k1k homepage.....naše poslání.....aktuality.....výroční zprávy.....valné hromady.....stanovy.....linky

poslání našeho občanského sdružení:

Občanské sdružení Kolej v jednom kole je neziskovou organizací jejímž cílem je (jak je uvedeno v jeho stanovách) "uskutečňovat a podporovat nezávislé kulturní a vzdělávací aktivity směřující k rozvoji občanské společnosti ve městě Jičíně a spolupracovat s dalšími podobně zaměřenými subjekty. Dále sdružení usiluje o znovu zapojení po léta devastovaného komplexu bývalé jezuitské koleje (nám. Svobody 22, Jičín) zpět do živého organismu města."

Založením občanského sdružení získávají naše aktivity jasný rámec, který by měl přispět k čitelnosti našeho úsilí. Stejně tak nám toto umožní žádat o granty, finanční podporu a sponzorské dary pro naši činnost v budoucích letech.
 

archiv akcí:

2. září 2002
EKUMENICKÝ FESTIVAL MLADÝCH (19.až 21. července 2002) - Z DŮVODŮ DOČASNÉHO UZAVŘENÍ KOLEJE SE FESTIVAL KONAL V ARKÁDOVÉM NÁDVOŘÍ JIČÍNSKÉHO ZÁMKU!!! --- PROGRAM: PÁTEK - 15:00 Přednáška - Ivan Odilo Štampach starokat. :Ekumenismus a mezináboženské vztahy. 18:00 Přednáška - Pavel Říčan CČE : Psychologie náboženství. 21:30 Večer důvěry- modlitba se zpěvy z Taizé - uctívání kříže. SOBOTA - 10:00 Přednáška - Tereza Dubinová hebraistka :Ježíš byl žid - židovsko-křesťanské souvislosti. 14:00 Přednáška - Ivana Noble CČSH : George Tyrell - katolický modernismus. 16:00 Přednáška - Josef Kordík řím.kat. : J.Š.Baar katolický modernismus. 21:30 Večer důvěry- modlitba se zpěvy z Taizé - slavnost světla. NEDĚLE: 10:00 Ekumenická bohoslužba v koleji. *po každé přednášce bude následovat panelová diskuse-moderuje Josef Kordík. Ubytování je možné spacák s sebou. Pořádalo Ekumenické společenství Zebín: zebin@tiscali.cz, David Kracík 0607-986780.
1. července 2002
Okresní úřad v Jičíně a Dokumentační středisko pro lidská práva vás zvou na
Výstavu a sérii diskusí k I. II. a III. odboji na Jičínsku (10. až 16. června 2002)
(konaných na paměť bojovníkům za svobodu) od pondělí 10. do neděle 16. června 2002 v Jezuitské koleji, nám. Svobody, Jičín. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 16.00 do 18.00 hod. Každý den proběhne od 16.30 hod. tematicky zaměřená diskuse s přímými účastníky zmiňovaných událostí a poté hudební vystoupení.
Přehled doprovodných akcí k výstavě zde!!!

Výstava si neklade za cíl dopodrobna zmapovat celé odbojové hnutí v jičínském okrese, spíše nám jde o zahájení diskuse a započetí práce na kompletním zdokumentování. Počítáme s tím, že v období října a listopadu t.r. proběhne pokračování této výstavy. Proto žádáme ty, kteří mohou jakkoli naši snahu doplnit či upřesnit, ať tak učiní.
Kontakt: Dokumentační středisko pro lidská práva, poštovní schránka 13, 507 23, pošta Libáň. Stanislav Penc tel.: 0605/70 10 81

 
30. června 2002

Zde bude brzy pár fotek z festiválku, který se neobyčejně vyvedl: "Vikend to byl pohodovej, diky pocasi, kamaradum a atmosfere na festivalku" (Spoony). "Tak musim vychvalit sobotni festivalek v Jicine - myslim, ze se dost zdaril..." (Hedvika M.)

15. června 2002
Co s jezuitskou kolejí? Máme společnou vizi!!! - Výsledky veřejné plánovací soboty pro Jezuitskou kolej v Jičíně dne 25. 5. 2002 - JSOU ZDE!!!
9. června 2002

A už se blíží náš tradiční letní festival "Kolej v jednom kole"  (21. a 22. června 2002):     Pátek 21. června: 17:00: Koncerty na nádvoří: Ta Capella, 18:30: Přátelé Mojmíra Babačka (loutkové divadlo): hra: Tanec živlů, poté pokračování koncertů: Ptáci, Abigail, Albacross, David Murphy Band. Vstupné 100 Kč. Sobota 22. června:  15:00: hrnčířská dílna, 17:00:  Koncerty na nádvoří: Los Bastardos, Pod Černý vrch, Junost B, Chorchestr. Vstupné 100 Kč. Souběžně: výstavky uměleckých děl, promítání směsice filmových obrazů, jamování.

