Lesáci dodají především borovice a smrky

Hořice - Mezi nejvyhledávanější vánoční stromky patří borovičky, do budoucna se však předpokládá zvýšený zájem o jedle. Řada lidí však postupně přechází na stromky umělé, jichž je v obchodech poměrně bohatý výběr. Lesní společnost Hořice, která je patrně jedním z největších dodavatelů "rostlých" stromků na spotřebitelský trh v jičínském okrese, zásobuje i letos prodejce tohoto tradičního symbolu Vánoc. "Pro velkoobchod je určeno zhruba pětadevadesát procent veškeré naší nabídky, zbývající část z celkového objemu, tedy jen minimum, budeme prodávat sami. Stromky však nedodáváme jen na Jičínsko, ale i do jiných okresů, například na Hradecko, Pardubicko a Liberecko," oznámil ing. Miroslav Šubrt, samostatný referent výroby hořické Lesní společnosti. V distribuci se objeví dva druhy porostů - borovice, jež jsou zpravidla žádanější, a smrky. "Borovic, které pocházejí vesměs od soukromých pěstitelů z plantáží, bude vyexpedováno zhruba pět tisíc, zájem o tento druh jehličnanů je však větší než současná nabídka. Od státních lesů odebíráme smrky, těch by mělo být do prodeje připraveno zhruba tisíc, naopak v tomto případě převyšuje jejich množství poptávku," uvedl ing. Šubrt. "V sousedním Rakousku, Německu a třeba i ve Spojených státech se v poslední době těší velké oblibě jedle," dodal. Tento trend se podle něj očekává i u nás. Jedle jsou však zatím málo viděným zbožím. S jejich vysazováním na plantážích se totiž začalo poměrně nedávno, porosty tedy ještě nejsou natolik vzrostlé, aby mohly být v dostatečném množství dodávány na trh. Vesměs se proto dovážejí.

(jn)


Sochařské sympozium do roku 2000

Hořice - Grémium hořického sochařského sympozia se sešlo minulý týden, aby zhodnotilo letošní, v pořadí 14. ročník, kterého se ze tří přihlášených nakonec zúčastnili dva čeští sochaři, pozván byl i jeden izraelský výtvarník, ten se však v Hořicích vůbec neobjevil. Osud tradiční akce se nevyhnutelně naplňuje, neboť v roce 2000 se v této podobě uskuteční naposledy. V celosvětovém měřítku to tak bude možná vůbec první sympozium, které má být oficiálně uzavřeno, narozdíl od jiných akcí tohoto druhu. "Byly i případy, kdy se uskutečnilo několik prvních ročníků, ale jejich pokračování vyznělo do ztracena," poznamenal starosta Hořic Mgr. Ladislav Vrba, který se nedávného jednání grémia pod vedením akad. sochaře Vladimíra Preclíka, jednoho z duchovních otců sympozia, zúčastnil. Příští rok by se měly uskutečnit i některé doprovodné akce v podobě koncertů, divadelních představení a také aukce, při níž by byly vydraženy drobné práce - plastiky, obrazy či grafické listy - bývalých účastníků sympozia. I to je jeden ze způsobů, získání finančních prostředků na zajištění dalšího ročníku a vydání reprezentativního katalogu. Připravuje se také úprava vrchu Gothard, kde jsou plastiky umístěny.

(jn)


Městská policie - linka 156

Městské policisty můžete volat na linku 156 i na telefon 0603/716565.

Jičín - 18.11.1998 ve 13.00 hodin bylo strážníkům Městské policie nahlášeno neoprávněné vylepování plakátů. Jelikož je tato služba organizována Kulturním domem (výlepovou službou), bylo jednání zadrženého mladíka R.M. klasifikováno jako znečištění veřejného prostranství.

Jičín - 19.11.1998 v 16.00 hodin nahlásila občanka bydlící na sídlišti U Stadionu, že se v prostoru Šibeňáku (bývalé rasovny) nachází bezdomovec. Strážníci na místě našli prochladlého muže, který u sebe neměl průkaz totožnosti. Později bylo zjištěno, že se jedná o Z.K. trvale bydlícího v Ostravě, který ukončil výkon trestu ve Valdickém nápravném zařízení. Bezdomovec byl předán pracovníkům sociálního odboru městského úřadu, kteří se o něho postarali.

Jičín - Dne 30.11.1998 v 10.45 hodin bylo oznámeno poškození osmi smrků na sídlišti U Stadionu. Hlídka Městské policie na místě zadržela pachatele pana P. Jeho jednání bude řešit odbor místního hospodářství Městského úřadu Jičín.

