořeplavce Jana Nováka. Zdravici za soupeře přednesl trenér Olda Markovič. Následovalo předání dárků, diplomů a ringové boje mohly začít.

Miloslav Vodička se ve svém prvním utkání nechtěl dát zahanbit před dědou, prezidentem jičínského boxu, a hned v úvodu zasypal soupeře Dvořáka "kulometnou" dávkou direktů. Ten se neprobral z překvapení, a tak po prvním počítání následovalo druhé, což znamenalo Vodičkovo vítězství RSC v prvním kole (Jičín vedl 2 : 0). Martin Gíňa si vzal "mustr" a i on direkty předcházel jabloneckého Petra Brandejse. Ten vydržel do třetího kola, kdy mu odešla fyzička a utkání vzdal (Jičín vedl 4 : 0). Michal Otava neměl soupeře, a tak to bylo bez boje 6 : 0 pro Jičín (Otava pak prohrál v kondičním utkání s oddílovým kolegou Haklem).

Gajaka vyhrál nad našim Petrem Barnetem (6 : 2). Kašpar v těžké váze poslal nekrytého Jírovce ke konci prvního kola úderem na bradu k zemi a snížil tak slibný náskok na 6 : 4. Vláďa Novotný rozhodl bleskovým nástupem. Jablonecký Šimčík nedokázal vzdorovat rychlým přímým úderům našeho borce. Utkání skončilo rovněž v prvním kole RSC a Jičín vedl 8 : 4. Martin Rejmont sice zvítězil nad Kopeckým v třetím kole RSC, zápas to však nebyl pohledný. Oba borci zbytečně inkasovali. Byl to jejich první boxerský křest. V těchto případech schází technické pojetí a hlavně zkušenost, chce to prostě čas (10 : 4 pro Jičín).

Josef Lakatoš je lišák ringu, nedá se vyprovokovat ke zbytečným šarvátkám a Pavla Brandejse s přehledem vybodoval (12 : 4). Radek Vytiska pokračoval ve svém vítězném tažení a již popáté ukončil zápas výhrou před časovým limitem, tentokrát již v prvním kole RSC nad Königem (14 : 4). Boxerský vítězný prapor pak ještě více rozvinul student s duší boxera Petr Malý, který ve vyčerpávající boxerské válce porazil Svobodu ve třetím kole RSC (16 : 4).

Nepříznivé skóre pro jablonecké upravil Koloma porážkou Havla (16 : 6). Milan Marčíny nečekaně porazil reprezentanta Barvínka. Milanovy kontry sklízely zasloužený potlesk diváků. Před odchodem na vojnu se tak dobrým výkonem rozloučil s jičínským publikem a konečný stav zápasu upravil na 18 : 6 pro jičínské barvy. Přejeme Ti, Milane, pevné zdraví, mnoho sportovních úspěchů a šťastný návrat mezi nás. Začátkem listopadu je plánována odveta v Jablonci. Soupeř po vysoké porážce zřejmě nastoupí v pozměněné, silnější sestavě, čímž ještě důrazněji prověří výkonnost našeho mužstva. V ringu totiž nikdy není rozhodnuto předem, což ostatně platí i u jiných sportů. Boxu zdar!

Trenér Bedřich Doležal


Michal Špaček "zraje jako víno"

Jičín - Michal Špaček, jezdec SK Sagita Jičín skončil o minulém víkendu ve finálovém závodě "Evropského poháru marathon BIKE" v německém St. Wendelu na skvělém pátém místě! Byl to poslední, v pořadí čtvrtý závod EP, měřil 110 km, jel se na dvou stejně dlouhých okruzích a jeho celkové převýšení činilo úctyhodných 3000 metrů.

Michal sám o tomto závodě říká: "EP marathon BIKE se jede čtyřikrát. Nejprve v Itálii, potom v Rakousku, Francii a poslední, finálový závod v Německu. Právě tento závod jsem měl možnost jet i já. Startovalo celkem asi 3000 závodníků, z nichž většina tvořila kategorii "tourist". V "profi" kategorii se zúčastnily kompletní týmy GIANT, SCOTT, CORAREC, MARIN, ORBEA, FOPUS... Na startu se sešlo asi 450 profesionálů, mezi nimiž nechyběli například Michael Kluge, Öestergard, Marko Brussi a celá řada dalších zvučných jmen.