5. května 2002
Plánujeme budoucnost koleje!!!  (25. května 2002)

Na základě předešlých zkušeností z našich četných akcí bychom rádi v tomto roce představili alternativní prostor bývalé jezuitské koleje ve zcela novém světle. Zatímco dosud jsme pokračovali malými krůčky v postupném „zabydlování“ koleje zdola, nyní uzrává čas, kdy bychom rádi vytvořili spolu s iniciativními občany města celkovou vizi možného využití prostor historického komplexu s využitím metody akčního plánování. Po detailním rozboru a průzkumu poptávky, chybějících funkcí a aktivit v rámci města a regionu, navrhneme společně s vámi jejich možné uplatnění v rámci tohoto rozsáhlého historického komplexu. Tento přístup vychází z víry, že spíše symbiotické polyfunkční využití se může stát dlouhodobě nosným programem historických objektů takto velkého měřítka v rámci města. Během plánování bude využito veřejných anket za pomoci informačních médií, veřejných prezentací, herních technik komunikace mezi účastníky, metody akčního plánování, tvorby kreativních studentských projektů ad. Cílem bude vytvoření natolik inspirativního prostředí a situací, aby celý proces tvorby byl pro zúčastněné daleko spíše radostnou hrou na vážné téma, nežli „nepříjemnou povinností“.

  

plakat-akcni-plan.jpg (32586 bytes)

 

Přislíbená účast specialistů na danou problematiku (architekt, ekonom, památkář, politik, hygienik apod.) zaručuje reálnost diskuse a realizovatelnost dohodnutých následných kroků. Pro nás pro všechny je to pak neopakovatelná šance vyjádřit svůj názor a ovlivnit tak zásadně budoucnost tohoto historicky nesmírně cenného stavebního komplexu. Plánovací víkend,  na který vás všechny tímto zveme, se uskuteční již 25. května 2002 pod vedením nezávislého facilitátora a ve spolupráci s občanským sdružením Kolej v jednom kole a  města jako majitele objektu. Přesný čas: 10:00, místo: K-klub na Valdštejnově náměstí.

Plánovací akce naznačuje možná východiska ze současného neutěšeného stavu mnoha zdevastovaných historických staveb v centrech našich měst na modelovém příkladě bývalých ruských kasáren, která se postupně stávají alternativním kulturním a sociálním prostorem města Jičína. Jedním z výstupů bude barevná bohatě ilustrovaná publikace, výsledky budou rovněž průběžně prezentovány a vyhodnocovány na internetu.

Projekt současně nepřetržitě pokračuje ve svých dalších rovinách - kulturní a vzdělávací akce, rozvíjení občanské společnosti, mezinárodní spolupráce a tvůrčí dílny. Tyto aktivity se spolu s výsledky akčního plánování stávají zcela konkrétním výchozím bodem dalších úvah majitele (města Jičín) o budoucnosti objektu a jeho využití, poukazují na inspirativní hodnoty našeho kulturně-historického dědictví.

Projekt: „Vytvoření celkového konceptu možného využití bývalé jezuitské koleje v Jičíně na základě široké participace občanů města s využitím metody akčního plánování“ je finančně podpořen grantem Open Society Fund Praha v rámci skupiny projektů: Občanská společnost: "Revitalizace kulturního dědictví z iniciativy komunity". 

1. května 2002

A už nás čeká první letošní akce! - "Májová kolej" (17. a 18. května 2002). Pátek 17. května: Koncerty na nádvoří  -  19:00: …., Los Tetrahydrocanabinolos, Karel Babuljak a kapela SNOO. Sobota 18. května: Dopolední keramická dílna na 1. nádvoří, Koncert na nádvoří – 20:00, J.H. Krchovský – autorské čtení, DG 307

11. prosince 2001

Naprosto překvapivě nás v koleji navštívil důstojník sovětské armády Anatolij Vysokov ze Soči u Černého moře!!! Sloužil zde v ruských kasárnách v letech 1983-85. Zajímavě povyprávěl a slíbil zůstat s námi v kontaktu - mluví i anglicky  - a posílá e-mailem tuto společnou fotku (první zprava).

 

27. listopadu 2001

Pro ty, kteří se již téměř dva měsíce dobývají do koleje máme dvě zprávy: smutnou a radostnou: 1/ sezóna 2001 skončila, 2/ sezóna 2002 je v přípravě, a tedy:

PF 2002 :-)!!!!

Navázali jsme nově spolupráci s dalšími občanskými sdruženími zaměřenými na vztahy mezi uměním a vzděláváním ve společnosti (KRUH) - mrkněte se na stránky (hrůza co?)

Vy všichni, kteří nám tak rádi píšete, jste jistě také již zaregistrovali naši novou e-mailovou adresu: k1k@jicinsko.cz. Jistě se vám líbily naše poslední podzimní akce před zazimováním - na výše uvedený mail můžete v únosné míře pozitivně zkritizovat

V časopise Nový Patron máme v prosinci 2001 celou stránku takže nezmeškejte!