Jičín - V poslední době dochází na jičínském hřbitově, urnovém háji i na hřbitově v Popovicích k vandalizmu. Zatím neznámí pachatelé ničí skříňky na urny, rozbíjejí vázy a ničí výzdoby hrobů. Městská policie věnuje těmto místům zvýšenou pozornost a v případě, že budou vandalové zjištěni, ponesou za své jednání nemilé důsledky.

Jičín - Upozorňujeme občany, že v tomto předvánočním období se opět jako každý rok vyrojili kapsáři se svými nenechavými prsty. Proto vyzýváme občany, aby si dávali pozor na své peněženky. V případě, že jste okradeni, záleží, jak rychle celou věc nahlásíte na policii, protože kapsáři svůj čin provedou a okamžitě odjíždějí z města.

(MěP)


Základní meteorologické hodnoty v listopadu

Každodenní meteorologická měření provádějí žáci ekologického praktika 4. základní školy v Jičíně.

Průměr max. teplot vzduchu + 3,84 C

Průměr min. teplot vzduchu - 1,28 C

Nejnižší min. teplota vzduchu -10,3 C

Nejvyšší min. teplota vzduchu + 5,2 C

Počet mrazových dnů 18

Měsíční srážkový úhrn 55,0 mm

z toho kapalné srážky 53,2 mm

pevné srážky (vodní ekvivalent) 1,8 mm

Počet srážkových dní 16

z toho s převahou deště 12

s převahou sněžení 4

Počet dní se sněhovou pokrývkou 4

Max. vrstva sněhové pokrývky 1 cm

Průměrná kyselost srážek pH 4,20

Průměr relativní vlhkosti vzduchu 85,20 %

Počet dní se 100% vlhkostí 9

Průměrná oblačnost 81 %

Teplota půdy v hl. 10 cm - min. -1,8 C

Teplota půdy v hl. 10 cm - max. +6,2 C


Další sraz rodáků

Běchary - Týž den, kdy se v obci koná tradiční Mikulášská zábava, uspořádali Běcharští, v pořadí čtvrtý a zároveň poslední sraz rodáků a absolventů obecné školy. Ten první se konal už vloni, zúčastnila se jej i nejstarší rodačka - ročník 1907. Následně se konaly srazy také dalších ročníků, o minulém víkendu je završilo setkání těch, u nichž je datum narození spojováno s rokem 1971. Sobotní Mikulášskou zábavu pojali její organizátoři netradičně formou recese, pódium kulturního domu se totiž na krátký čas přeměnilo ve vysílací studio Běchary, okruh ČT 3. Zábavy se kromě místních a hostů zúčastnili i obyvatelé z jičínského domu s pečovatelskou službou "Babylon".

(jn)


Z bloku Policie České republiky

Nová Paka - Dva neznámí muži a jedna žena tmavé pleti odpoutávali pozornost prodavačky, aby mohl další muž dne 27.11.1998 kolem 15.00 hodiny z prodejny odcizit 2 mikiny zn. Levis, modré rifle zn. Levis a z neuzamčené pokladny finanční částku 9 500,- korun. Pachatel tak způsobil majiteli prodejny celkovou škodu 14 450,- korun.

Hořice - Dne 27.11.1998 bylo vyšetřovatelem sděleno obvinění z trestného činu krádeže pachateli z Bohumína, který v noční době z 25. na 26.11.1998 v Hořicích, v baru U skleničky, odcizil cigarety značek Marlboro, Camel, LM, Sparta a alkoholické nápoje značek Jagermeister, Jim Beam, Johny Walker a Ballantines. Uvedené cigarety a alkoholické nápoje výtečník z baru odcizil poté, co byl omylem v provozovně uzamčen. K odchodu z baru použil jednoho z oken. Majiteli způsobil škodu v částce 8 858,- korun.

Choteč - K dopravní nehodě v zatáčce u obce Choteč došlo mezi osobním autem Š 105 L a nákladním vozidlem LIAZ 110 s návěsem. Řidič osobního automobilu, posilněn alkoholem, nezvládl v mírné pravotočivé zatáčce své vozidlo, vjel do protisměru, kde se bočně střetl s uvedenou nákladní soupravou. Ke zranění osob nedošlo, škoda činí přibližně 60 tisíc korun.

Jičín - Z trestného činu krádeže a poškozování cizí věci byl obviněn mladík z Jičína. 24.11.1998 kolem 21.45 hodin vyřízl kovový rám okna, rozbil sklo a poté vlezl do autodílny firmy Autotrans v Jičíně. Právě když chtěl z dílny odnést dětskou autosedačku v hodnotě 4500 korun, byl zadržen policejní hlídkou. Firmě způsobil škodu přibližně 3 tisíce korun.

Valdice - Obvinění ze spáchání trestného činu krádeže bylo sděleno 25.11.1998 místnímu občanovi, který kolem 18.30 hodin odcizil od budovy obchodu Edeka v Jičíně - Novém Městě dámské trekingové kolo v hodnotě asi 5 tisíc korun.

