Jičínsko – místopis

Lípy u sv. Anny – vzpomínka


Lípy u sv. Anny, pohled od západu (od Valdic). Konec března 1999.
Foto: P. Crahlick.

Místo při silnici z Valdic do Studeňan, kde u mírné zatáčky stojí Boží muka, se někdy nazývá "sv. Anna". Na tomto místě stávaly původně snad 4 lípy, do 27. května 2000 zde byly 3 lípy.

Díky pozitivní energii vyzařované ze skupiny lip obklopujících křížek (sloupková Boží muka) se toto místo zapsalo do podvědomí obyvatel Jičína, Valdic a okolních obcí, a pro některé milovníky přírody se stalo mystickým až téměř kultovním.

Bohužel na podzim 2001 došlo k nemilé události. Lípy byly skáceny za téměř neuvěřitelných okolností. Obecní úřad Soběraz, jehož starosta se po 3 letech ve funkci stále domníval, že Obec Soběraz vlastní pozemek a s ním i lípy, zažádal na Okresním úřadě o pokácení lip a vysázení nových. Okresní úřad tak bez jediného ověřování učinil. Lípy však ve skutečnosti stojí na pozemku v katastru Valdice, což je i jiná obec, a navíc mají soukromého vlastníka – pana France z Dětenic. Za dotaci byly tak z opakované nedbalosti pokáceny soukromé stromy. Jedna lípa (východní) nebyla již v nejlepším stavu, druhá však byla zcela zdravá.

Na jaře 2002 pak byly vysázeny tři nové lipky. Málo platné, atmosféru to místu ještě dlouho nevrátí.

Pokud se zadaří, objevíme i fotografii, na které se na tomto místě nechal zvěčnit český výtvarník Josef Váchal při své cestě ze Studeňan do Jičína.


Server Jičín – Přečtěte si
Server Jičín – Jičínsko
Server Jičín