10. října 2001 jsme se zúčastnili konference "Valdštejnův Jičín - minulost, budoucnost" na Jičínském zámku s příspěvkem "Jezuitská kolej - prostor možností" - jeho textová verze je k dispozici zde.

A takhle jsme lili v koleji - nenaolejuje-li mě Julie... (IRON 01, mezinárodní kovolitecká a sochařská tvůrčí dílna, 1.-18. září 2001):

15. srpna 2001

Právě začíná výstava: Pavel Štěpánek: "Málo známá Kamčatka": 18. 8. - 1. 9. 2001 od 9:00 do 17:00 každý den v 1. patře Jezuitské koleje (cyklus Jičín v proměnách času).

A další pozvánka: 8.- 9. září 2001: Dny evropského kulturního dědictví: 8. září: malá přehlídka regionálních kapel: od 20:00 hrají: Hračky, Full moon party, Los Bastardos

 

 

To nejlepší nakonec: 7. a 14.-16. září 2001: Podzimní festiválek "Kolej v jednom kole" K1K4: pátek 7. září: 17:00: vernisáž kombinované výstavy mladých umělců; všichni jste srdečně zváni. pátek 14. září: 16:00: přehlídka nezávislých animovaných filmů, 18:00: koncerty na nádvoří: David Murphy Band, Fantasy Milk, Gang ala Basta, Tata Boys; vstupné 150,- Kč.

sobota 15. září: od rána lití železa IRON 01, 16:00: přehlídka nezávislých hraných filmů, 18:00: koncerty na nádvoří: SM lomoz, Petr Váša, Swordfishtrombones, Už jsme doma; vstupné 150,- Kč. neděle16. září: 17:00: divadlo: De facto mimo - hraje hru Voda na kafe, 19:00: Katynka z Heilbronu aneb Zkouška ohněm (premiéra); vstupné 60,- Kč.

6. srpna 2001

Zprovozněn nový internetový informační portál festivalů "Kolej v jednom kole" na následující adrese: http://www.jicinsko.cz/k1k

Festival K1K je mediálně podpořen vyhledávací službou ATLAS.CZ, v koleji natáčí materiál pro reportáž Česká televize, připravuje se živé vystoupení v pořadu Letadlo.

27. června 2001

O víkendu 24. - 26. srpna 2001 se v jičínské bývalé jezuitské koleji sejdou mladí křesťané z mnoha církví na Ekumenickém festivalu mladých. Hlavním smyslem akce a jejím posláním je "živý ekumenismus v praxi". Tato akce se v Jičíně koná již potřetí - tentokrát očekáváme až dvěstě mladých věřících. Přednášet bude Svatopluk Karásek (i s kytarou) - evangelík, Pachomij Paďouk - zástupce pravoslavných, za husity bude mluvit biskup Štěpán Klásek a za katolíky Vojtěch Eliáš. Na programu jsou společné modlitby, bohoslužby, diskuse i zpívání. Moderovat bude již tradičně neúnavný organizátor akce otec Josef Kordík ze Železnice. Další podrobné informace se dovíte od spoluorganizátora akce Davida Kracíka na tel: 0607-986780 nebo přímo e-mailem: davidkracik.exil@seznam.cz.

Ssebou vezměte: karimatky, spacáky, popřípadě polštářek k modlitbě a svíčku na slavnost světla. Hrajete-li na hudební nástroj, neváhejte a přivezte ho též! Účastnický poplatek 300,- Kč (pouze pro účastníky kteří budou ubytování a stravováni). Budete si moci také vybrat pracovní skupinu při animaci setkání nebo na přípravu zpěvů k modlitbám.

25. června 2001

Náš projekt č. 2001/1/43: "Vytvoření celkového konceptu možného využití bývalé jezuitské koleje v Jičíně na základě široké participace občanů města s využitím metody akčního plánování" byl podpořen grantem nadace Open Society Fund Praha v rámci skupiny projektů OSF Občanská společnost: program "Revitalizace kulturního dědictví z iniciativy komunity". Nadační příspěvek OSF pro rok 2001 činí 50.000 Kč. Z těchto fondů budou částečně hrazeny podkladové materiály pro setkání a akční plánování - kopie, tisky, kancelářské potřeby, cestovné účastníků a především náklady na výrobu tiskoviny shrnující výsledky akce.