Hořice - Dosud nezjištěný pachatel v době od půlnoci do 7.00 hodin dne 26.11.1998 odcizil na Husově ulici osobní automobil značky Fiat - Tipo světlemodrozelené barvy. Majiteli způsobil škodu ve výši 90 tisíc korun.

Pecka - V pondělí 23.11.1998 byl z trestného činu podvodu obviněn místní mladík, který si v měsíci dubnu 1998 zřídil postžirový účet u IPB a.s. Praha 4 a z tohoto v pěti případech na různých poštách v ČR vybral hotovost v celkové výši 32 tisíc korun. Jeho vklad při založení účtu však činil pouhých 6793 korun. IPB a.s. Praha 4 způsobil škodu 25 207 korun.

(tm)


Starostou je opět Jiří Liška

Jičín - Ve středu 25. listopadu 1998 se v K-klubu uskutečnilo ustavující zasedání městského zastupitelstva, jehož jedenadvacet členů vzešlo z řádných komunálních voleb konaných ve dnech 13. a 14. listopadu 1998. Osobní zájem o komunální politiku projevilo svojí účastí necelých šedesát občanů města, z nichž větší polovinu tvořili zaměstnanci Městského a Okresního úřadu Jičín.

Nejdůležitějšími body veřejného jednání byla samozřejmě volba starosty, dvou místostarostů a dalších čtyř zbývajících členů městské rady. Vzhledem k předcházejícím koaličním jednáním proběhlo vše poměrně hladce, a tak ve středu 25.11.1998 v 17.00 hodin byl neuvolněným starostou okresního města Jičín zvolen senátor MVDr. Jiří Liška - ODS (1949), který v komunálních volbách získal 3543 hlasů.

Další veřejnou volbou pak posty místostarostů obsadili ing. Miloslav Šebík - ODS (1941), ve volbách získal 2709 hlasů a Mgr. Vlastislav Matucha - US (1952), ve volbách získal 950 hlasů. Sedmičlennou městskou radu doplňuje Eva Veselá - ODS (1952), ta v komunálních volbách získala 2084 hlasů, Petr Volf - nezávislý za ODS (1940) získal 2012 hlasů, Jiří Drška - KDU-ČSL (1948) získal 1132 hlasů a Pavel Nožička - VPM (1963), který v "komunálkách" získal 1376 hlasů.

Pro úplnost znovu uvádíme jména dalších čtrnácti členů městského zastupitelstva i s počty hlasů, kterými byli zvoleni:

Karel Lenc - US (1953) 1312 hlasů, Božena Chramostová - US (1937) 1109 hlasů, Josef Letošník - ODS (1939) 2619 hlasů, Vladimír Carda - ODS (1941) 2517 hlasů, Lubomír Voltr - ODS (1958) 2390 hlasů, Martin Puš - ODS (1963) 2179 hlasů, Lubomír Svatý - ČSSD (1945) 1172 hlasů, Jan Vaníček - ČSSD (1957) 1140 hlasů, Miroslav Matějka - ČSSD (1969) 1114 hlasů, Alena Knittlová - KSČM (1950) 1401 hlasů, František Svoboda - KSČM (1953) 1012 hlasů, Ladislav Vosáhlo - KSČM (1957) 980 hlasů, Milan Koláčný - KDU-ČSL (1952) 1134 hlasů a Zdeněk Procházka - VPM (1958) 1073 hlasů.

(red)


Nehodovost v minulých dnech

Jičín - Ve sledovaném období od 18. listopadu do 2. prosince 1998 řešili policisté dopravního inspektorátu na komunikacích jičínského okresu celkem 82 dopravních nehod, což je proti stejnému období roku 1997 o 26! nehod více.

Následkem těchto havárií byl jeden člověk usmrcen (proti roku 1997 (+ 1) a 4 účastníci byli zraněni lehce (- 11).

Ve třech případech havarovali řidiči s alkoholem v krvi (- 1). Nepřiměřenou rychlostí jízdy bylo zaviněno 28 nehod (+ 11), nedáním přednosti v jízdě 17 (+ 8), špatným předjížděním 2 (- 4), špatným způsobem jízdy 21 (+ 7), nedodržením bezpečné vzdálenosti mezi vozidly 10 (+ 3), technickou závadou na vozidle 1 (0), a z důvodu jiných příčin havarovali další tři účastníci silničního provozu (+ 1).

Hmotné škody způsobené dopravními nehodami ve sledovaném období se odhadují na 2 miliony a 90 tisíc korun, což je v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 588 tisíc korun více.

Od 18.11. do 2. prosince 1998 bouralo 67 mužů (nejčastěji ve věku od 20 do 29 let). Žen havarovalo celkem 11 (nejčastěji ve věku od 15 do 19 let).