Nepovedlo se počasí. Pět minut před startem začalo pršet a nepřestalo po celý závod. Trať byla vlivem počasí a zvoleným terénem (louky, výjezdy a sjezdy v úvozech) velmi těžká. Po první třetině závodu jsem mohl přehazovat jenom na vrchní tři převody, ostatní byly samé bláto a tráva. O obtížnosti tratě svědčí i odstoupení řady špičkových borců, mezi nimi například Östergarda i Michaela Klugeho.

Vítězem finálového závodu i celého seriálu EP marathon BIKE se stal Rakušan Dürschlag. Já jsem jel pouze poslední závod, přesto jsem v něm skončil pátý. V konkurenci, která se tam sešla, to byl podle mého názoru poměrně slušný výsledek. Protože jsem ihned po skončení závodů z časových důvodů musel odjet domů, vím jenom, že druhý byl Ital, dále dojeli dva Francouzi, pak já, Švýcar a že do první desítky se vešel pouze jeden Němec. Od prvního jsem mohl "dostat" tak asi 17 minut."

Co dodat k tomuto výsledku, ale i k celkovému dojmu z velice úspěšné sezony tohoto závodníka SK SAGITA Jičín a dnes již i reprezentanta České republiky? Aby byly výsledky posledních závodů úplné, musíme připomenout "Nultý ročník Krkonošské Sedmdesátky MTB" (26.9.1998) kde Michalovo družstvo spolu s Novákem a Hrachem přesvědčivě zvítězilo. Posledním domácím závodem pak byla "Velká cena České spořitelny", která se jela 27.9.1998 v Krčském lese na 3,5 km dlouhém okruhu. Startovala zde kompletní česká špička, závod se jel na 60 min. + 1 kolo, trať byla rychlá, členitá, a tak to měl být především "ladící" závod našich cyklokrosařů.

Pořadí: 1. Kořínek (ČS spořitelna), 2. Fořt (Red Bulls), 3. Ježek (Author Exp. Pha.), 4. Spěšný (Komfort PZ), 5. Štícha (Author), 6. Konečný (ČS spořitelna), 7. Michal Špaček (SK Sagita Jičín - ve sprintu o galusku za Konečným), 8. Novák...

(Fe)


Neregistrovaní kuželkáři

Jičín - V neděli 25. října 1998 v 8.00 hodin byl na kuželně SKK Jičín v lipách zahájen již 23. ročník čtyřčlenných neregistrovaných družstev mužů a žen v kuželkách na 60 hodů sdružených.

Do letošního ročníku se opět přihlásil rekordní počet družstev, o dvě více než v uplynulém, takže startuje celkem 137 kolektivů, z toho 104 družstev mužů rozdělených do 14 skupin a 33 družstev žen rozdělených do 5 skupin. Jelikož se hrají ještě mistrovská utkání, je začátek turnaje trochu pomalý, ale od 23. listopadu se rozjede již každý den kromě úterý, kdy se provádí celková údržba a opravy na kuželně.

Turnaj, který svojí organizací je největším v České republice, klade ohromné úsilí na členy oddílu kuželek, kteří musí po celý turnaj mít dozory ohledně jednak správného chodu automatů, jednak dělají zároveň i rozhodčí při jednotlivých utkáních. Ve všední dny jsou začátky vždy ve 14.45 hodin, v sobotu a v neděli, kdy se hraje po 12 utkáních, se začíná již v 8.00 a poslední utkání končí kolem 19.00 hodiny. Bude sehráno celkem 459 utkání a závěrečné pak v pondělí 25. ledna 1999.

Celý uplynulý ročník proběhl zcela bez závad, a tak členové oddílu věří, že i ten letošní bude probíhat opět v pěkné přátelské atmosféře a že další kolektivy se vzájemně nově poznají.

(fk)


Pod hrází rybníka Kníže se opět mrazí

Jičín - V těchto dnech byla zahájena sportovní sezona na místním zimním stadionu. Jeho provozovatelem jsou Technické služby, které zde v minulých měsících v rámci omezených finančních možností provedly běžné údržbářské práce související s bezpečným provozem ledové plochy, hledišť a všech dalších prostor stadionu.

V zadním traktu sportovního zařízení, směrem k městským lázním, bylo vybudováno nové parkoviště pro několik desítek vozů.

První přátelské utkání místního hokejového "áčka" s novopackými borci zde bude sehráno již ve středu 4. listopadu 1998 od 18.00 hodin. Odveta se pak hraje v pátek 6.11.1998 v Nové Pace.

11. listopadu 1998 se opět přátelsky a ve stejný čas střetnou domácí s Dolním Bousovem. Jičínská liga neregistrovaných hokejistů začíná prvním zápasem v pátek 6. listopadu 1998 a hrát se bude nepřetržitě až do konce února příštího roku.