"Výbor OSF na svém zasedání dne 28. 5. 2001 posuzoval Váš projekt spolu s mnoha ostatními, jejichž celkový počet a požadované příspěvky mnohonásobně převýšily možnosti programu. Vaše záměry a zpracování projektu zaujaly výbor svým společenským přínosem i velmi dobrou kvalitou." (citováno z dopisu OSF)

 

 

osf

18. června 2001

Zde je již ode dneška k dispozici internetový katalog k výstavě moderního umění v rámci festivalu Kolej v jednom kole (K1K) - tentokrát se zaměřením na současnou plastiku. Výstavy jsou přístupné denně od 9:00 do 17:00 hodin a končí 24. 6. 2001.

http://www.jicinsko.cz/landscape/k1k/3

V rámci festivalu Kolej v jednom kole (K1K) se nám na výstavách ve dnech 15.6.-24.6. představí přední současní umělci, tentokrát především mladí sochaři. Umělkyně známá pod pseudonymem Kampak, která vystavuje ve významných galeriích u nás i v zahraničí, se představuje technicky dokonalou sérií barevných makrofotografií. Markéta Šafáriková z ateliéru prof. Knížáka na AVU v Praze vtipně doplňuje bývalou ruskou jídelnu obrovským modrým kuřetem s růžovými puntíky. Naopak práce sochařky Adély Bébarové s názvem “Tušení” je velice subtilní a citlivě reaguje na prostor chodby. Petra Valentová již v koleji několikrát úspěšně vystavovala – tentokrát si pro nás v prostoru umývárny připravila provokativní instalaci z nafukovacích zvířátek.

Zřejmě nejpůsobivějším dílem přehlídky je rozměrný parafínový reliéf Terezy Vepřkové z ateliéru prof. Beránka na VŠUP Praha. Dílo, prosvětlené zezadu denním světlem nás zanechává pouze v němém úžasu. Díla Jana Mucsky a Isabely R. Rohner se hlásí k výtvarnému minimalismu. U prvního se projevuje v dokonalém prostorovém rozehrání několika základních elementů a jejich zrcadlení – tyčí a ploch z leštěného nerezu, u druhé redukcí nejen materiálovou, ale i prostorovou, kdy jisté napětí vytváří pouze vztah mezi dvěma komolými jehlany provedenými v surovém betonu. Eva Myslíková, nám již též dobře známá, tentokrát přivezla obrazy “malované” barevnými lepicími páskami a konceptuální dílo mapující pohyb cestujících v různých denních dobách na jedné z mnoha pražských tramvajových linek. Rozsáhlá trojinstalace Štěpána Tesaře, která vychází z klukovské hry s cínovými vojáčky – zde ovšem vlastnoručně zhotovenými, dostává v kontextu bývalých vojenských kasáren hrozivou atmosféru i přes své miniaturní měřítko. Pavlína Škávová využívá dlouhého průhledu chodbou, na jejíž konec umísťuje s jistou nadsázkou překvapivý střelecký terč. Unikátní sochařskou kolekci uzavírají znepokojivé laminátové “Holčičky” Jany Doubkové.

Místní tvorbu zastupují figurální kresby Petra Valera z hořické kamenosochařské školy v prostoru kaple, sochy na fotografiích Michala Trpáka nebo magicky nasvícené fotografie Pavla Bucharta & Sew, které opět posunují hranice naší obrazotvornosti.

9. června 2001

Zprovozněna internetová stránka Mezinárodní kovolitecké a sochařské tvůrčí dílny IRON 01, kterou organizuje naše sdružení ve dnech 1.-18. září 2001 v Jezuitské koleji.

Více informací tedy od nynějška najdete na http://www.jicinsko.cz/landscape/iron01.

1. června 2001

Po jednáních s hygieniky, požárníky, památkáři ap. byl za pomoci městské architektky vypracován plán přestavby záchodů v naší koleji - mohli jsme se tedy konečně pustit do stavby! Zde máte aktuální stav on-line.