Ze statistiky dále vyplývá, že se nejvíc bouralo ve středu (17) a v pátek (17), v sobotu (15), v pondělí (11), ve čtvrtek (10), v úterý (7), a v neděli (5). V obcích došlo k 54 (+ 19) a na silnicích mimo katastrální území měst a obcí k 28 (+ 7) případům nehod.

V měsíci listopadu došlo na silnicích okresu Jičín k 147 nehodám (proti 1997 + 40), při nichž přišla o život 1 osoba (- 2), 2 lidi byli zraněni těžce (0) a 13 lehce (- 6). 4 havárie způsobili opilí řidiči (- 6). Hmotné škody vzniklé na vozidlech v měsíci listopadu činí 3 miliony a 841 tisíc korun, což je proti listopadu roku minulého o 494 tisíc korun více.

(red)


Zpívání u Lodžie

Jičín - Občanské sdružení Lodžie pořádá v pátek 18. prosince před lodžií tradiční předvánoční setkání. Podobně jako při nedávném pálením vlastnoručně vyrobených čarodějnic, si i tentokrát mohou děti vyzkoušet svou tvořivost. Program začíná v 15 hodin výrobou lucerniček (nezapomeňte plechovku a svíčku), a v 16 hodin pokračuje zpíváním koled u dřevěného betlému.

(jn)


Sestoupí pod povrch ulice

Nová Paka - Seznámit se s technologií, jejímž prostřednictvím je devět metrů pod povrchem místní komunikace, protínající Novou Paku jako hlavní tah na Krkonoše, pokládán nový kanalizační sběrač, budou mít příští měsíc zdejší zastupitelé. "Instalace této části kanalizační sítě umožní po jejím dokončení odpojit už zastaralou čistírnu odpadních vod pod areálem podniku ZPA. Ta byla do provozu spuštěna v polovině osmdesátých let pro potřeby tehdy nově postaveného sídliště," vysvětluje starosta Petr Kuřík. Dokončení této infrastruktury je podle něj plánováno ke konci následujícího roku, nejpozději v březnu roku 2000. Zároveň se tím vyřeší odkanalizování dalších lokalit města, které tak bude až na výjimky z větší části napojeno na novou čističku.

(jn)


Literární kroužek v Jičíně

Jičín - Konec roku bývá příležitostí k bilancování, a tak se členové literárního kroužku při Městské knihovně v Jičíně sešli ve středu 25. listopadu 1998 na svém letošním posledním setkání, aby se ohlédli za právě uplynulým rokem.

Pro nezasvěcené připomenu, že literární kroužek pracuje v jičínské knihovně již od dubna 1990 a jeho hlavní náplní je posuzování vlastních prací, diskuse o literatuře, besedy se známými spisovateli a účast na literárních soutěžích.

Letošní rok byl pro kroužek úspěšný, neboť v dubnu uvedl na autorském večeru svůj almanach "Mýma očima", třetí almanach kroužku v pořadí, ve kterém představuje veřejnosti literární práce nejrůznějších žánrů. Autoři z Jičínska na sebe upozornili i na literárních soutěžích, kde získali řadu ocenění. Například na Literárním Varnsdorfu získali hned tři z členů ocenění (Bohumír Procházka - 2. cena publicistika, Václav Franc - 3. cena próza, Pavel Zeman - čestné uznání poezie). Na Šrámkově Sobotce získala Zlata Zákoutská 2. cenu, na soutěži Píšu, píšeš, píšeme v Nymburce Bohumír Procházka čestné uznání, na Mělnickém Pegasu Václav Franc 1. cenu za poezii.

Jičínští autoři byli pozváni Obcí spisovatelů na literární seminář v prosinci do Prahy, což je vlastně uznání práce celého kroužku. Toto pozvání si zasloužili především úspěchy na literárních soutěžích.

Přes řadu ocenění trápí členy kroužku možnost uveřejňování svých prací. Příležitostně vyjde kratší příspěvek, ale možnost pravidelného seznamování čtenářů s tvorbou v oblastních či celostátních novinách zcela chybí. Stejně tak i možnost tvorby vlastních almanachů je limitována finančně a sponzoři se do oblasti literatury nehrnou.

Přesto členové kroužku nenaříkají, ale chtějí v činnosti pokračovat. Již na leden příštího roku plánují autorské čtení v novopacké knihovně, během roku by chtěli vydat sbírku poezie členů kroužku, účastnit se soutěží a předávat informace mladým autorům, kteří snad rozšíří řady členů. Literární kroužek chce dokázat, že lidé rozdílných profesí a různých věkových skupin, ale společných zájmů, mohou i v oblastních podmínkách udělat řadu zajímavých kulturních akcí pro sebe i své okolí.

Václav Franc


index