Společenská kronika

S přechodem na týdeníkovou formu našich novin jsme pro vás připravili tuto novou rubriku. Pokud chcete svým nejbližším udělat radost blahopřáním, případně vzpomenout na někoho milého kdo vás navždy opustil, kontaktujte nás v redakci na tel.: 0433/523 443.

BLAHOPŘEJEME

Dne 17.12.1998 oslavila své 50 narozeniny naše milovaná manželka, maminka a babička paní Anežka Novotná z Vysokého Veselí.
Hodně zdraví, štěstí, lásky a přitom žádné vrásky. To Ti do další 50 přejí manžel Jiří, dcery Radka s Milanem a Iva s Petrem. Syn Jiří se Zdenou a vnoučata Petruška, Martinka, Milánek a Kamilka.

Dne 27.12.1998 oslaví významné životní jubileum 79 let, náš tatínek, dědeček a pradědeček - Alois Lacina ze Stavu.
Do dalších let přejí hodně zdraví, štěstí a osobní spokojenosti dcery s rodinami.


Malé zimní zamyšlení

Jičín - Znovu se blíží čas vánoční, kdy jsou srdce lidská přístupnější a otevřenější. Všichni chceme obdarovat někoho blízkého a udělat mu radost. Někdo třeba z výčitek svědomí, jiný automaticky podle kalendáře, většina však z nezištnosti a lásky k nejbližším. To již ponechme na každém z nás.

Proč takto pateticky? Chtěl bych, aby si lidé uvědomili, a tím více v těchto nadcházejících svátečních dnech, že nejen oni sdílí osud planety Země, ale že s nimi letí prostorem jejich souputníci z říše jejich zvířecích přátel. Ne vždy se chová člověk k těmto tvorům způsobem, jaký si zasluhují. Zima je zlá pro všechny.

Vyzývám proto dobré lidi a přátele zvířat, aby si na ně v těchto svátečních dnech také vzpomněli. Krmte v zimě ptactvo, doneste zvířatům v útulcích něco dobrého na zub. Všichni vám budou vděčni. I když vám neumí říci děkuji, jejich pohled očí za to stojí. Když jdete s dětmi do přírody na procházku, vezměte drobty ze stolu, kupte za pár korun slunečnicová jádra. Doneste pejskům v záchytné stanici ve sběrném dvoře Technických služeb v Konecchlumského ulici (vedoucí pan Kaňka) nějakou dobrotu. Na rybníku Kníže nebo Šibeňáku se na vás těší labutě a kachny. Když vidíte, s jakou chutí si všichni tito čtvernožci a dvounožci od vás potravu berou, musí vás to naplnit hezkým pocitem, nehledě na to, že je to pro děti dobrý výchovný prvek. Proto na naše přátele z přírody nezapomeňme.

(Perk)


Proto jsou silní...

Každý člověk si klade otázku, zda jeho výchovné úsilí není zbytečné, o to více rodiče zdravotně postižených dětí. Výsledky jejich často až nadlidského úsilí nejsou tak brzy vidět. Kdo neprožil péči o zdravotně postižené dítě, těžko pochopí hodiny a hodiny mravenčí práce, bezmezné trpělivosti, lásky a potlačování slz se zaťatými zuby. Proto jsou ale silní, neboť znovu a znovu nacházejí sílu, a nenechají sobě a svému dítěti klesnout. Láska a obětavost rodičů by se však měla setkávat s pochopením a ochotou ostatních. Vždyť: "Tento svět potřebuje více lásky. Také tvé lásky."

Klub rodičů a přátel dětí se zdravotním postižením - Jičín.

(Případné informace o činnosti sdružení poskytne Žaneta Vraštilová - referát sociálních věcí OkÚ Jičín, konto: IPB Praha - 110 021 363/ 5100).


Běcharská radnice raritou

Běchary - K neobvyklému řešení se rozhodli běcharští zastupitelé, když v obci s 234 obyvateli zvolili hned dva místostarosty. Stejné obsazení statutárních orgánů má na Jičínsku i okresní město, které je však se zhruba 17 tisíc obyvateli nepoměrně větší. Tento krok starosta Běchar ing. Rostislav Vodák vysvětluje tím, že funkce zdejšího starosty je neuvolněná, a o post jeho zástupce neměl nikdo ze zvolených příliš velký zájem, proto se nakonec zvolila varianta dvou místostarostů, kterými se stali Irena Junková a Vladimír Košátko. "Každý z nás je zaneprázdněn řadou jiných povinností, a nemůže se tedy nepřetržitě věnovat práci na obecním úřadě. Aby se problémy v obci mohly neustále řešit, rozhodli jsme se ho posílit," vysvětluje ing. Vodák, který post starosty zastával i v předchozím volebním období.