 • konzultace s Okresní hygienickou zprávou - podmínky pro rekonstrukci WC; výsledkem vyjádření OHS ke stavbě
 • konzultace s Hasičským záchranným sborem (HZS) - protipožární opatření; závěr: nákup dvou ručních hasičských přístrojů a úpravy únikových východů
 • konzultace s OkÚ - RRR a SÚPP Pardubice - památková ochrana objektu; závěr: trvale v kontaktu, závazná stanoviska na stavbu WC, vodovodní přípojky a elektroinstalace
 • konzultace s městskou architektkou ve věci výstavby WC; závěr: vypracovala návrh WC pro potřeby kulturních akcí v koleji
 • konzultace s projekční kanceláří Milan Kulich, Valdice; závěr: projekt pro stavební povolení WC
 • konzultace V. O. S. Jičín ve věci kanalizace a vody; závěr: bude postavena nová vodovodní přípojka s dimenzí na celý objekt
 • konzultace s projekční kanceláří Přibyl, Vojice; závěr: projektová dokumentace na vodovodní přípojku
 • firma Náhlovský provádí instalace vody a odpadů; na stavbě se podílí prací též dobrovolníci z řad příznivců našeho sdružení (cca 20 mladých lidí) - výsledkem je snížení nákladů
 • konzultace s firmou ARIS ohledně elektrorozvodů; závěr: ARIS provede elektroinstalaci dle požadavků za výhodných podmínek - osvětlení části přízemí a zásuvkový rozvod tamtéž
 • jednání s firmou ANTIK CZ ve věci pódia pro kulturní akce na nádvoří koleje; závěr: firma sponzorsky přislíbila stavbu pódia
 • konzultace s ON Jičín ve věci podezření na kontaminaci radioaktivním materiálem; závěr: bylo provedeno měření úrovně radioaktivity pozadí v objektu
 • jednání se stavebním úřadem Jičín ve věci dohledání dokumentace k budově; závěr: získány plány všech podlaží
 • konzultace s CO Jičín ve věci údajů k novodobé historii objektu; závěr: zjištěny další skutečnosti o bývalém využití objektu
 • konzultace s Katastrálním úřadem Jičín ve věci zjištění posloupnosti majitelů (historický průzkum); výsledkem je zjištění údajů přibližně od roku 1886
 • trvalý kontakt a spolupráce s MěÚ Jičín ve věci financování a koordinace postupu při rekonstrukcích - město poskytuje příspěvek 100 tis. Kč na investice - rekonstrukci záchodů - a 15 tis. Kč na dva polykulturní festivaly Kolej v jednom kole v tomto roce;
 • Technické služby města Jičín nadále technicky projekt podporují
 • firma Bajzík by měla zahájit stavební práce na WC
 • v současnosti probíhají jednání s Romskou vzdělávací iniciativou o možné budoucí spolupráci v prostorech koleje a poskytnutí prostor pro jejich aktivity
 • připraven programově i technicky letní polykulturní festival Kolej v jednom kole, který proběhne v koleji ve dnech 15.-17. 6. 2001 - zúčastní se mj. množství místních kapel a umělců; též účast studentů uměleckých škol z Prahy (AVU, VŠUP, DAMU, navázány kontakty se studenty FAMU)
 • vrcholí přípravy mezinárodní letní kovolitecké školy IRON 01, která v koleji proběhne ve dnech 1.-18. 9. 2001 - ve spolupráci s finskou stranou a místními sponzory, především AGS Jičín (zázemí slévárny, železo ap.); již početná skupina mladých zájemců/účastníků z Finska, Estonska, USA a Čech; vytvoření internetových informačních stránek k workshopu: http://www.jicinsko.cz/landscape/iron01
 • průběžně aktualizovány internetové stránky sdružení: www.jicinsko.cz/landscape/sdruzeni
 • příprava ekumenického setkání církví v polovině srpna 2001
 • konzultace s katolickou farností Jičín (majitel sousedního objektu) ve věci koordinace postupu při opravách; závěr: církev provede drobné opravy na objektech sousedících s nádvořím koleje
 • nadále pokračuje úzká spolupráce s regionálními informačními médii ve věci informování veřejnosti o průběhu projektu a jednotlivých kulturních akcích (viz článek “Jezuitská kolej se opět otevře kultuře 15. června”, Nové noviny, s. 7, 18. května 2001 apod.)

23. května 2001

O víkendu 15.-17. června 2001 vás opět zveme na již tradiční hudebně - divadelně - výtvarný festiválek KOLEJ V JEDNOM KOLE. A jaké lahůdky jsme pro vás tentokráte připravili? Posuďte sami:

pátek 15.6. 16:00 Vernisáž výstav(15.6.-24.6.); 18:00 Koncerty na nádvoří: Traband (pubový pětiválcový dechno); Eggnoise - (jazz rock-funky); Psí vojáci - (psí vojáci); Funky feast- (funky); vstup 100 Kč,-

sobota 16.6. 17:00 divadlo- Vovo Hra na sex vstup 30 Kč,-; 19.00 Koncerty na nádvoří: Grep- (funky soul rock sladkokyselá citronáda); Všetky hnětky- (Paka); Švihadlo- (Regeéé); Junost-B (Funky); vstup 100 Kč,-

neděle 17.6. Dopolední akustické jamování na nádvoří Koleje, přineste si s sebou své hudební i nehudební nástroje; 14:00 Možná přijede i Tramvaj a s ní Umělci z Prahy; Divadlo vstup 40 Kč,-

29. března 2001

Ve dnech 1.-18. září 2001 se uskuteční Mezinárodní kovolitecká a sochařská tvůrčí dílna IRON 01, organizovaná naším občanským sdružením a MěÚ Jičín ve spolupráci s uměleckými školami v České republice, Finsku a Estonsku. Bude to unikátní mezinárodní sympozium zaměřené na současné možnosti tvorby kovových plastik. Program zahrnuje proces návrhu a výrobu modelu, stavbu jednoduché pece, výrobu pískových forem a nakonec samotné odlévání plastik. Letní dílna IRON 01 je založena na mezinárodní výměně zkušeností mezi studenty a absolventy uměleckých škol v České republice, Finsku, EU a dalších zemí (počet účastníků bude omezen na 25). Toto sympozium je přirozeným pokračováním obdobných setkání uskutečněných v minulých letech ve Finsku, Maďarsku a Pobaltských zemích. Sympozium je podporováno grantem nadace pro rozvoj občanské společnosti – program Gabriel, je pořádáno pod patronací Prof. Miloše Šejna, vedoucího školy konceptuálních tendencí Akademie výtvarných umění v Praze.

