Ondřej Vetchý vás zve na pohádku

Jičín - V rámci festivalu Jičín město pohádky zajistil nájemce "Biografu Český ráj" Pavel Nožička promítání nové české pohádky Šmankote, babičko čaruj. Na jičínskou premiéru přijeli tenkrát představitelé hlavních rolí i její režisér. Autogramiáda, spojená se zajímavým povídáním o natáčení úspěšné pohádky, přilákala do sedadel biografu děti i dospěláky.

A právě pro velký úspěch, této pro Jičín ne zcela tradiční společenské události, připravil Pavel Nožička další překvapení, o kterém se v době uzávěrky tohoto vydání Nových Novin mnoho nemluvilo, respektive mluvilo ještě velmi potichu.

Cos tedy, Pavle, pro své diváky připravil tentokrát?

"Nechtěl bych nic zakřiknout, ale pokud se nic mimořádného nestane, tak se zítra, v sobotu 14. listopadu 1998 od 14,30 hodin v biografu uskuteční další autogramiáda známých osobností české kinematografie. Někteří z přítomných se pak s největší pravděpodobností zúčastní i zítřejšího podvečerního promítání od 17,30 hodin. Dnes již samozřejmě není tajemstvím, že se jedná o tvůrce další nové české pohádky "Císař a tambor", kterou promítáme ode dneška (17,30 hodin) až do 16. listopadu 1998."

Můžeme našim čtenářům říci, kdo zítra přijede?

"To je otázka, na kterou se dá velmi těžko odpovědět. Sám dobře víš, že pozvání se většinou přijme snadno, účast se přislíbí, ale pak se něco stane a pozvaný nepřijede. Musíme si držet palce. Přijet by rozhodně měli představitelé hlavních rolí Ondřej Vetchý a Petr Raichert (TV seriál Život na zámku a skupina Chinaski), pak kameraman Martin Duba (mj. Zapomenuté světlo, Báječná léta pod psa) a režisér Václav Křístek. Nevylučuji však ani účast dalších herců, mezi kterými by měl být například Jan Skopeček."

Občas míváš v "rukávu nějaký trumf", prozraď, čím překvapíš v tomto případě?

"O žádném trumfu nevím, ale co opravdu rád prozradím, je fakt, že se na celé akci spolupodílí jičínská firma KaB Music, se kterou jsme společně věnovali ceny do slosování vstupenek. To bude probíhat vždy před každým promítáním pohádky Císař a tambor.

S radostí jsme pozvali také děti ze železnické léčebny, které pohádku uvidí samozřejmě zdarma a my se na jejich účast již dnes těšíme."

Děkuji za rozhovor.

(mar)


Zimní strasti a slasti řidiče

Jičín - Stále větší provoz na našich silnicích, zvláště v několika posledních letech, jistě každého přesvědčí, že automobil se stal pro většinu občanů nezbytným dopravním prostředkem za cestou do zaměstnání, za obchody, nákupy i rekreací.

Automobil je dobrý služebník, avšak zlý pán. Hlavně v zimních měsících je jízda na mokrých, zledovatělých nebo zasněžených silnicích velmi náročná i pro zkušeného řidiče. Kvalitní a správně užité pneumatiky pro zimní provoz jsou nezbytným vybavením vozidla. Nestačí jen dobrý vzorek, neboť zimní pneumatika je vyrobena ze směsi, která zachovává odpovídající vlastnosti i za velmi nízkých teplot. Trakční vlastnosti i adheze na vozovce zůstává na přibližně stejné úrovni i při teplotách hluboko pod bodem mrazu.

Pneumatika je proto schopna přenést síly, jež na ni působí. Dezén se vyznačuje množstvím malých lamel, sloužících k optimálnímu záběru na sněhu a blátě. Stále více řidičů používá zimní pneumatiky, kterých je na našem trhu dostatečný výběr, od zahraničních výrobců z dovozu nebo domácí značky Barum. Pod značkou Barum se vyrábí široký sortiment rozměrů na různé typy vozů. Zimní pláště jsou pod označením POLAR M+S OR54 nebo POLARIS OR60 s jednosměrným dezénem.

Zimní pláště značky Barum jsou kromě jízdy na sněhu a ledu vhodné i pro mokrý povrch. Je zde dobrý poměr ceny a výkonu při zachování potřebných jízdních vlastností. Zimní pneumatika je tou nejlepší investicí před zimním obdobím. Každý zájemce, který bude chtít poradit o vhodném typu pneumatiky, případně zjistit cenu, zajistit montáž a podobně, se může obrátit na naši firmu K + T spol. s.r.o. Jičín - Velkoobchod pneumatik, tel.:0433/25439.