(jn)


Modrá pyramida slavila výročí

Jičín - Někteří z vás zaznamenali ve středu 16.12.1998 akci, kterou na pěší zóně připravilo oblastní zastoupení Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky, a.s. u příležitosti oslav 5.narozenin. Modrá pyramida se do našeho povědomí dostává jako symbol úspěšné stavební spořitelny, a proto jsme položili okresnímu řediteli jičínské pobočky Milanu Crhovi několik otázek.

Narozeninový dárek v podobě 500 Kč prémie skutečně získal každý?

Ano, klient, který se rozhodl uzavřít spoření s Modrou pyramidou s měsíčním vkladem minimálně 500 Kč tuto prémii obdržel na svůj účet.

Jestliže tomu dobře rozumím, v rámci Junior Programu vaší spořitelny platí klient poloviční poplatek, takže v tomto období uzavřel smlouvu zadarmo?

Přesně tak to pochopilo i mnoho našich nových klientů a této akce spořitelny využilo.

V poslední době se na jičínských obchodech objevily samolepky s Modrou pyramidou. Co to pro občana znamená?

Pro občana - našeho klienta to znamená výraznou úsporu peněžních prostředků, protože v celorepublikové síti vybraných prodejen obdrží po předložení klubové karty slevu na zakoupené zboží.

Jestliže tedy mám uzavřené stavební spoření, musím stavět?

Samozřejmě že nemusíte a svoje naspořené prostředky po ukončení cyklu použijete na cokoliv. Se 14 % výnosem toto považuji za jednu z nejvýnosnějších forem spoření vůbec. Jestliže ale budete chtít účelově čerpat výhodný 6% úvěr, stačí Vám k tomu naspořit pouze 40 % z potřebné částky.

Kdo tedy může spořit s Modrou pyramidou?

Prakticky každý. Mezi našimi 420 tisíci klienty jsou mladí, kteří řeší svoji potřebu bydlení, rodiče, kteří pomáhají svým dětem, ale i prarodiče, kteří výhodně ukládají finance pro svá vnoučata. O výhodách uzavření spoření v těchto posledních dnech roku se přesvědčuje mnoho lidí po návštěvě centra Modré pyramidy na pěší zóně nebo po telefonické konzultaci na čísle 0433/25982.

Co byste na závěr vzkázal svým klientům?

Samozřejmě nejen jim, ale i všem čtenářům Nových Novin bych chtěl popřát příjemné prožití vánočních svátků a hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce.

Děkuji za rozhovor.

(Dan - PI)


Soudnička - "Stalo se..."

To zas jednou bylo mezi kamarády z mokré čtvrti ve vinárně veselo. Obsluhující číšník nestačil pánům XY, MN a ZŽ nosit na stůl. Byla to zdařilá trojkombinace, pívo, víno, trvdý alkohol. Přesně jak to píšou na reklamních štítech restauračních zařízení.

Není se proto co divit, že za nějakou dobu toho všichni tři měli plné kecky. Vymotali se z vinárny a začali blábolit, jak už to tak u podnapilých lidí bývá. Vedli řeči a nevěděli vlastně o čem. Měl smůlu pan poškozený, že se do jejich "debaty" zamotal.

Tady je dlužno dodat, že i on byl slušně podnapilý. Slovo dalo slovo a začala rvačka mezi ním a třemi pachateli. Přesně to popsal jeden z pachatelů tak, že mu z otočky dal takzvané "kopačky" (kopl ho nohou do obličeje), až si poškozený ustlal. Když vstal, tak mu další z pachatelů dvě vypálil a poškozený, který si to nenechal líbit, mu taky jednu natankoval.

Potom se tam namotal třetí pachatel a společně poškozeného zmasírovali, a potom mu společně potápěli hlavu do kašny s vodou.

To je v podstatě doslovná výpověď jednoho z pachatelů. Zbývá dodat, že poškozený utrpěl mnohočetné pohmožděniny obličeje, tržné rány, byly mu vyraženy tři zuby a v pracovní neschopnosti byl přes dvacet dnů. Pánové XY, MN a ZŽ byli shledáni vinnými trestnými činy ublížení na zdraví dle § 221 ods. 1. tr.z. a trestným činem výtržnictví dle § 202 ods. 1. tr.z., a to jako spolupachatelé. Dvěma pachatelům byly uloženy tresty odnětí svobody s podmíněným odkladem, třetímu byl uložen trest nepodmíněný, ale protože se odvolal a mezi tím byl odsouzen pro jinou trestnou činnost, bylo upuštěno od dalšího trestu. Vidíte, a takový to mohl být příjemný večer.