Hlavními lektory budou finští sochaři Villu Jaanisoo a Hanna Vihriälä.

Účastníci: Upřednostněni budou studenti uměleckých škol, absolventi a menší množství profesionálních umělců a dalších zájemců. Informace a přihlášky budou distribuovány přes sekretariáty uměleckých škol. V účastnickém poplatku cca 2000 Kč bude zahrnut materiál, jednoduché ubytování v prostoru koleje a výlety, ve spolupráci s městem bude zajištěno velice levné stravování v blízké školní jídelně. Počet účastníků je omezen na 25. Koordinace: Finsko: Villu Jaanisoo, Pereentie 23, 33950 Pirkkala; tel: +358-3-3684879, mobil: +358-400337398, fax: +358-3-2149134, e-mail: villusoo@hotmail.com; Česká republika: Osamu Okamura, Trhanovské nám. 14, 102 00 Praha 10; tel: +420-2-71751084, mobil: +420-602-617509, e-mail: okamura@quick.cz; Hlavní sponzoři: Město Jičín (technická podpora), AGS Jičín (železo a další materiál + zázemí), Pískárny Střeleč (písek)

6. prosince 2000

Náš projekt č. 232161: "Alternativní komunikační a tvůrčí prostor pro mladé lidi v Jičíně - Jezuitská kolej" byl podpořen grantem Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) v rámci programu Gabriel. Nadační příspěvek NROS pro rok 2001 činí 93.000 Kč. Z těchto fondu bude částečně hrazena rekonstrukce hygienického vybavení v objektu, kancelářské potřeby, telefonní a poštovní poplatky, tisk, cestovné kapel a lektorů ap.

nros

Do grantového řízení NROS bylo zasláno 311 projektů, hodnoceno bylo 254 (57 nesplňovalo kritéria programu) a po posouzení komisemi podpořeno celkem 39 žadatelů (celková částkou 3.545.000), z toho pouze 12 v plné výši - jedním z těchto dvanácti je i náš projekt!!!

výroční zprávy občanského sdružení:

Zpráva o činnosti K1K o.s. za rok 2000

Vážení přátelé,

dovolujeme si Vás opět po roce oslovit, abychom Vás stručně seznámili s návrhem programu, který plánujeme uskutečnit v následujícím roce v prostorách jičínské jezuitské koleje. Jak jistě víte v uplynulém roce 2000 se nám podařilo i přes různé obtíže technického rázu realizovat společnými silami množství zajímavých a velice různorodých akcí.

Rád bych zmínil bohatě obeslaný i navštívený salon amatérské fotografie (8.-9. dubna) v chodbách okolo nádvoří, kterým jsme otevřeli naši první sezónu. Vyhlášeným tématem roku byli "lidé a život v našem městě" a akce byla zaměřena především na představení občanských aktivit v našem městě (divadelníci, závodníci, fotbalisté, turisté, zahrádkáři apod.), a veřejnou prezentaci těchto neoficiálních struktur formou dokumentu a otevřené diskuse.

Zvláště si ceníme ochoty občanů zapůjčit nám i cenné dosud nezveřejněné historické dokumenty. Studenti gymnázia též zpracovali humorně-kritickou fotoreportáž na dané téma. Součástí byla anketa o fotografii roku, krásné pozvánky namalovaly děti několika místních základních škol. Za velmi pozitivní považujeme též širokou spolupráci s místními médii (Noviny Jičínska, Nové noviny, Jičínská regionální televize, Český rozhlas, Prochoroviny etc.).

Současně byla s podporou grantu nadace Open Society Fund Praha vydána série drobných upomínkových předmětů s potiskem jezuitské koleje a internetovým odkazem.

Následoval letní festival Kolej v jednom kole (9.-11. června, výstavy až do 18. června), který úspěšně navázal na sérii benefičních koncertů Rock pro poustevníka pod vedením Jiřího Veselého. Festival se záměrně odlišuje od podobných akcí v okolí, jeho podstatou je široká podpora místní alternativní hudební (Všetky hnědky, Bludy, Sullen), divadelní (Divadlo SNB) a výtvarné scény (Radka Mizerová, Martin Svozílek, Pavel Buchart, Pavla Stránská a Petr Novotný, Zdeněk Ludvík Punda) se zvláštním důrazem na nynější mladou generaci.