J. Teichman (PI)


Navštivte království bylin a čajů

Jičín - Věříme, že nejen ti, kteří správně vyluštili naše nedávné tři křížovky, ale i ti ostatní si všimli, že věcné ceny pro vylosované čtenáře věnovala specializovaná prodejna přírodních produktů na autobusovém nádraží BELLIS. Jednatel společnosti, která tuto příjemnou prodejnu provozuje, David Jung, nám řekl, že prodejna BELLIS byla otevřena v říjnu 1993. Hlavní osobou, která se zasloužila o její vznik však byl jeho otec, dr. Čestmír Jung. Ten dnes již ve firmě nepracuje, ale on byl tím, kdo dal základy této prodejně do dalších let. V době, kdy jiné obchody s velkou slávou začínaly a záhy v tichosti končily, prodejna BELLIS nenápadně, ale dále rozšiřovala svůj sortiment a zvyšovala kvalitu svých služeb. Dnes, po pěti letech, zde najdete nejen velmi široký výběr vážených bylin (až 150 druhů!), čajů, přírodní kosmetiky, kompletní sortiment aromaterapie atd., ale také čističe a zvlhčovače vzduchu špičkové kanadské technologie, zajímavou keramiku apod..

A pokud sháníte nějakou netradiční bylinku či preparát, máte velkou šanci, že je zde najdete nebo že Vám je ochotně objednají.

(max-PI)


Z Rakousko-Uherska do Československa

Jičín - U příležitosti 80. výročí vzniku Československé republiky se 23. října 1998 zaplnil Porotní sál jičínského zámku, kam na pozvání Okresního muzea a galerie v Jičíně zavítal univerzitní profesor PhDr. Robert Kvaček, DrSc., aby potěšil své přátele a všechny zájemce přednáškou na téma "Z Rakousko-Uherska do Československa".

Náročné téma pojal jako vývoj české společnosti od poloviny 19. století. Ukázal na počátky jejího politického snažení spjaté se jménem Františka Palackého, na rozvoj hospodářský, sociální i kulturní, ale také na malé úspěchy politické, které ji stále zaháněly do opozice. A právě tím, že naše společnost vyrostla jako opoziční, musela se po roce 1918 teprve složitě učit stát vést, měnit se ve státotvornou společnost.

Zároveň to byla společnost silně demokratická, která budovala stát demokratický, podle Karla Poppera vůbec nejdemokratičtější v Evropě před 2. světovou válkou. A z toho také vzešel nejtrvalejší odkaz 28. října 1918, k němuž se stále hlásíme a budeme hlásit i v budoucnu: odkaz demokratického státu a občanské společnosti.

Přednáška prof. Roberta Kvačka byla náročná, mnozí jsme však zalitovali, že ho nemůžeme slýchat častěji a bystřit si své myšlení, seznamovat se s nejnovějšími výsledky současného poznání dané problematiky. Ale k naší radosti prof. Robert Kvaček přislíbil, že si i ve svém nabitém pracovním programu zase čas na setkání s Jičíňáky udělá.

Karol Bílek


Dům v Ruské ulici bude zbourán

Jičín - V České republice rozhodně není mnoho měst, která svojí krásou a malebností konkurují kráse našeho okresního města. Každé sebehezčí město má však svá "černá" zákoutí a místa, kterým je lépe se raději vyhnout. I v Jičíně je samozřejmě několik pozemků a nemovitostí, za které se lze upřímně stydět. V případě, že se jedná o parcely v soukromém vlastnictví, nemůže město většinou vůbec nic dělat a nemá bohužel ani žádné páky, jak majitele přimět k nápravě nevyhovujícího stavu.

Pakliže jde o pozemky nebo objekty v majetku města, můžeme očekávat, že dříve či později k obratu k lepšímu rozhodně dojde.

Tak například "trnem v jičínské patě" je již několik let zdevastovaný obytný dům čp. 118 v Ruské ulici (na křižovatce s ulicí Raisovou). I ten však přišel na pořad jednání. Pro špatný stavebně technický stav byl Městským úřadem Jičín v těchto dnech vydán havarijní výměr, na jehož základě bude objekt vyklizen a zbourán.

Město pak bude ve svých dalších aktivitách vycházet ze schváleného územního plánu, který nepočítá s další zástavbou uvolněného pozemku, ale naopak s jeho částečným využitím k rozšíření a zpřehlednění stávající křižovatky.

(mar)


Přijďte si zazpívat do knihovny

Jičín - Vánoční koledy byly dříve velice důležitou součástí vánočních svátků. Je tato doba již nenávratně pryč? Dnes jsme stále více zvyklí vánoční koledy nanejvýše poslouchat v rádiu či televizi. Mnozí z nás, a převážně my z mladší generace, již mnoho koled ani neznáme, nenejvýše si vzpomeneme na pár slov z těch nejznámějších. A není to škoda? Neokrádáme se o to, co bylo na zpívání těchto koled hezké? Neokrádáme se o tu pravou a krásnou atmosféru samotných Vánoc?

A přece jsou mezi námi ještě tací, kteří o záchranu těchto krásných tradic a zvyků stále usilují. Příštím rokem to již bude celých deset let, co paní Helena Prášilová pořádá "Vánoční zpívánky" pro ty nejmenší. I letos si děti předškolního věku budou moci společně s paní Prášilovou zazpívat, naučit se několik koled a osvojit si základní pěvecké dovednosti. Tyto zpívánky se konají každé úterý již od 3. listopadu po dobu 7 týdnů od 17 hodin v pobočce Městské knihovny na Novém Městě v Jičíně, a to až do 15. prosince. Paní Helena Prášilová srdečně zve na tyto zpívánky děti, ale i jejich rodiče, kteří mají odvahu si společně s vlastními ratolestmi zazpívat. Každý, kdo přijde, bude jistě vřele uvítán.

(max)


index