Veřejné bruslení na zimním stadionu v Jičíně probíhá ve středu, v pátek a v neděli vždy odpoledne od 14.00 do 16.00 hodin. V sobotu pak můžete využít nočního veřejného bruslení od 20.00 do 22.00 hodin.

Co a za kolik letos na "zimáku" pořídíte? V závorce uvádíme ceny sezony 1997/98.

Veřejné bruslení: dospělí 16,- Kč/hod. (12,- Kč), děti 8,- Kč/hod. (6,- Kč), doprovod 4,- Kč/hod. (2,- Kč).

Školní bruslení: 5,- Kč/hod. (5,- Kč).

Broušení bruslí: 16,- Kč (15,- Kč).

Hra cizích mužstev: 700,- Kč/hod. (550,- Kč), 1600,- Kč/zápas (1300,- Kč).

Hra neregistrovaných: 600,- Kč/hod. (500,- Kč), 1200,- Kč/zápas (1100,- Kč).

Hra HC Jičín dospělí a dorost: 320,- Kč/hod. (300,- Kč), 900,- Kč/zápas (800,- Kč).

Hra HC Jičín elévové: 160,- Kč/hod. (150,- Kč).

(mar)


Provozní doba na malém bazénu

Jičín - V první polovině listopadu bude zprovozněn malý bazén sportovního areálu. Pro veřejnost bude nadále otevřen vždy sedm dnů v týdnu. Pondělí: 6.00 - 7.45 a 13.00 - 16.00 hod. Úterý: 6.00 - 7.45 a 13.00 - 16.00 hod. Středa: 6.00 - 7.45 a 13.00 - 16.00 hod. Čtvrtek: 6.00 - 7.45 a 13.00 - 16.00 hod. Pátek: 6.00 - 7.45 a 13.00 - 16.00 hod. Sobota: 8.00 - 12.00 a 14.00 - 20.00 hod. Neděle 14.00 - 20.00 hod.

(red)


Vítězný víkend házenkářů

Jičín - O víkendu pokračoval oblastní přebor východočeské oblasti dalšími zápasy házenkářů. Ve všech utkáních byli úspěšní jičínští.

Starší žáci:
AGS HBC Jičín A - Pardubice 39:6
AGS HBC Jičín B - Pardubice 32:6

Mladší žáci:
AGS HBC Jičín - Pardubice A 26:3
AGS HBS Jičín - Pardubice B 15:10

Mladší dorost:
AGS HBC Jičín - HC Kolín 41:22
AGS HBC Jičín - Pardubice 25:18

3. liga - B družstvo mužů
AGS HBC Jičín - HK Chomutov 22:14

(fk)


Vosáhlo a Páleník znovu bodují

Jičín - Výborných umístění dosáhli členové TJ Karate Jičín na prvním kole Národního poháru ČR v Kopřivnici. Ve váze do 60 kg nejprve zabodoval ziskem stříbrné medaile Daniel Páleník. Ještě lépe se posléze vedlo v kategorii do 65 kg Janu Vosáhlovi, který v takřka supersilné konkurenci zvítězil. O kvalitě jeho výkonu svědčí i semifinálová porážka Martina Bruny (TJ Česká Lípa), který se nedávno v řeckých Aténách stal držitelem titulu Mistra Evropy.

Po těchto výkonech však nastává paradox při zhodnocení tréninkových podmínek, které jsou po opuštění místnosti ve sportovním areálu (dnes používaná jako učebna) doslova katastrofální. Dodnes se totiž nenašla žádná instituce či dobrodinec, který by cvičební prostor, byť sebemenší, poskytl - pronajal. Dodnes tedy probíhá příprava na nejvyšší soutěže například na verandě restaurace U Knížete (díky majiteli Zdeňku Cimburkovi), nebo na asfaltové silnici za přilehlou myčkou aut.

Hoši se při svém sportovním snažení tedy běžně musí vypořádat se stále větší zimou, dokonce i deštěm. Každý, kdo se věnoval systematické sportovní přípravě, ví, jak dokáže tréninkovým plánem "zamíchat" běžné chřipkové onemocnění, které s pokračujícím podzimem nabývá u mých svěřenců stále více na aktuálnosti. O možnosti poškození pohybového aparátu v důsledku nedokonalého rozcvičení (běžný strečink je při teplotách pod 10 stupňů silně omezen) ani nemluvě.

Ale již dost stěžování a filozofování. I když příprava probíhá pod širým nebem, věříme všichni, kdož se nadchli sportem bílých kimon, v lepší zítřky.

Trenér Petr Nožička


index