Program je vždy sestaven tak, aby mohlo docházet i k zajímavým konfrontacím a vzájemnému obohacení - to bylo důvodem pro pozvání známého písničkáře Václava Koubka z Prahy, rockových kapel Houpací koně z Ústí n. Labem, Bez Peří z Mostu, Junost B ze Všudybylova, Jak si udělat hračku z Děčína nebo Kopir rozsywal bestar, alternativního divadla DAMU, loutkoherecké skupiny Vosto5, stejně tak výběru studentů předních českých výtvarných škol (AVU - ateliér Milana Knížáka: Petra Valentová, Jan Vlček; ateliér Jiřího Davida: Eva Myslíková; ateliér Jitky Svobodové: Veronika Šafránková; VŠUP - ateliér Kurta Gebauera: Adam Vačkář; ateliér Adély Matasové: Richard Wiesner).

Tato výstava současných obrazů, objektů, fotografií, počítačových grafik, instalací a environmentů byla doplněna o kulturní historii města Jičína archivními dokumenty ze soukromých sbírek. V klubových videoprojekcích byla v průřezu představena animovaná tvorba Jana Švankmajera. Zvláštním doplňkem byla autorská čtení mladých literátů Štěpána Peroutky, děčínské skupiny Houby s woctem a "proklatého" básníka J. H. Krchovského z Prahy. Zde je namístě připomenout velký kvalitativní skok v našich technických možnostech díky zřízení nové elektrické přípojky přičiněním města (možnost ozvučení, osvětlení - též díky úzké spolupráci s K-klubem). Od poloviny června do poloviny července byl celý projekt Oživování bývalé jezuitské koleje v Jičíně představen jako konceptuální dílo na reprezentativní výstavě Akademie výtvarných umění ve výstavní síni Mánes v Praze. Potřebnou počítačovou techniku laskavě zapůjčila firma TPC Jičín, která nám současně nadále zajišťuje i virtuální prostor na webové síti internetu.

Následně (23. června) se kolej stala symbolicky opět jedním z uzlových bodů kompozice barokní krajiny v rámci Slavnosti svatojánské noci organizované Okresním muzeem a galerií v Jičíně, městem Jičínem, Lodžie o.s., studenty Lepařova gymnázia, ZUŠ Jičín, K-klubem Jičín, DAMU a AVU Praha, mamapapa o.s. a nadací Open Society Fund Praha: na prvním nádvoří byl vytvořen velký plastický model jičínské krajiny z navezeného písku.

Kolej ovšem sloužila především k ubytování účastníků (byla zapůjčena skládací lehátka, cisterna s vodou a mobilní wc). Současně (22.-25. června) probíhalo v prostorách koleje celostátní sympozium nadace Open Society Fund Praha v rámci programu Brána muzeí otevřená na téma Podíl komunity na obnově krajiny pod vedením Alexandry Brabcové.

V první patře vznikl přednáškový sál pro prezentace a diskuse (obnova krajiny Broumovska, studie pro řeku Moravu, muzeum a komunita, akční plánování, dobrovolnické projekty, příspěvek muzea k budování občanské společnosti etc.), bar s občerstvením a výstavní prostory na chodbách, byly podnikány četné výlety do atraktivního okolí.

Ubytování některých z cca 50-ti účastníků, především muzejních pracovníků a dalších odborníků z celé republiky, bylo opět zajištěno v koleji. Na sympozium hned vzápětí navázala dvoutýdenní letní škola site specific Město - krajina pořádaná pražským občanským sdružením mamapapa. Započala tematickými semináři pro účastníky vedenými jednotlivými pozvanými lektory (Tomáš Žižka, Šárka Havlíčková - alternativní divadlo, Bohuslav Blažek - sociální ekologie, Václav Cílek - geologie, Miloš Šejn, Jaromír Gottlieb - krajina, město a historie etc.) a skončila 8. července 2000 veřejnou prezentací výsledků dílny ve všech prostorách v přízemí jezuitské koleje a na nádvořích: multimediálním představením na téma jičínské krajiny kombinujícím pohyb aktérů, světlo, projekci a zvuk, četnými instalacemi, zvukovými a pohybovými performancemi a happeningy a hudebním vystoupením místních kapel Bludy, Cachexy a Junost B. Projekt finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR. Jedním z výstupů je též fenomenologický průvodce po městě Jičíně. Ubytování účastníků a zajištění přednášek a seminářů bylo opět realizováno v koleji. V srpnu následovalo filmové natáčení v prostorách koleje a v polovině měsíce další koncertní večer. Během srpna též vyvrcholily diskuse a přípravy vedoucí k založení a registraci občanského sdružení Kolej v jednom kole.