(RYŠI)


Letos poprvé funguje v Jičíně ježčí útulek

Jičín - Nejaktuálnějším zvířátkem z hlediska jeho ochrany je na podzim bezesporu ježek. Snad každý dnes už ví o ježčích mláďatech, která by bez lidské pomoci nepřežila zimu. Občas se však objeví otázka, zda má smysl tyto ježky zachraňovat, zda není jejich úhyn výsledkem přirozeného přírodního výběru. Odpověď je jednoznačná, ano, ježkům musíme pomoci.

Přestože oba druhy našich ježků (západní a východní) nejsou dnes zahrnuty mezi chráněné živočichy, jsou lidskou činností velice poškozováni. Nejvíce ježků hyne na silnicích, kam je láká hmyz na teplém asfaltu. Není přesně znám počet ježků každoročně usmrcených v ČR, ale ve Velké Británii bylo nalezeno až 500 000 zajetých ježků za rok.

Není to ale jen autodoprava, co ježky ohrožuje. Také celkový stav životního prostředí má na ježčí populaci negativní vliv. Proměnlivé zimy posledních let způsobují časné probuzení ježků a při příchodu dalšího mrazu jejich úhyn. Jako každý masožravý tvor je ježek ohrožen i nahromaděním chemických látek (umělých hnojiv, pesticidů) v organismu a následným selháním ledvin.

Ježkům též nevyhovuje naše poničená krajina bez dostatečného množství rozptýlené zeleně. Ani na příliš upravených zahrádkách ježka nepotkáte.

Jak tedy ježkům můžeme pomoci? Ponechte jim neupravený kout zahrady, hromadu dříví, neuklizené listí na podzim. Nikdy nepalte hromady listí a roští, pokud leží na daném místě delší dobu a nevypalujte na jaře trávu. Na podzim není třeba brát ježky domů příliš brzy, ježci o hmotnosti nad 350 g jsou schopni se sami o sebe postarat. Někdy stačí ježka z vašeho okolí přikrmovat venku.

A jak se o ježky postarat přes zimu? Ježka zbavíme parazitů, umístíme ho do bedničky o velikosti alespoň 1 m2 a necháme ho přezimovat při teplotě okolo 18 oC. Krmíme ho masem (nebo psí konzervou) a dáváme mu dostatek vody na pití, nikdy ne mléko. Pokud ježek dosáhne hmotnosti 600 g, přeneseme ho do chladnější místnosti (asi 5 oC) a ho krmíme dokud nepřestane potravu přijímat. Pak mu ponecháme v bedýnce vodu a suché krmivo, například ovesné vločky a granule. Na jaře po probuzení ježka ještě asi měsíc krmíme a vypouštíme ho v dubnu, pokud venkovní teplota neklesá pod 5 oC.

V letošním roce v Jičíně poprvé funguje "ježčí útulek". Místnost pro ježky nám poskytla 4. základní škola a peníze jsme získali ze sponzorského daru od České spořitelny, kterým touto cestou děkujeme. V muzeu vám rádi poskytneme celou řadu dalších informací nejen o ježcích.

Mgr. Petra Zíková, OMaG Jičín


Castus nabízí kompletní servis

Nová Paka - S koncem roku přichází většinou čas vzpomínek a bilancování. Nejinak je tomu i letos. Pro všechny podnikatele nastává čas účetních uzávěrek a horečného počítání. Na následujících řádcích bychom vám chtěli alespoň trochu přiblížit společnost, která má s výše uvedeným hodně společného. Firma Castus s.r.o. nabízí od počátku svého vzniku (rok 1994) služby týkající se ekonomického a daňového poradenství. Osm pracovníků se stará o účetnictví firem, které pocházejí z celého východočeského kraje. Další nabídkou jsou průběžné kontroly účetnictví, zpracování daňových přiznání s možností podání do 30.6. Stále aktuální je i zpracování kompletních ekonomických a podnikatelských záměrů s případnou žádostí o úvěr. Je pravdou, že v dnešní době se stále více společností svěřuje do rukou odborníků. Ne všichni drobní a střední podnikatelé mají vedle výroby a prodeje čas na kvalitní vedení a zpracování účetnictví. Většina tedy přivítá nabídku komplexních služeb od této společnosti.

Firmu Castus s.r.o. naleznete na Masarykově náměstí v čísle popisném 15, v Nové Pace. Můžete využít i telefonického spojení na linkách 0434/2797 nebo 0434/621 427.

(V.A.D. - PI)


index