Sezóna byla zakončena podzimním festivalem Kolej v jednom kole ve volné souvislosti s akcí Jičín - město pohádek, kdy se nám výstavou představili již v týdnu od 8.-15. září mladí umělci z celé republiky, v pátek 15. září to pak byly na nádvoří jezuitské koleje hudební skupiny Full Moon Party z Jičína, Všetky Hnědky z Nové Paky, Junost B ze Všudybylova, Fantasy Milk z Prahy, Swordfishtrombones z Brna a v sobotu AB Sektor Revival z Prahy, Blues Generation z Prahy, Pro Babalu Aye z Liberce, Kristýna z Ústí n. Labem, MCH Band z Prahy a Znouzecnost z Plzně.

Neděle 17. září patřila alternativním loutkovým divadlům Buchty a loutky (Příběh člověka) a S'n'B' (Bitva o Británii aneb jak Kašpárek o život přišel). Doufáme, že vás tyto akce zaujaly a děkujeme množství dobrovolníků za stálou podporu a pomoc při realizaci těchto kulturních akcí.


Nově založené (léto 2000) občanské sdružení Kolej v jednom kole je neziskovou organizací jejímž cílem je (jak je uvedeno v jeho stanovách) "uskutečňovat a podporovat nezávislé kulturní a vzdělávací aktivity směřující k rozvoji občanské společnosti ve městě Jičíně a spolupracovat s dalšími podobně zaměřenými subjekty. Dále sdružení usiluje o znovu zapojení po léta devastovaného komplexu bývalé jezuitské koleje (nám. Svobody 22, Jičín) zpět do živého organismu města."

Založením občanského sdružení získávají naše aktivity jasný rámec, který by měl přispět k čitelnosti našeho úsilí. Stejně tak nám toto umožní žádat o granty, finanční podporu a sponzorské dary pro naši činnost v budoucích letech. Z ekonomického hlediska jsou dosavadní akce finančně mírně ztrátové (výtěžek ze vstupného nepokrývá zcela náklady), což je u alternativních akcí tohoto typu a kvality zřejmým problémem. Na druhou stranu však nechceme upadnout do nudného průměru většiny masových akcí hlavního proudu.


Z podobných úvah vychází návrh programu na příští rok 2001, kde očekáváme větší participaci dalších subjektů. Návrh je rozvinut ve třech základních rovinách:

1) dva ústřední festivaly "Kolej v jednom kole" určené především pro prezentaci původní mladé tvorby Jičína a okolí jak v oblasti hudby, tak i výtvarného umění, divadla ap. První opět před počátkem prázdnin (15.-17. 6.2001), kdy je možné díky ukončeným klauzurám na vysokých školách opět představit to nejlepší, co v těchto uměleckých oborech vzniklo během roku, podobně jako tomu bylo letos. Druhý na konci léta (14.-16. 9. 2001), kdy budou představeny veřejnosti výsledky letních dílen (viz dále). Pro tyto akce doufáme, že se nám podaří opět zajistit pódium a potřebnou techniku.

2) pravidelná sobotní setkání, koncerty, představení, přednášky, klubové projekce a další akce - zvláště zde předpokládáme aktivizaci a zapojení širší veřejnosti do jejich pořádání! Program bude vždy odsouhlasen nejpozději měsíc dopředu. Sezónu bychom rádi otevřeli první akcí - aprílem (1. dubna 2001) avantgardní jarní módní přehlídkou, dále bude následovat jarní burza "starožitností", jezuitský večer, filmový večer ap. Rádi bychom od vás získali další nabídky akcí.

3) třetí rovinou s větším přesahem je sezónní (léto) poskytnutí prostoru koleje jako uměleckého ateliéru pro vybrané 2-3 tvůrce (program artist in residence). Příprava, propagace záměru a výběr účastníků je nutná ve spolupráci s městem. Možno propagovat i v mezinárodním měřítku přes síť center současného umění etc. Vzniklá díla by byla prezentována v rámci podzimního festivalu "Kolej v jednom kole". Některá z uskutečněných děl (pokud budou materiální povahy) by mohla po dohodě připadnout městu. Současně navrhujeme v jedné z místností v přízemí (výběr po dohodě) zřízení hudební zkušebny pro místní kapely (s ohledem na hlučnost doporučujeme spíše prostory směrem k policii, případně uvažovat o dodatečné zvukové izolaci).

V souvislosti s budoucností celého komplexu a jeho využitelnosti dále doporučujeme uvažovat o zprovoznění a jednoduché rekonstrukci hygienického zázemí v přízemí (WC, umývárna, sprchy). Toto zázemí (které by nahradilo současné přenosné toalety a cisternu) by sloužilo jak pro tvůrčí dílny, tak i pro návštěvníky kulturních akcí.

Za občanské sdružení Kolej v jednom kole

Osamu Okamura, ing. arch.

Jičín – Praha, 28. září 2000

Kontaktní adresa občanského sdružení Kolej v jednom kole: Jiří Veselý, Na Jihu 543, 506 01 Jičín

linky:

zpět nahoru.....jezuitská kolej v jičíně.....uskutečněné projekty.....krajina

internetový průvodce občanskou společností

Poslední aktualizace této stránky by sam 02/09/02